خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

چگونه از شر علف های هرز پیاز خلاص شویم؟

فهرست مطالب

از مشکلات رایج در کشت پیاز وجود علف‌ های هرز می‌باشد. بنابراین در این مقاله سعی نمودیم در مورد علف های هرز و راهکارهای از بین بردن آن مطالبی را تهیه و منتشر نماییم. پس برای آشنایی با روش‌های از بین بردن آن تا انتهای مقاله همراه ما باشید. 

علف هرز پیاز یا گل پیازی چیست؟

علف هرز پیاز یا گل پیاز گیاهی است که برگ های استوانه ای بلندی دارد و دارای گل های سفید است. از بین بردن و مبارزه با این نوع علف هرز زمان طولانی می‌طلبد و باید برای از بین بردن آن تلاش کنید.علف های هرز پیاز را با استفاده از علف کش یا راهکارهای طبیعی می توان از بین برد که در این مقاله به بررسی آن پرداخت خواهیم نمود.

خصوصیات علف های هرز:

_یکی از خصوصیات علف های هرز قابلیت و توانایی تولید بذر زیاد است._می توانند به سرعت جمعیت خود را در زمین افزایش دهند._با شرایط مختلف سازگاری دارند و برای همین می توانند به سرعت تکثیر یابند._زمین ها و مزارع آماده شده برای کشت و کار را به سرعت می توانند اشغال کنند._سبب کاهش کیفیت محصولات تولید شده می شوند._ هزینه تولید را افزایش می دهند._بذر علف های هرزی که در خاک مدفون هستند، تا چند سال قابلیت زنده ماندن و رشد دارند.

علل به وجود آمدن علف های هرز:

 
چگونه از شر علف های هرز پیاز خلاص شویم؟
رویش علف هرز به علل مختلفی بستگی دارد ولی بیش ترین رشد علف های هرز در خاک هایی است که مواد مغذی بیش تری دارند. البته با کنترل گیاهان می‌توان از رشد و تکثیر علف های هرز جلوگیری نمود._علف های هرز اختیاری: این نوع علف هرز در محیط هایی که دخالت دست انسان بیش تر است، رشد می کنند. علف های هرز اختیاری شامل گونه های پیاز و گل عقربی می شود‌. این نوع علف هرز مواد مغذی که گیاهتان به ان احتیاج دارد را به خود جذب می کند و مانع از رشد گیاه می شود. بنابراین باید به سرعت نسبت به از بین بردن علف های هرز اقدام نمود._علف های هرز اجباری: علف های هرز اجباری شباهت بسیاری به گیاهان زراعی دارد و در بین گیاهان زراعی که انسان آن را پرورش می‌دهند، رشد می کنند. تربچه وحشی و پیچک صحرایی از انواع علف های هرز اجباری است.

روش های مدیریت و پیشگیرانه در کنترل علف های هرز پیاز:

علف‌های هرز از طریق بذر و اندام‌های رویشی گسترش می یابند. برای همین امر لازم است پیشگیری هایی جهت جلوگیری از توسعه علف های هرز صورت گیرد:_باید علف های هرز را در مکان هایی که رطوبت فراوان دارند کنترل کرد. مانند کانال ها، اطراف مزارع و جویبارها و… زیرا علف های هرز در مکان هایی که رطوبت بالایی دارند به سرعت رشد می کنند و سبب گسترش آن به داخل مزارع می شود._از دادن علف های آلوده به دام پیشگیری کنید زیرا پس از خوردن علوفه های آلوده آن ها به کود های آلوده تبدیل می شوند._دام هایی که از علوفه آلوده خورده اند، نباید وارد مزارع شوند._هنگامی که بذر توسط کامیون حمل می شود، نباید بر روی زمین پراکنده شود._ از استفاده هر نوع بذر علف هرز خودداری شده و به جای آن از بذرهای بوجاری شده استفاده نمایید. 

روش‌های کنترل علف‌های هرز پیاز:

علف‌ های هرز روش های کنترل متعددی دارند که باید برای خلاص شدن از علف های هرز پیاز تمامی روش های کنترل را به کار برد. در ذیل به توضیح و نحوه ی انجام انواع روش های کنترل پیاز می پردازیم:_کنترل مکانیکی علف های هرز: کنترل مکانیکی یا همان کنترل فیزیکی علف های هرز یکی از روش های قدیمی و رایج در کنترل علف های هرز می باشد که سبب نابودی علف های هرز می شود.● یکی از روش های فیزیکی کنترل علف های هرز پیاز، کندن آن در بازه های زمانی معین است. این روش یکی از روش های ساده و ابتدایی است که انسان از زمان های گذشته برای از بین بردن علف های هرز مزارع استفاده می کند. به این روش وجین کردن نیز می گویند. وسایل و تجهیزات مورد نیاز برای وجین کردن علف های هرز شامل وسایل دستی مانند بیل، بیلچه و… می باشد. وسایل موتوری نیز برای وجین کردن شامل هرس دندانه فنری، کولتیواتور و… می شود.● چیدن نیز یکی دیگر از روش های فیزیکی کنترل علف های هرز است. این روش فیزیکی سبب می شود تا از تولید علف های هرز بلند پیشگیری شود. و سبب تقویت گیاه زراعی می شود. 
چگونه از شر علف های هرز پیاز خلاص شویم؟
 ●شخم زدن علف های هرز: این روش نیز سبب کنترل و ازبین رفتن علف های هرز می شود که از مراحل  زیر تشکیل می شود:اندام های علف های هرز را قطع کنید.بذر علف های هرز را به روی خاک آورده و پس از جوانه زدن آن با استفاده از شخم زدن آن ها را کنترل کنید._کنترل زراعی علف های هرز: این روش نیز از راه های دیگر کنترل علف های هرز است که نسبت به روش های دیگر آسان و ارزان می باشد. در ذیل انواع روش های کنترل زراعی را بیان می کنیم:● آیش: آیش به کشت نکردن زمین در زمان مشخص را می گویند. در این روش نباید زمین را به حال خود رها کرد بلکه باید سطح خاک را با استفاده از کولتیواتور خراش داده و از علف کش ها برای کنترل علف های هرز استفاده کرد.● مالچینگ: این روش به معنای خودداری از تابش نور به گیاه است. به دلیل این که علف های هرز با نور به خوبی رشد می کنند، در این روش مانع از رسیدن نور به گیاه و جوانه زدن آن می شوند.● آفتاب دهی: این روش برای مزارع و محدوده های کوچک مناسب است و برای مناطق گسترده کاربرد ندارد. با استفاده از انرژی خورشید می توان دانه های جوانه زده علف های هرز را از بین برد. این روش در چندین سال اخیر جایگزین استفاده از مواد شیمیایی برای ازبین بردن علف های هرز شده است._کنترل علف های هرز با اسنفاده از مواد شیمیایی: از این روش در صورت جواب نگرفتن از روش های قبلی استفاده نمایید. زیرا سبب آسیب به محیط زیست می شود. در این روش باید به طور کامل روی تمامی علف های هرز را سم پاشی کنید تا به طور کامل از بین بروند. 

روش های دیگر از بین بردن علف گل پیازی:

_علف های هرز را با دست از زمین بیرون بکشید که روش موثر و بی خطری است._از علف کش برای از بین بردن علف های هرز پیاز استفاده نمایید ولی دقت داشته باشید که پوشش ایمنی داشته باشید. هم چنین بهتر است این کار را در روزهای افتابی و بدون بارش انجام دهید زیرا با بارش باران علف کش ها شسته شده و فایده ای نخواهند داشت.اگر می خواهید برای منطقه ای علف کش اسپری نکنید، آن محل را با کیسه بپوشانید. این کار سبب می شود که نور خورشید به علف های هرز نرسد و سبب نابودی آن ها شود.

روش های از بین بردن گل پیاز وحشی:

_ برای از بین بردن و نابودی گل پیاز وحشی باید کل گیاه را از زمین بکنید. با قطع ساقه پیاز باز هم علف های هرز باقی مانده و رشد می کنند. برای همین لازم است برای ریشه کن شدن آن کل گیاه را بیرون بکشید._از علف کش برای نابودی گل پیاز وحشی استفاده کنید. دقت داشته باشید که بعضی از علف کش ها بر روی گل پیاز وحشی تاثیر دارند و هم چنین استفاده از آن سبب به وجود آمدن آسیب برای گیاه می شود.علف کش های موثر برای گل پیاز وحشی شامل: گلیفوسیت، ایمازاوین، دی کامبا است.نکته قابل توجه این است که گل پیازهای وحشی دارای برگ های بلندی می باشند و همین ویژگی سبب می شود تا علف کش ها به راحتی به برگ آن ها نچسبند. برای همین لازم است علف کش را به طور مداوم و گاهی تا یک سال بر روی آن ها اسپری کنید.در اواخر پاییز و اواخر زمستان علف کشی ضروری است.برای عملکرد و تاثیر زیاد علف کش، ابتدا چمن زنی کنید و سپس علف کش را اسپری کنید.
چگونه از شر علف های هرز پیاز خلاص شویم؟
نتیجه گیریبنابراین هنگام کاشت و پرورش پیاز ممکن است علف های هرز به صورت خواسته و ناخواسته رویش کنند و موجب آسیب رساندن به پیاز شوند. زیرا علف های هرز مواد مغذی را به خود جذب نموده و مانع از رسیدن آن به پیاز می شوند. پس اولین قدم این است که قبل از رویش علف هرز به گیاه پیاز به خوبی برسیم و روش های پیشگیری را که در این مقاله بیان نمودیم را اجرا کنیم. در صورتی که علف های هرز گسترش پیدا نموده اند از علف کش ها و روش های فیزیکی از بین بردن آن ها استفاده نماییم.در بسیاری از موارد از بین بردن علف های هرز فرایندی طولانی است و صبر و کوششی فراوان می طلبد ولی برای جلوگیری از آسیب به محصول ضروریست. بنابراین باید به طور مداوم تا زمانی که علف های هرز به طور کامل ریشه کن نشده اند، تمامی روش ها و اقدامات لازم برای ازبین بردن آن را به کاربرد تا از شر علف های هرز پیاز خلاص شوید.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر