خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

چگونه علف هرز را از بین ببریم؟

فهرست مطالب

علف های هرز، گیاهی است که به طور ناخواسته در مزارع و باغ ها می روید و با رشد خود کیفیت  و کمیت محصولات کشاورزی را کاهش می دهد و در نتیجه هزینه های تولید را افزایش می دهد. علف های هرز دارای ویژگیهای زیر می باشد:

• در همه زمین های قابل کشت می رویند

• بذرهای علف های هرز به صورت پراکنده در مزارع کشت پخش می شوند

• کنترل علف های هرز در مزارع غیر ممکن است

• علف های هرز بذر مقاومی دارند و می توانند در خاک زنده بمانند و در هر شرایط آب و هوایی رشد می کنند و جلوی رشد محصولات زراعی را می گیرند

• چرخه رشد علف های هرز مانند محصولات زراعی است و حتی رشد سریعتری دارند

تأثیر منفی علف های هرز بر گیاهان زراعی

1-کاهش ارزش محصولات زراعی

جدا کردن بذر علف های هرز از محصولات کشاورزی کار راحت و آسانی نیست. این کار بسیار مشکل و در بعضی مواقع غیر ممکن است. برای فروش یک محصول کیفیت خیلی مهم است.قیمت با کیفیت رابطه ی مستقیمی با هم دارد به طوری که اگر محصول کیفیت خوبی داشته باشد قیمت آن هم بالا می رود ولی وجود علف های هرز کیفیت محصولات زراعی را به شدت کاهش می دهد.

رسیدن همزمان بذر علف های هرز با بذر محصولاتی از جمله گندم باعث بروز چنین مشکلی می شود چون علوفه ای که برای دام ها مصرف می شود اگر به علف هرز آلوده باشد ارزش غذایی خود را از دست می دهد . به طور مثال وجود علف هرزی به نام سیر وحشی در بذر گندم باعث ایجاد بوی بدی در گندم می شود و گندم ارزش غذایی خود را از دست می دهد .

2-جلوگیری از رسیدن نور آفتاب به محصولات زراعی

علف های هرز با رشد سریع  و حالت پیچ پیچی خود به دور محصولات زراعی مانع از رسیدن نور خورشید به محصولات زراعی می شود و عدم رسیدن نور خورشید به زمین و سرد بودن زمین باعث آسیب به محصولات زراعی می شود. در مناطق سردسیر این مشکل بیشتر دیده می شود

3-مسمومیت انسان و دام با مصرف محصولات زراعی

در بعضی از موارد رویش و پخش علف های هرز به درستی کنترل نمی شود و این علف های هرز همراه با محصولات کشاورزی به فروش می رسند . در سبزی ها ی که انسان مصرف می کند وجود علف های هرز در بین سبزی های مصرفی باعث مسومیت در انسان می شود.

چگونه علف هرز را از بین ببریم؟

4-هزینه های اضافی برای کشاورز

کشاورز هر ساله مقدار قابل توجهی از هزینه ها را باید صرف سموم برای از بین بردن علف های هرز کند .

5-ترشح سم بر محصولات زراعی

برخی از علف های هرز بر روی محصولات زراعی سم ترشح می کنند و جلوی رشد گیاهان را می گیرند. در نتیجه کیفیت محصولات زراعی کاهش می یابد. دم روباهی ، قیاق،کاهوی وحشی جزء این دسته از علف های هرز هستند که از خود سم ترشح می کنند.

روش های از بین بردن علف های هرز

1- استفاده از مواد شیمیایی  به صورت سموم علف کش ها

در این روش علف کش ها به دو صورت برای از بین بردن علف های هرز استفاده می شود، یکی ، رمانی که بذر علف های هرز جوانه نزده است یعنی قبل از رویش علف های هرز، این علف کش ها حدود 1تا6ماه قبل از کاشت گیاه اصلی، با خاک مخلوط می شود و به نام تخم کش شناخته می شود. و دیگر علف کش ها برعکس روش اول ، پس از رویش گیاه علف هرز ، یعنی زمانی که علف هرز رشد کرد و جوانه زد استفاده می شود، این گروه از علف کش ها ، بر روی شاخ و برگ علف های هرز پاشیده می شود.

هنگامی سم پاشی باید نکات زیر را رعایت کنید:

• در زمانی که مزارع را سم پاشی می کنید خوردن و سیگار کشیدن را کنار بگذارید چون احتمال مسمومیت شما هست

• هنگام سم پاشی از لباس مناسب ، عینک ، دستکش و کلاه استفاده کنید

• در روزهای بارانی سم پاشی را انجام ندهید

• بعد از اتمام سمپاشی حتماً دوش بگیرید

• در روزهای که باد می وزد پشت به باد سم پاشی کنید تا باد سموم را پراکنده نکند .

2-آتش زدن علف های هرز

سوزاندن علف های هرز چون باعث آلودگی هوا می شود برای کشاورزان توصیه نمی شود ولی این روش ارزان ترین روش برای از بین بردن علف های هرز است ، آتش زدن علف های هرز و خشک به وسیله شعله افکن انجام می شود، شعله افکن دستگاهی مانند سمپاش پشت موتوری است که گازوئیل و نفت می پاشد و با آتش زدن ذرات سوخت خروجی می تواند بوته های خشک را سوزاند.

چگونه علف هرز را از بین ببریم؟

3- دستگاه کولتیواتور

دستگاه کولتیواتور پشت تراکتور بسته می شود و با حرکت کردن تراکتور ، این دستگاه زمین را زیر رو می کند . استفاده از این دستگاه برای از بین بردن تخم علف های هرز در زمین است .

4- روش مکانیکی

استفاده از روش مکانیکی که به صورت وجین کردن با دست ، بیل ،بیلچه انجام می شود ، این روش ، ساده ترین روش  برای از بین بردن علف های هرز است. این روش به دلیل هزینه بسیار و مشکل تأمین کارگر ، برای سطوح وسیع قابل استفاده نبوده و بیشتر توسط  کشاورزانی صورت می گیرد که زمین های کشاورزی کوچکی دارند.

5-سرکه

بسیاری از سموم شیمیایی و علف کش ها که برای از بین بردن علف های هرز استفاده می شود دارای ترکیبات خطرناکی  برای گیاهان است، استفاده از سرکه هیچ خطری برای گیاهان ندارد و در ضمن قیمت پایینی هم دارد که برای از بین بردن علف های هرز نسبت به بقیه سموم مقرون به صرفه تر است. باید دقت داشته باشید که زمان اسپری کردن سرکه بر روی علف های هرز بهتر است هنگام وزش باد نباشد چون وزش باد مانع از رسیدن سرکه به همه قسمت های علف های هرز می شود.ضمناً مراقب باشید اسپری سرکه روی گیاهان زراعی پاشیده نشود.

6- از کود گیاهی

کشاورزان از کوددهی گیاهی استفاده می کنند تا علف های هرز مزارع خود را از بین ببرند. کوددهی گیاهی سرعت رشد علف های هرز را کاهش می دهد.

7-نمک

استفاده از محلول آب نمک به شکل اسپری و پاشیدن آن بر روی علف های هرز، تا حدی با خشک شدن و از بین رفتن علف های هرز می شود ولی باید دقت داشت که بر روی جوانه های گیاه زراعی آب نمک نپاشید چون باعث آسیب به گیاه اصلی می شود.

چگونه علف هرز را از بین ببریم؟

رهایی از  علف های هرز و گیاهان مزاحم با چمن زن و علف زن

در طول سال ها، ما مشتاق این بودیم تا پاهای خود را در چمن های سبز و سرسبز فرو ببریم. اما در بعضی موارد مشاهده کردیم که پاهای ما در بین علف های مزاحمی گیر کرده است و ایجاد آسیب به پاهای ما شده است.  به نظر می رسد علف های هرز تا زمانی که به یک مسئله عظیم و غیرجذاب تبدیل نشوند، همچنان در حال تکثیر هستند. خوشبختانه، شما می توانید چمن خود را با از بین بردن علف های هرز و تقویت سلامتی چمن، دوباره زنده کنید. در اینجا نحوه رهایی از گیاهان مزاحم با چمن زن و علف زن آورده شده است که به شرح زیر است: رام کردن یک چمن پر از علف های هرز ممکن است دلهره آور باشد، اما همه چیز در مورد سالم نگه داشتن چمن شما است.

•    بهترین راه برای از بین بردن دائمی علف های هرز

حتی اگر علفهای هرز را آزاردهنده بدانیم، آنها گیاه هستند درست مثل چمن، گل یا بوته! این بدان معناست که اگر اجازه دهیم آنها به همان اندازه گیاهان مورد علاقه ما ضخیم شوند، مشکلاتی را ایجاد می کنند. بنابراین، بهترین راه برای از بین بردن علف های هرز این است که چمن خود را به محیطی تبدیل کنید که رشد برای آن دشوار باشد. چمن های کم رشد به همراه خاک فشرده و چمن های کم آب همه علف های هرز را تشویق می کنند. برگرداندن این مشکلات و حفظ یک چمن سالم بهترین راه برای خداحافظی دائمی با علف های هرز است.

•    ترفندهایی برای از بین بردن علف های هرز در چمن

بهترین راه حل برای رهایی از گیاهان مزاحم با چمن زن و علف زن است.  علف کش های قبل از ظهور و پس از ظهور فقط برای این منظور طراحی شده اند. هر دو مخصوصاً برای علف های هرز ساخته شده اند.

اگر علف های هرز شروع به واژگون کردن چمن شما می کنند، در اینجا چهار مرحله برای جلوگیری از آنها وجود دارد:

چمنزار خود را بررسی کنید تا بفهمید با چه علف های هرز روبرو هستید. از آنجا که درمان ها برای هدف قرار دادن علف های هرز خاص انجام می شود، شما باید قبل از خرید محصولات، بفهمید که چه چیزی باعث آزار چمن شما شده است.درمانی را انتخاب کنید که هم برای نوع علف های هرز و هم مرحله ای که در آن قرار دارند، مناسب است. اگر قصد دارید در بهار قبل از فصل رشد، علف های هرز را  مورد هدف قرار دهید، به یک ماده اولیه از قبل نیاز دارید.  با رعایت دقیق دستورالعمل های مربوط به مقدار محصول و زمان استفاده، علف های هرز را از بین ببرید.با یک برنامه مناسب نگهداری چمن همراه باشید تا به شما کمک کند علف های هرز را از بین ببرید.در پاییز، چمن خود را بذر گرفته و در صورت لزوم هوادهی کنید.قبل از زمستان آخرین چمن کوتاه و درمان کود را به زمین چمن خود بدهید.چمن خود را به طور منظم در بهار و تابستان بچرخانید، مواظب باشید که بیش از یک سوم چمن ها را یک بار از بین نبرید.

 سخن پایانی

علف های هرز ، گیاهان مهاجمی هستند که باعث آسیب رساندن به گیاه اصلی می شوند وسطح کیفیت و کمیت محصولات کشاورزی را  پایین می آورند به همین خاطر کشاورزان از روش های زیادی برای از بین بردن علف های هرز در مزارع استفاده می کنند که هر کدام تا حدودی علف های هرز را از بین می برند. اما مهمترین اصل برای اثربخشی این روش ها، اعمال به موقع آن ها است.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر