خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

چند نوع سمپاش داریم و هر کدام برای چه مصرفی مناسب اند؟

فهرست مطالب

تاریخچه کشاورزی به هزاران سال گذشته باز می‌گردد و در طول این سال‌ها بشر توانسته به تجربیات، تجهیزات و ادوات جدیدی برای بیشترین بهره وری از زمین دست پیدا کند. تجربیات و تجهیزاتی که وسعت کشاورزی را از قطعات زمین‌های کوچک به چندین هکتار افزایش داده و توانسته محصولات بیشتری را تولید کند. اگر در گذشته انسان از 100 متر زمین می‌توانست 500 کیلو سیب به دست آورد با لوازم و تجهیزات جدید می‌تواند این میزان را دو یا چندبرابر کند. یکی از این تجهیزات که توانسته به کمک کشاورزی و کشاورزان بیاید، انواع سمپاش است، سمپاشی سموم روی محصولات آن‌ها از گزند آفات در امان نگه داشته و می‌تواند سود بیشتری عاید کشاورزان کند. اما چند مدل سمپاش داریم؟ هر یک از انواع سمپاش برای چه کاری مناسب است؟ آیا سمپاشی کشاورزی با سمپاشی منازل فرق می‌کند و آیا برای سمپاشی منازل و زمین کشاورزی، سمپاش‌های متفاوتی وجود دارد؟ در این مطلب علاوه بر پاسخ به این سوالات، انواع سمپاش‌ها را معرفی کرده و مشخصات آن‌ها را بیان می‌کنیم.

کاربردهای اصلی سمپاش ها کجاست؟

در بین انواع سمپاش ها ، می توانیم آنها را عمدتا برای کنترل آفات یا ضدعفونی در زمینه کشاورزی در نظر بگیریم. البته این ایده کاملاً درست است. در هر صورت ، دفع آفات مختلف کشاورزی یکی از اهداف اصلی استفاده از انواع سمپاش ها است ؛ اما افراد زیادی هستند که سمپاش ها را برای اهداف مختلف دیگر خریداری می کنند. کاربردهای اصلی برای استفاده از انواع مختلف سمپاش ها را می توان به شرح زیر طبقه بندی کرد.دفع تمامی آفات و بیماری های گیاهی و سعی در جلوگیری از شیوع آنها در سطح مزارع و باغات بزرگ.-     سم پاشی درخت ها، درختچه‌ها، فضاهای گلخانه ای و گیاهان خانگی در سطح باغات خانگی.-     مراقبت از انواع کودها و کمپوست ها قبل از استفاده در فضاهای کشاورزی با هدف عدم لانه گزینی حشرات.-     از بین بردن حشرات در ابعاد وسیع قبل از آنکه تبدیل به یک آفت فراگیر کشاورزی و یا شهری شوند.-     سعی در ریشه کنی علف های هرز با جلوگیری از گسترش آنها.-     استفاده به عنوان دستگاه‌ های گندزدا در فضاهای شهری.-     استفاده به عنوان دستگاه های ضدعفونی کننده در فضاهای مسکونی، دامداری ها، فروشگاه ها و... .

انواع سمپاش برای کارهای کوچک و بزرگ براساس نوع کاربری

سمپاش‌ها با توجه به میزان و حجم مخازن آن‌ها تقسیم بندی می‌شوند. برخی مخازن کوچکی داشته و برای کارهای کوچک به کار می‌آیند این سمپاش‌ها حدودا 2 تا 8 لیتر گنجایش دارند، برخی دیگر از سمپاش‌های مخازن بزرگتری دارند مثلا سمپاش شارژِی پشتی 20 لیتر گنجایش دارد و برای کارهای متوسط می‌توان استفاده کرد. از جمله دیگر این سمپاش‌ها سمپاش‌های بزرگتری مثل سمپاش فرغونی و زنبه ای و … است. اما برای اینکه بتوانیم به یک دسته بندی خوب برسیم ما سمپاش‌ها را به دو دسته کلی تقسیم می‌کنیم و سپس در زیر مجموعه این دو دسته، سایر سمپاش‌ها را معرفی می‌کنیم. اما این دو دسته کلی کدام است؟•    سمپاش‌های زراعتی•    سمپاش‌های باغبانی 
چند نوع سمپاش داریم و هر کدام برای چه مصرفی مناسب اند؟
 

1- بررسی انواع سمپاش زراعتی

سمپاش‌های زراعتی سمپاش‌هایی است که برای کارهای بزرگ کشاورزی به ویژه روی زمین‌ها، مزارع، شالیزارها، گندم‌زارها، مزارع یونجه و غیره مناسب است. این سمپاش‌ها حجم و اندازه بزرگی داشته و در کمترین زمان بیشترین مساحت را سمپاشی می‌کنند. در ادامه به انواع سمپاش زراعتی اشاره می‌کنیم:

سمپاش اتومایزر پشتی

سمپاش اتومایزر نوعی سمپاش است که با داشتن یک موتور دو زمانه و همچنین یک توربین جریان هوا را با شدت زیادی وارد مخزن کرده و عملیات سمپاشی را انجام می‌دهد. برای تنظیم جهت اسپری شدن سم، یک پیچ قابل تنظیم روی لوله خرطومی سمپاشی آن وجود دارد که کار را برای کاربر راحت می‌کند. از سمپاش اتومایزر پشتی برای کارهای زراعتی استفاده شده و مخزن آن 12 لیتر ظرفیت دارد. سمپاش اتومازیزر کیفیت چندانی ندارد چراکه قطر قطراتی که تولید می‌کند بزرگ بوده و تمام سطح گیاه را پوشش نمی‌دهد. هرچند با نصب انواع هدل میکرونر می‌توان آنرا تنظیم کرد اما به هزینه آن نمی‌ارزد. این سمپاش مخصوص قارچ کشی و حشره کشی است و به درد علف کشی نمی‌خورد. طول پاشش سمپاش اتومایزر پشتی که به سمپاش خرطومی نیز معروف است 4 متر است بنابراین در مقایسه با سمپاش پشتی شارژی قدرت کمتری دارد.موتور این دستگاه از نوع بنزینی بوده بنابراین انواع آلودگی صوتی و محیط زیستی را باید از آن انتظار داشته باشید. فشار اکثر اینگونه سمپاش‌ها حدودا 1 لیتر در دقیقه است.

سمپاش میکرونر پشتی

سمپاش میکرونر پشتی برندهای مختلف دارد اما یک مدل از مشهورترین برندهای این سمپاش، برند SKN است. فرآیند کاری این سمپاش استفاده از نیروی گریز از مرکز است. با گردش موتور و ایجاد نیروی گریز از مرکز سم به صورت قطرات درآمده و به بیرون پرتاب می‌شود. این سمپاش‌ها از متداولترین انواع و پرفروش‌ترین سمپاش‌ها هستند که تکنولوژی آن‌ها فراگیری بسیاری دارد. ضمن اینکه هزینه تعمیر و نگهداری آن‌ها نیز کمتر است. راندمان کاری سمپاش میکرونر پشتی متوسط است. قیمت این سمپاش نیز در دسته محصولات مقرون به صرفه قرار می‌گیرد.

سمپاش پشت تراکتوری بوم دار

برای کارهای زراعتی بزرگ و مزارع با هکتار زیاد مانند گندم‌زارها، شالیزارها، زمین‌های یونجه و غیره نوعی سمپاش وجود دارد به نام سمپاش پشت تراکتوری بوم دار که مخصوص این کار طراحی شده است. مخازن این سمپاش بین 400 تا 500 لیتر گنجایش داشته و با داشتن یک بوم بلند به طول هشت متر می‌تواند مساحت بسیاری را در مدت زمان کمی سمپاشی کند. بوم وسیله‌ای بلند است که به فواصل منظم حفره‌هایی روی آن وجود دارد و در حالی که سم از آن‌ها خارج شده و سموم خارج شده نسبت به هم همپوشانی دارند. در ایران بیشتر از سمپاش پشت تراکتوری با بوم هشت متری استفاده می‌شود اما این میزان برای زمین‌های خیلی بزرگ تا 40 متر نیز افزایش می‌یابد که کار کالیبراسیون آن بسیار سخت‌تر است.قیمت سمپاش پشت تراکتوری بوم دار به دلیل داشتن تجهیزات زیاد، از انواع سمپاش‌ها بیشتر است؛ این سمپاش از طریق دو بازوی هیدرولیکی به قسمت PTO تراکتور نصب شده و با حرکت منظم و یکنواخت تراکتور زمین کشاورزی سمپاشی می‌شود، گفتنی است پمپ این سم پاش ها از نوع دیافراگمی است.

چند نوع سمپاش داریم و هر کدام برای چه مصرفی مناسب اند؟

2- بررسی انواع سمپاش باغبانی

این سمپاش‌ها حجم و اندازه کوچکی داشته و معمولا برای باغ‌ها، دامداری‌ها، مرغداری‌ها و سمپاشی درختان میوه مورد استفاده قرار می‌گیرد در ادامه به مهم‌ترین انواع سمپاش‌های باغی اشاره شده است.

سمپاش تلمبه ای دستی پشتی

این سمپاش داری مخازنی بین 10 الی 30 لیتر هستند؛ جنس بدنه آن‌ها استیل بوده و به صورت محدب است، از این سمپاش در ایران برای گلاب پاشی نیز استفاده می‌‎شود. شکل ظاهری مخزن سمپاش تلمبه ای دستی پشتی استوانه‌ای شکل است. فرآیند کاری در این سمپاش ایجاد فشار هوا به وسیله تلمبه است. یک اهرم در کنار این سمپاش وجود دارد که به وسیله آن فشار هوا داخل مخزن ایجاد شده و سم به بیرون اسپری می‌شود. به دلیل دستی بودن لازم است هربار اهرم را جهت ایجاد فشار تلمبه بزنید. زمانی که این کار را انجام می‌دهید سمپاش قطرات ریزتری را اسپری می‌کند برای همین باید دائما تلمبه را به حرکت در آورید. این سمپاش برای درختان و بوته‌ها مناسب است اما برای علف کشی چندان مناسب نیست.

سمپاش کتابی شارژی پشتی دوکاره

یکی از متداول‌ترین انواع سمپاش، نوع شارژی برقی است که با داشتن یک کوله پشتی روی شانه‌های اپراتور سوار شده و کار می‌کند. این سمپاش نیز مجهز به لانس 50 سانتی و یک شیلنگ یک و نیم متری است که با داشتن یک موتور قابل شارژ و باتری لیتیومی 12 ولتی امکان کاربری دوکاره را برای شما فراهم می‌کند. در واقع هم کاربری دستی داشته و هم قابلیت استفاده به صورت شارژی، از این رو در هنگام کار هرگاه شارژ دستگاه تمام شد می‌توانید از طریق اهرم فشار و تلمبه، فشار هوا ایجاد کرده و کار سمپاشی را انجام دهید.از این سمپاش برای استفاده در باغ‌های میوه و مرکبات، بوته‌ها، درختان متوسط، مرغداری‌ها و ضدعفونی کردن محیط‌های عمومی و غیره استفاده کرد.

سمپاش پشتی موتوری

این سمپاش نیز از جمله سمپاش‌هایی است که مجهز به شیلنگ و لانس است و از همین جهت برای کارهای باغبانی مناسب است. فشار درون مخزن از طریق یک موتور دو زمانه ایجاد شده و سم با فشار زیاد به بیرون اسپری می‌شود. به صورت استاندارد، این سمپاش‌ها مخازنی بین 20 تا 30 لیتر دارند و با استفاده از لانس می‌توان زوایای مختلفی را سمپاشی کرد. امکان تنظیم قطر قطرات سم به وسیله لانس وجود دارد. مزیت این سمپاش‌ها یکنواختی پاشش سم بوده و قطرات آن پودری می‌شود از این جهت در زمره بهترین سمپاش‌ها جای می‌گیرند.

چند نوع سمپاش داریم و هر کدام برای چه مصرفی مناسب اند؟

سمپاش فرغونی

سمپاش فرغونی در دسته سمپاش‌های بزرگ به حساب می‌‎آید. این سمپاش مجهز به یک موتور چهارزمانه است که می‌توان موتور تک روبین، هوندا، لانسین و غیره را روی آن نصب کرد همچنین یک پمپ روی آن بسته شده و موتور از طریق تسمه به پمپ متصل شده تا با حرکت موتور، پمپ به گردش درآید. مخازن این سمپاش روی یک پایه فلزی فرغونی شکل قرار گرفته و در انتهای آن نیز موتور و پمپ نصب شده است. پمپ این دستگاه از نوع پیستونی بوده و کیفیت سمپاشی بالایی دارد. یکی از مزایای این پمپ‌های این است که چند خروجی داشته و به صورت همزمان می‌توانید با اتصال دو شیلنگ کار سمپاشی را انجام دهید. سمپاش فرغونی تا حدود 20 متر سم را پرتاب کرده و جزو بهترین انواع سمپاش به لحاظ ایجاد قطرات ریز است.برای استفاده از این سمپاش باید شیلنگ و لانس تهیه کرد، شیلنگ‌های 50 متری و بیشتر برای این دستگاه موجود است و بهتر است از لانس‌های استیل استفاده کنید. این سمپاش برای کارهای باغبانی مناسب است نه کشاورزی و زراعتی.

سمپاش زنبه ای

سمپاش زنبه ای تفاوتی با سمپاش فرغونی به لحاظ موتور و پمپ پیستونی ندارد و تنها تفاوت آن با سمپاش فرغونی، این است که چارچوب آن ثابت بوده و فاقد چرخ است. بنابراین باید سمپاش را در یک جای مشخص گذاشته و با استفاده از شیلنگ‌های بلند کار سمپاشی را انجام دهید. برای این سمپاش می‌توان از مخازن ثابت با ظرفیت بسیار بالا استفاده کرد.

نکات طلایی در خرید سمپاش

یک دستگاه سمپاش خوب می تواند اطمینان حاصل کند که هنگام تکمیل فرایندهای کشاورزی امروزه شرایط ایده آل حاصل می شود. در طول دوره پردازش کشاورزی ، تعداد زیادی فعالیت حرفه ای را دنبال می کنید ، برعکس ، انتظار دارید در پایان سال تلاش بی وقفه ، محصولات مثمر ثمر در سطح مزرعه شما وجود داشته باشد. در این مورد ، شما قطعاً به یک سمپاش خوب نیاز دارید. سمپاش خوب تعریفی فراتر از دستگاه پاشش است ، دارای ساختار یا طراحی عالی از مواد عالی است.یک سمپاش خوب باید با توجه به نیاز به فضای زمین قابل کشت انتخاب شود. سمپاش یک سمپاش عالی است. علاوه بر بهره مندی از مصالح ساختمانی با کیفیت بالا ، با فضای مورد نظر نیز کاملا مطابقت دارد و ما را در ارائه عملیات صحیح سمپاش گیج نمی کند. در اینجا برخی از دستورالعمل های کلیدی برای انتقال سمپاش به مکان صحیح آورده شده است.اولین قدم برای یافتن یک سمپاش خوب ، درک سطح نیازهای شما است. شما باید مدل مناسب را بر اساس اندازه فضای تحت سمپاش انتخاب کنید. برای فضاهای کوچک کشاورزی یا محیط های شهری و صنعتی ، سمپاش قابل شارژ کافی است. با این حال ، در مواجهه با مزارع بزرگ با تعداد زیادی گیاه یا درخت در باغ ، توصیه می شود از لانه زنبوری سمپاش یا حتی موتورهای مغناطیسی استفاده کنید.سمپاش باید با نوع فضای کشاورزی سازگار باشد. 
چند نوع سمپاش داریم و هر کدام برای چه مصرفی مناسب اند؟
 نتیجه گیری سمپاش ها را می توان در زمینه مدل سازی محصول ، برای کار در زمین های کشاورزی و باغ سمپاش برای تهیه آفات درختی استفاده کرد. بنابراین ، مدل سمپاش مورد نیاز باید با توجه به نوع فضای هدف تهیه شود.سمپاش حرفه ای از پمپ های مخصوص کار سمپاشی استفاده می کند. این مورد در نوع سمپاش بیش از هر مدل دیگری مشهود است. بنابراین ، هنگام خرید سمپاش ، لطفاً اطمینان حاصل کنید که تجهیزات مورد نظر یک پمپ  توانایی و کارآیی خوبی داشته باشد واز کیفیت بالایی برخوردار باشد  و همچنین بهترین مارک را داشته باشد.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر