خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

کاربردهای فن گلخانه چیست؟

فهرست مطالب

امروزه ، به دلیل تقاضای زیاد میوه در طول سال ، استفاده از گلخانه ها برای توسعه محصولات بسیار گسترده شده است. برای رفع این نیاز ، بسیاری به ساخت گلخانه روی آورده اند. هدف سیستم فن گلخانه ایجاد توده هوای پایدار است که به آرامی از طریق فن ها حرکت کند. الزاماتی برای ساخت گلخانه وجود دارد که باید رعایت شود. یکی از نکات مهم الزامات استفاده از فن گلخانه است.

در این مقاله برنامه های تهویه مطبوع فن گلخانه شرح داده شده است.ورودی گلخانه اجازه می دهد هوای سرد وارد ساختمان گلخانه شود اما فن گلخانه باید نصب شود. یکی از راهنماهای فن گلخانه حرکت هوای یکنواخت در امتداد سازه است. هدف اصلی فن گلخانه ایجاد دمای یکنواخت در فضای گلخانه است. ساختار گلخانه نباید هوای گرم و سرد داشته باشد تا شرایط ایده آل برای رشد گیاه ایجاد شود.

آشنایی با کاربردهای فن گلخانه ای

با افزایش جمعیت ، تقاضا برای غذا بیش از هر زمان دیگری افزایش یافته است و صنعت کشاورزی سنتی نمی تواند این تقاضای میوه و غذا را برآورده کند. تحت تأثیر این امر ، تغییرات عمده ای در کشاورزی رخ داده است. یکی از مهمترین زمینه ها برای کمک به کشاورزان منطقه تولید محصولات کشاورزی گلخانه ای است. یکی از مهمترین مزایای گلخانه این است که می تواند در تمام طول سال نتیجه بدهد ، بنابراین هوای محیط گلخانه باید ملایم و پایدار باشد ، که نشان دهنده کاربرد فن گلخانه در این زمینه است.

برای اینکه محیط گلخانه همیشه دلپذیر باشد ، عوامل مختلفی باید در نظر گرفته شود. به عنوان مثال ، عواملی مانند انتخاب دقیق مکان های احداث گلخانه و استفاده از تجهیزات گرمایشی و سرمایشی ، همگی برای ساخت گلخانه و پرورش محصولات تحت این شرایط مورد نیاز است. یکی از مهمترین عوامل در گلخانه استفاده صحیح از فن گلخانه است ، بنابراین اگر در انتخاب نوع فن گلخانه مراقب نباشید ، بعید است که در آینده نزدیک همه محصولات از بین بروند. بنابراین شما باید با کاربردهای فن گلخانه آشنا باشید.

فن یک ساختار الکترومکانیکی است ؛ این بدان معنی است که انرژی الکتریکی به نیروی محرکه کار تبدیل خواهد شد. در فن ، شما با ساختاری مخالف با ژنراتور روبرو هستید که با رسیدن برق حرکت می کند. موتور به تیغه متصل شده و پره را می چرخاند. از نظر فنی و تخصصی، از اساس فن‌ها به دو دسته اصلی:

•    آکسیال•    سانتریفیوژال

کاربردهای فن گلخانه ای و ضرورت استفاده از آن

یکی از مهم ترین تجهیزات برای شاداب ماندن محصولات استفاده از فن گلخانه ای است در ادامه به جزییات کاربردهای فن گلخانه ای در این زمینه می پردازیم:

کاربردهای فن گلخانه چیست؟

کنترل دمای هوای گلخانه با فن گلخانه

همانطور که گفته شد ، فن گلخانه ای دمای محیط را کنترل می کند و شرایط ایده آلی را برای گیاهان در گلخانه فراهم می کند. با افزایش یا کاهش دما در داخل گلخانه ، فن با افزایش یا کاهش جریان هوای ورودی و خروجی و بازگشت وضعیت به حالت قبل از بحران ، با این ناهنجاری سازگار می شود.

کنترل گردش هوا توسط فن گلخانه

یکی دیگر از کاربردهای فن گلخانه این است که با افزایش گردش هوا در داخل گلخانه باعث افزایش طراوت و شادابی گیاه می شود ، بنابراین از پژمردگی گیاه و اصطلاحا پلاستیکی آن جلوگیری می کند و بهره وری آن را افزایش می دهد.

از آفت زدگی محصولات جلوگیری کنید

یکی از مهمترین کاربردهای فن گلخانه در این زمینه این است که اکثر مردم متوجه آن نیستند. متوجه نیستیم که در صورت عدم وجود فن گلخانه ، یک محیط شگفت انگیز برای حضور ، رشد و تولید مثل آفات ایجاد می شود و در نتیجه ، محصولات ، گلها و گیاهان به شدت آسیب می بینند ، و اگر نقش و کاربردهای فن گلخانه در ما باید باشد مراقب باشید ، یعنی به جای استفاده از این تجهیزات برای از بین بردن آفات و حشرات مضر ، ما باید آن را سمپاشی کنیم. گیاهان به احتمال زیاد به مواد شیمیایی آلوده می شوند و کیفیت محصولات کاهش می یابد.

این می تواند آفات را در برابر این سموم مقاوم کند ، که برای از بین بردن چنین چالش بزرگی به پول بیشتری نیاز دارد. اکنون به جای خرید انواع سموم دفع آفات ، دمنده های فن را در این مکان ها نصب کنید تا از شر این موجودات خلاص شوید.

میزان گرده افشانی را افزایش دهید

این یکی از مهمترین کاربردهای فن گلخانه است. همانطور که می دانید ، در طبیعت جریان های هوا و باد گرد و غبار ایجاد می کنند. اما در داخل گلخانه ، به دلیل فضای بسته ، چنین شرایطی برای گل و گیاه وجود ندارد. فن گلخانه این وظیفه مهم و حیاتی را بر عهده دارد. فن گلخانه با تولید جریان هوای مصنوعی در گلخانه و اصطلاحاً تخم ریزی گیاهان ، شرایط مصنوعی را برای حرکت گرده ایجاد می کند. البته بهتر است بدانید که گرده افشانی نیز با توجه به شرایط و نوع گیاهان به صورت دستی انجام می شود.

کاربردهای فن گلخانه چیست؟

رطوبت گلخانه را تنظیم کنید

این بستگی به نوع گیاه دارد. به عنوان مثال ، ما نمی توانیم رطوبت زیاد گیاهان کاکتوس را در نظر بگیریم. یکی از اهداف فن گلخانه کنترل مقدار زیادی از این رطوبت است ، اگر این فن ها به درستی کار نکنند باعث افزایش یا کاهش رطوبت هوای گلخانه می شوند که هر دو مضر هستند. عواقب افزایش یا کاهش رطوبت هوا در گلخانه ممکن است مواردی مانند کاهش رشد گیاه ، افزایش بیماری ، افزایش تراکم ، خشکی گیاهان ، کوددهی ناقص و ریزش گل را شامل شود.

دی اکسید کربن مورد نیاز برای فتوسنتز گیاه را تأمین می کند

همانطور که همه ما می دانیم ، دی اکسید کربن اساسی ترین و مهمترین ماده ای است که گیاهان و درختان برای زنده ماندن در طبیعت به آن وابسته هستند. گیاهان با جذب دی اکسید کربن از هوای زمین زنده می مانند که ناشی از سوزاندن هیدروکربن ها و تنفس موجودات دیگر است. با توجه به این توضیحات ، بدیهی است که در محیط های کوچک و بسته مانند گلخانه ها ، به دلیل کاهش دی اکسید کربن در فصول مختلف ، ممکن است رشد گیاه تهدید شود.یکی از کاربردهای فن گلخانه که در قسمتهای مختلف گلخانه نصب شده تعادل دی اکسید کربن با انتقال دی اکسید کربن از گلخانه به گلخانه است و بدین ترتیب دی اکسید کربن را از بین می برد بدون اینکه خسارت و هزینه اضافی ایجاد کند.

تهویه اتوماتیک

امروزه توسعه اینترنت در همه زمینه ها صنایع مختلف را به طور بنیادی تغییر داده است. موضوع اینترنت اشیا که یکی از زیرشاخه های اینترنت است ، اخیراً مورد توجه همه متخصصان و مهندسان در همه صنایع و زمینه ها قرار گرفته است که این امر به نفع صنعت کشاورزی نیز بوده است.

به عنوان مثال ، فن گلخانه ، چه دستی و چه نیمه خودکار ، اکنون به صورت آنلاین در حال حرکت هستند که نتیجه آن صرفه جویی در هزینه و کار قابل توجهی است.در حقیقت ، فن گلخانه به جای روشن و خاموش کردن دستی فن گلخانه ، از حسگرهای نصب شده بر روی آن برای تجزیه و تحلیل هوای اطراف و تهیه آن در اختیار شخص مسئول استفاده می کند. در حقیقت ، این فن امکان کنترل از راه دور جریان هوای ورودی و خروجی را فراهم می کند. بدون فن صحیح ، هر گلخانه ای حتی در هوای نسبتاً سرد نیز می تواند بسیار گرم شود.

آشنایی با سایر برنامه های فن گلخانه

فن گلخانه مهمترین جزء جدایی ناپذیر یک گلخانه موفق است و قابل تفکیک نیست ، واضح است که انتخاب نوع مناسب و نصب صحیح فن منجر به کارایی بالا و کاهش مشکلات گلخانه خواهد شد. بدون تهویه مناسب ، گلخانه ها و گیاهان آنها مستعد ابتلا به بسیاری از مشکلات و بیماری ها هستند. به همین دلیل ، کاربردهای فن گلخانه در گلخانه دارای چهار اهمیت است. اول از همه ، به تنظیم درجه حرارت داخل گلخانه کمک می کند.

کاربردهای فن گلخانه چیست؟

علاوه بر این ، فن گلخانه اطمینان حاصل می کند که گیاهان هوای تازه زیادی دریافت کرده و از آن برای فتوسنتز استفاده می کنند. تهویه مناسب از آلودگی گیاهان به آفات جلوگیری کرده و به گرده افشانی گلخانه کمک می کند. اگر در هر یک از زمینه های فوق مشکل دارید ، انتخاب صحیح فن گلخانه می تواند به شما در حل مشکل کمک کند.

کاربردهای فن گلخانه در کنترل دما

واضح است که بدون فن صحیح ، هر گلخانه ای حتی در هوای نسبتاً سرد نیز می تواند بیش از حد گرم شود. شاید باورش برای شما سخت باشد ، اما معمولاً گیاهان گلخانه ای می میرند و در اثر گرم شدن گلخانه پژمرده می شوند تا زمانی که از سرما بمیرند. بسیاری از گیاهان به گرما یا پژمردگی بسیار حساس هستند ، آنها دیگر رشد نمی کنند و نمی میرند.

وجود منافذ در سراسر گلخانه باعث می شود گرما به طور طبیعی از بین برود و باعث تهویه طبیعی شود ، اما توجه داشته باشید که این امر فقط در مورد هوای طبیعی یا گیاهان غیر حساس اعمال خواهد شد و از فن گلخانه باید برای سایر شرایط استفاده شود.

یکی دیگر از کاربردهای مهم فن گلخانه ، کنترل حرارت شناخته شده است. اگر گرما در گلخانه به یک نگرانی اساسی تبدیل شود ، تهیه یک خروجی فن که باعث دمیدن هوا به داخل و خارج گلخانه می شود می تواند گزینه خوبی باشد. استفاده از کولر تبخیری با خروجی فن راهی عالی برای خنک سازی گلخانه در هوای گرم است.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر