خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

کاربردهای اصلی توری سبز گلخانه ای کجاست؟

فهرست مطالب

توری سایبان گلخانه ای و آن تعادل دمایی که می خواهید

 در پرورش گیاهان گلخانه ای نیاز است تا در همه حال یک تعادل مطلوب میان دما، رطوبت و نور وجود داشته باشد. عدم حضور این تعادل می تواند باعث از بین رفتن محصول نهایی موجود در گلخانه شود. یکی از مهمترین علت ها در به هم خوردن این تعادل حضور تابش مستقیم آفتاب است که در اندک زمانی می تواند دمای سطح محیط گلخانه را به مقدار خطرناکی افزایش دهد. برای مقابله با این مشکل، ایده های متعددی در نظر می گیرند. مانند استفاده از توری سایبان که با خلق یک حایل میان نور خورشید و فضای داخل گلخانه در نظر گرفته شده است. 
توری سایبان
 

توری سایبان گلخانه ای و تعادل دمایی

 به این ترتیب می توان عمده کاربرد ها در استفاده از توری سایبان در فضا های گلخانه ‌ای را با هدف کاهش دما، ممانعت از تابش مستقیم خورشید و البته جلوگیری از تبخیر آب در سطح گلخانه در نظر گرفت. در این بین اگر بخواهید برای فضای گلخانه ای که دارید، از این شید گلخانه ای استفاده کنید، لازم است که نگرش مطلوبی از انواع آن و چگونگی فاکتور ها در تعیین قیمت توری گلخانه بدانید. 

نکات در تعیین قیمت توری گلخانه

 در تعیین نوع و البته کارایی یک توری سایبان، دو فاکتور مشخص تعریف شده است. درصد سایه اندازی در کنار عرض توری شید گلخانه، دو ویژگی قابل توجه در تعیین کارایی و یا نوع این تجهیز می باشد. در این بین هر چه عرض و یا درصد سایه اندازی در توری گلخانه بیشتر باشد، منطقی است که در نهایت از قیمت بالاتری نیز برخوردار شود.در هنگام خرید انواع توری سایبان، این تجهیزات را به شکل رول هایی خواهید یافت. تمام رول های استاندارد در طراحی این توری سایه انداز ها ۵۰ متر می باشند. در تمام مدل ها نیز از جنس پلی اتیلن در ساخت استفاده شده است. وجه تمایز در عرض و درصد سایه اندازی توری سایبان است. عرض های استاندارد در طراحی توری سبز گلخانه ای در ابعاد ۲، ۴، ۶، ۸ و ۱۰ متر تعریف شده اند. از طرفی سایه اندازی نیز در نمونه های مختلف گاها با اعداد ۳۰ الی ۵۰ درصد مشخص می ‌شوند.در هنگام استفاده از توری سایبان عموما آن ها را به شکل توپی خریداری کرده و بر سطح فضای گلخانه ‌ای پهن می ‌کنند. در چنین کاربرد هایی عرض توپ اهمیت پیدا می ‌کند. غالباً صاحبان گلخانه ها علاقه دارند تا با کمترین خرید از توپی توری سایه بان همراه باشند. چرا که این نگرش باعث کاهش چشمگیر در قیمت توری سایه بان خواهد شد. به این ترتیب نیاز است تا با در نظر داشتن عرض گلخانه ها اقدام به خرید توری سایه بان نمایند.اما نکته بعدی از اهمیت بیشتری برخوردار است. نکته ‌ای که متوجه قدرت سایه اندازی می شود. قدرت سایه اندازی بسته به تراکم بافت تعریف شده است. طبعا هر چه تراکم بافت در توری سبز گلخانه بیشتر باشد، قاعدتاً از درصد سایه اندازی بالاتری برخوردار خواهد شد. البته در ساخت انواع توری سایبان، دو درصد سایه اندازی استاندارد با مقیاس ۳۰ و ۵۰ درصد در نظر گرفته شده است. درصد سایه اندازی، مشخصه حذف نور از فضای گلخانه ‌ای می باشد. به این ترتیب همراه با قدرت سایه اندازی ۳۰ درصد، در توری سایبان می توان تا ۳۰ درصد از تابش مستقیم نور خورشید را حذف کرد. این عدد برای درصد سایه اندازی ۵۰، برابر با نیم می باشد.در تحلیل این فاکتور برای مشخصه های توری سایبان این طور نیست که هر چه عدد مذکور بزرگتر باشد، قاعدتاً توری مورد نظر بهتر می ‌شود. چرا که اهمیت ماجرا در میزان سایه اندازی مورد نظر است. برای گیاهان مختلف درصد های گوناگون از نور خورشید نیاز می شود. از این رو لازم است با توجه به نوع گیاه، درصد سایه اندازی توری سایبان را انتخاب کنید. 
رول توری سبز گلخانه ای
  

اهدافی که می ‌توان با توری سایبان تامین کرد

 همان طور که از نام توری سایبان بر می‌ آید، همراه با توضیحات مفصلی که دادیم، این ایده تداعی خواهد شد که کاربرد نهایی انواع توری سایبان، حذف نور مستقیم خورشید می باشد. البته این یک ایده مقدماتی در استفاده از توری سایبان در فضا های گلخانه ‌ای است. ایده ‌ای که منجر به تامین اهداف و کاربرد های متنوعی از این وسیله شده است. کاربرد هایی که می خواهیم در ادامه به بررسی آن ها بپردازیم. 

¨    سایه اندازی:

 اولین ایده در استفاده از توری سایبان به نوعی تقابل با تابش مستقیم آفتاب است. تابشی که می‌ تواند به تخریب سنگین گیاهان بیانجامد. البته سایه اندازی در فضا های گلخانه ‌ای تعریفی متفاوت از سایه اندازی برای مصارف انسانی دارد. در این نوع سایه اندازی قرار نیست تا به طور کامل مانع از تابش خورشید باشیم؛ بلکه قرار است درصدی از قدرت آفتاب را کاهش دهیم. 

¨    کاهش دمای گلخانه:

 گلخانه یک فضای محصور است. هر اندازه بخواهید در این سیستم بسته از انواع تهویه استفاده کنید، در نهایت نمی توانید فضای آن را به مانند محیط باز اطراف قرار دهید. این فضای بسته تحت تاثیر تابش آفتاب به سرعت گرم می شود. گرمایی که قطعاً برای رشد گیاهان آسیب پذیر خواهد شد. یک ایده خوب برای کاهش دمای محیط گلخانه و یا خلق یک تعادل پایدار دمایی، استفاده از توری سایبان گلخانه می ‌باشد. توری سایبان با حذف مقداری از نور خورشید، مقدار انرژی وارد شده به فضای گلخانه را متعادل می کند تا دمایی منطقی حاصل آید. 

¨    جلوگیری از تبخیر آب:

 گرمای حاصل از نور خورشید به راحتی می‌ تواند تمام آب موجود در فضای گلخانه را تبخیر کند. این اتفاق می تواند یک عامل مزاحم در رشد گیاهان باشد. برای جبران آن لازم است تا سطح آبیاری گیاهان را افزایش دهیم. در نهایت راندمان مصرف آب فضای گلخانه را زیاد خواهیم کرد؛ اما می توان با استفاده از یک توری سایبان و خلق تعادل دمایی در فضای گلخانه از تبخیر بی اندازه آب کاست و راندمان مصرف آب را افزایش داد. 

¨    محافظت در مقابل عوامل مخرب محیطی:

 جدا از خورشید، عوامل متعدد دیگری مانند باد، تگرگ، طوفان و حتی حشرات و پرندگان نیز می توانند به عنوان عوامل مخرب برای گیاهان در فضا های گلخانه ‌ای محسوب شوند. توری سایبان به عنوان یک گارد مستحکم از پلی اتیلن این توانایی را دارد که بتواند در شرایط مطلوب از نگهداری گیاهان، انواع عوامل خطرآفرین را دور سازد. 

¨    استفاده در فضا هایی متفاوت از گلخانه ها:

 توانمندی توری سایبان در مهار انرژی خورشید و خلق یک تعادل دمایی، جدا از نیاز های گلخانه ‌ای، مورد توجه دیگر فضا ها قرار گرفته است. مانند استفاده در محیط هایی که به هر ترتیبی از استخر های آب بهره ‌مند هستند. یک استخر پرورش ماهی تا استخر های روباز شنا و... از جمله این فضا ها محسوب می شوند. به این صورت می توان همراه با نصب یک توری سایه انداز، مانع از افزایش دمای آب شد، تبخیر سطحی را کاهش داد و از تابش مستقیم اشعه های مضر خورشید جلوگیری کرد. 

¨    استفاده با هدف ایجاد یک فضای سرپوشیده که فضایی سایه مانند را تداعی کند:

 خلق یک فضای سرپوشیده چندان اقدام سختی نیست؛ اما هر فضای سرپوشیده در محافل عمومی در نهایت نیاز به نصب انواع سیستم های تهویه مطبوع خواهد داشت؛ اما اگر بتوان به نوعی سایه درختان را در فضا های سرپوشیده مورد هدف خود شبیه سازی کنیم، آن وقت خیلی نیاز به چنین هزینه ‌های سنگین در تهویه نیستیم. استفاده از توری سایه انداز در فضا هایی مانند ساخت پارکینگ ها، محوطه های عمومی، نمایشگاهی و حتی مجتمع های ورزشی و تجاری باعث ایجاد یک سایه مصنوعی درست شبیه به آنچه در زیر درختان است می شود. فضایی که بسیار دلنشین تر و در عین حال معقول تر خواهد بود. 

¨    استفاده با هدف جلوگیری از رشد جلبک ها در فضا های استخر گونه:

 همان طور که می‌ دانید استخرها، آب های راکد بزرگی هستند که در دراز مدت مستعد رشد انواع گیاهان آبزی مانند جلبک ها خواهند بود، البته اگر نور آفتاب بتواند تا اعماق آب نفوذ کند. حال اگر بتوانید همراه با نصب یک توری سایه بان مانع از ورود نور خورشید در آب شوید، می توانید مطمئن باشید که هرگز جلبکی نمی تواند در اعماق استخر شما رشد کند. 
توری سبز گلخانه ای جهت سایه اندازی برای گیاهان
 

اهدافی که با توری سایبان تامین می شوند

¨    استفاده در منازل:

 بسیاری از منازل برای پوشش فضا هایی در محیط خانه نیاز به سایبان دارند. در چنین فضا هایی قصد در محصور ساختن کل بنا نمی باشد؛ بلکه قرار است محیطی باز اما دور از آفتاب و یا باد و باران در فضای خانه خلق شود. به‌ طوری‌که مانع از دید شده باشد. یک توری سایبان به خوبی می ‌تواند این فضای مورد نظر را ایجاد کند. 

¨    استفاده در دامداری ‌ها و مرغداری ‌ها:

 با هدف رساندن دمای محیط در یک رنج معقول است و همچنین مانع از حضور مداوم دام و طیور در معرض تابش مستقیم آفتاب می شود. کاربرد های متعدد از توری سایبان، اهمیت و کارایی این محصول را نشان می دهد. به خصوص که طراحی توری سایبان به نوعی است تا بتواند در برابر اشعه های مضر آفتاب مقاوم باشد. این توری ها وزن پایینی دارند. از این رو برای نصب آن ها نیاز به ساخت پایه های سنگینی نمی باشد. قیمت معقول آن ها نیز باعث می ‌شود تا نصب نهایی توری سایبان بار مالی قابل توجهی نداشته باشد. با این همه وقتی در کشور آفتاب خیزی مانند ایران زندگی می کنید، آشنایی تا استفاده از وسایلی مانند توری سایبان گلخانه ای خالی از لطف نخواهد شد.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر