خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

کاربرد علف زن چیست؟

فهرست مطالب

امروزه تجهیزات و وسایل کشاورزی بسیاری به وجود آمده اند که باعث راحتی کار کشاورزان و باغ داران شده است. استفاده از تجهیزات کشاورزی بسیار مفید است و می تواند سرعت انجام امور کشاورزی را بیشتر نماید. یکی از تجهیزاتی که مورد استفاده در زمین های کشاورزی و باغ ها و  ... می باشد، علف زن است.

علف زن را ممکن است با نام علف تراش نیز بشناسید. این دستگاه بسیار پر کاربرد امروزه از طرف داران خاص خود برخوردار می باشد! به همین دلیل قصد داریم تا در این مقاله از وب سایت فارم صنعت، به بررسی علف زن و کاربرد آن بپردازیم، بنابرای برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید تا انتهای این مقاله با ما باشید.

علف زن چیست؟

لازم به ذکر می باشد که دستگاه علف زن و یا چمن زن، یکی از پرکاربردترین ابزارهای باغبانی و کشاورزی می باشد که در انواع و اندازه های گوناگونی طراحی و ساخته شده اند. وظیفه اصلی دستگاه های علف زن و چمن زن، تراشیدن و درو نمودن علف های هرز باغ، یونجه، علوفه و امثال این موارد می باشد.

دستگاه علف زن که برای کوتاه کردن چمن ها و علف ها مورد استفاده قرار می گیرد ، باعث می شود تا زیبایی چمن ها همیشه وجود داشته باشد و این که محیط مورد نظر پاک تر، مرتب تر گردد و حالت پیر و خشک پیدا نکند. هم چنین باعث می شود که چمن به صورت یک دست باشد. بنابراین داشتن علف زن یکی از ملزمات برای باغ داران به حساب می آید.

انتخاب بهترین علف زن:

ممکن است بسیاری از شما به دنبال یک علف زن مناسب با کار خود باشید و ندانید که چه دستگاهی برای شما مناسب است. قبل از آن که به فکر خرید یا تهیه دستگاه علف زن باشید، باید به نکاتی را که در زیر یه آن ها اشاره می شود، توجه فرمایید و دستگاه خود را بر اساس این نکات انتخاب نمایید. از جمله موارد تأثیر گذار در انتخاب یک علف زن مناسب، می توان به موارد مهم زیر اشاره داشت:

 • مساحت زمین یا محل کار
 • خدمات پس از فروش ( وجود قطعات یدکی دستگاه )
 • کیفیت و راندمان دستگاه علف زن
 • میزان آلودگی علف زن
 • قیمت دستگاه علف زن یا علف تراش

در زیر به تشریح هر یک موارد ذکر شده در بالا می پردازیم:

مساحت زمین یا محل کار

لازم به ذکر می باشد که مساحت زمین تأثیر بسزایی در کارایی علف زن ها دارد. انتخاب علف زن با قدرت بسیار بالا و بیشتر برای محل کار با مساحت بزرگ تر بهتر به نظر می رسد.  و برای کار در مساحت های کم می توان از موتور های کوچک تر با توان خروجی کمتر استفاده نمود. بنابراین بهتر است برای انتخاب علف زن مناسب به مساحت زمین خود توجه فرمایید و هرگز علف زن های توان پایین را انتخاب ننمایید.

خدمات پس از فروش ( وجود قطعات یدکی دستگاه )

می توان اذعان داشت که خدمات پس از فروش و تامین قطعات یکی از مهم ترین ویژگی هایی است که در هنگام تهیه علف زن یا علف تراش باید به آن توجه داشته باشید. بازار تعمیرات پر است از علف تراش هایی که با مارک های مختلف که قطعات آن ها در بازار وجود نداشته و بدون استفاده در انباری ها رها شده اند. در حال حاضر یکی از مهم ترین ویزگی های یک دستگاه علف زن، موجود بودن قطعات یدکی ان با کیفیت خوب و قیمت مناسب است. از طرف دیگر خدمات پس از فروش و گارانتی محصول نیز از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد. شما باید سعی کنید که محصول خود را از شرکتی خریداری نمایید که از خدمات پس از فروش مناسبی برخوردار باشد و بهترین ها را در اختیار شما قرار دهد.

کاربرد علف زن چیست؟

کیفیت و راندمان دستگاه علف زن:

شایان به ذکر می باشد که کارایی و کیفیت دستگاه تحت تاثیر دو مقوله زیر است :

 • قدرت موتوری
 • طول عمر

هر چقدر قدرت موتوری دستگاه بیشتر باشد کارایی دستگاه علف زن نیز بیشتر خواهد بود و سرعت انجام کار و کیفیت کار نیز متفاوت می باشد و هم چنین هر چه کیفیت قطعات استفاده شده در موتور بهتر و مناسب تر باشد طول عمر دستگاه نیز بیشتر است و ساعت های  بیشتری را در طول روز می توان از آن استفاده کرد.

میزان آلودگی علف زن:

به هنگام انتخاب دستگاه علف زن باید به آلودگی و مقدار آلودگی که تولید می نماید، توجه بسیاری داشته باشید. به دلیل آن که در محیط هایی نظیر باغچه خانه یا باغ کوچک نباید آلودگی محیطی و صوتی زیادی ایجاد شود. صدا و آلودگی علف زن های چهار زمانه کمتر از ۲ زمانه ها هستند. در نهایت شما باید توجه داشته باشید که برای محیط کار با اندازه معین با خدمات پس از فروش مناسب و میزان قدرت و کیفیت دستگاه با قیمت مناسب یک علف تراش خوب را انتخاب نمایید.

قیمت دستگاه علف زن یا علف تراش:

یکی از مهم ترین موارد تأثیر گذار در خرید و تهیه دستگاه علف زن، قیمت دستگاه می باشد. قیمت دستگاه علف زن باید به گونه ایی باشد که بتوان آن را به راحتی تهیه کرد و نکته بسیار مهم این است که معمولا هرچه کیفیت و کارایی دستگاه بیشتر باشد، قیمت دستگاه علف زن نیز بیشتر خواهد بود.

اجزای مهم دستگاه علف ‌زن چه می باشد؟

همان گونه که می دانید، دستگاه علف ‌زن مانند هر وسیله‌ یا هر تجهیز دیگری از بخش ‌های بسیار مختلفی تشکیل شده است. مهم ترین بخش های علف زن را می توان به صورت زیر اشاره داشت ( به یاد داشته باشید که برای آشنایی بیشتر با دستگاه علف زن و هم چنین نگه داری و مراقبت از آن، باید از مهم ترین قطعات دستگاه اطلاع داشته باشید ):

در زیر به توضیح یا تشریح هر یک از موارد نام برده شده می پردازیم.

موتور دستگاه علف زن

نکته بسیار مهم این است که اولین قسمتی که باید به آن توجه کنیم، موتور دستگاه می باشد. لازم به ذکر است، موتور به عنوان تامین کننده نیرو و توان محرکه دستگاه شما به حساب می آید، و اغگر به درستی کار نکند و یا مراقب آن نباشید، از کارمی افتد و در صورت بروز چنین اتفاقی هزینه ای که بابت آن پرداخت کردید به هدر رفته است و هم چنین برای درست کردن آن باید هزینه گزافی را نیز پرداخت نمایید.

انتخاب تیغه مناسب دستگاه علف زن

می توان بیان کرد که اگر ملک شما دارای علف های هرز و بوته های ضخیم و بلند است و شما برای کوتاه کردن آن ها با مشکل مواجه شدید، باید بدانید با یک چمن زن ساده و ارزان نمی ‌توانید از پس کوتاه کردن آن ها بر بیایید. در این صورت شما به یک دستگاه علف تراش قدرتمند با تیغه برنده و محکم نیاز خواهید داشت.

کاربرد علف زن چیست؟

دسته و یا نگه دارنده دستگاه علف‌ زن:

قسمت مهم دیگری که باید درباره آن اطلاعات داشته باشید و هم چنین به هنگام خرید به آن توجه فرمایید، دسته یا نگه دارنده دستگاه علف زن یا علف تراش می باشد.  شما باید بتوانید به ‌راحتی دستگاه را کنترل کرده و در میان چمن ها و بوته ‌ها حرکت کنید. دسته و یا نگه دارنده دستگاه علف تراش به سه دسته تقسیم می شود که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

 • تک دسته:

این نوع دسته که در علف‌ زن های جدید به صورت ارگونومیک می باشد به گونه ای طراحی شده است تا هنگام کار لرزش دستگاه را کاهش دهد و کار با دستگاه آسان تر و راحت تر گردد.

 • دسته حلقه ای:

لازم به ذکر است که برای چیدن علف ها در مکان های کوچک که باید دقت زیادی را صرف کنید، علف‌ زن با دسته‌ حلقه‌ ای مناسب می ‌باشد.

 • دسته دوچرخه ای:

می توان اشاره داشت که اگر محیط شما وسیع است باید از دستگاه علف تراش با دسته دوچرخه ‌ای استفاده نمایید که قدرت مانور بهتری را داشته باشید.

یک علف زن مناسب و خوب از چه ویژگی هایی برخوردار می باشد؟

این سوالی می باشد که ممکن است ذهن بسیاری از شما درگیر آن باشد. علف زن ایده آل باید ویژگی هایی داشته باشد که به واسطه آن بتوان امور مربوطه را به راحتی انجام داد. از جمله ویژگی های بسیار خاص که دستگاه علف زن  باید از آن برخوردار باشد، می توان به موارد بسیار مهم زیر اشاره داشت:

 • علف زن باید از موتوری با قدرت و توان مناسب برخوردار باشد.
 • دستگاه علف تراش یا علف زن باید دارای طراحی سبک و قدرتمند باشد
 • علف زن باید دارای تعادل مناسب باشد و بتوان با آن به راحتی امور را انجام داد
 • علف زن مناسب و خوب، علف زنی است که کمتر به تعمیر و نگه داری نیاز دارد.
 • دستگاه علف زن مناسب، دستگاهی است که صدا و آلودگی کمی داشته باشد.

کاربرد علف زن :

می توان اذعان داشت که استفاده از علف زن، اغلب به منظور حذف و از بین بردن علف های هرز موجود در باغ ها، مسیر عبور آب ، نهالستان ها، زمین های چمن و ... صورت می گیرد. اما به طور قطع  علاوه بر حذف علف های هرز، کاربردهای دیگری نیز خواهد داشت. از جمله کاربردهای بسیار مهم و حیاتی علف زن یا علف تراش، می توان به موارد بسیار مهم زیر اشاره داشت:

 • تراشیدن و از بین بردن علف های هرز در سطح باغ ها و زمین ها و مزارع با هدف تقویت رشد گیاهان سودمند.
 • درو کردن گیاهان زراعی که علفی شکل هستند. انواع گیاهان مانند یونجه، علوفه، گندم و... از این نمونه ‌ها محسوب می ‌شوند.
 • اصلاح و منظم کردن زمین های چمن کاری شده با کوتاه کردن چمن و هم چنین حاشیه زنی آن ها.
 • تراشیدن و شکل دهی گیاهان تزئینی مانند انواع درخت های کاج و هم چنین شمشاد ها.
 • هرس شاخه های کوچک درختان در فضاهای باغبانی.
 • لازم به ذکر می باشد که استفاده از برخی الحاقی های خاص در دستگاه علف زن، می ‌توانند عملیات خاک ورزی را نیز برای ما انجام دهد.

اصلاح گیاهان با علف زن:

شایان به ذکر می باشد که گیاهان علفی شکل با این که بسیار فراوان می باشند، اما اکثرا شکل شبیه به هم را دارند. این گیاهان، ساقه نرمی داشته و می توان آن ها را به وسیله ی تیغه علف زن برش داد. همان گونه که بیان کرده ایم، گیاهان علفی شکل به گیاهانی مانند یونجه و گندم و هم چنین علف های هرز که مزاحم رشدو تقویت سایر گیاهان هستند، گفته می شود که باید با دستگاه علف زن تراشیده گردند. غالبا اصلی ترین تیغه در دستگاه علف تراش موتوری متناسب برای حذف گیاهان علفی شکل در نظر گرفته شده است و به طور پیش فرض در هنگام خرید علف زن همراه دستگاه است.

کاربرد علف زن چیست؟

کوتاه کردن چمن با دستگاه علف زن:

می توان اذعان داشت که به علت ارتفاع کم علف ها و هم چنین  ظریف و نازک بودن آن ها با هر تیغه ای نمی توان چمن زنی را انجام داد. اما با قرار دادن تیغه ی مناسب این کار در دستگاه علف زن می توان به راحتی چمن های باغ یا مزارع را چید. نکته بسیار مهم این است که با این کار در هنگام خرید دستگاه در قیمت علف زن نیز صرفه جویی خواهد شد و نیاز نمی باشد که دیگر چند دستگاه علف زن با کاربری های متفاوت تهیه کرد.

هرس درختان با استفاده از دستگاه علف زن:

باید بیان شود که به علت رشد سالیانه و مداوم درختان و اضافه شدن شاخ و برگ های بیشتر بر روی درخت، هرس درختان امری ضروری و بسیار مهم به حساب می آید و باغبانان همواره با آن سر و کار خواهند داشت. دستگاه های علف زن موتوری معمولا امکان تعبیه نوعی تیغه با هدف این کار را دارند تا بتوان با آن به هرس درخت پرداخت. به نوعی از علف زن ها که بتوان با آن ها عملیات هرس درختان را انجام داد، شمشاد زن نیز گفته می شود.

انواع علف زن:

لازم به ذکر می باشد که علف زن از لحاظ سوخت به دو دسته زیر تقسیم می شود:

 • علف زن بنزینی
 • علف زن برقی

در زیر به تشریح و توضیح هر کدام از این علف زن ها می پردازیم:

علف زن بنزینی:

شایان به ذکر می باشد که در این نوع از علف زن ها نیروی محرکه به واسطه یک موتور که با بنزین به کار می افتد، تأمین خواهد شد. موتورهای بنزینی  دارای قدرت های متفاوت می باشند از این رو می توان بر اساس آن ها نوع علف زن مورد نیاز را تهیه کرد. مهم ترین مزیت در این علف زن ها این است که برای به کار انداختن آن ها به نیروی برق نیازی نمی باشد بنابراین می توان از آن در زمین ها و جاهایی که نیروی برق وجود ندارد استفاده کرد.

علف زن یا چمن زن بنزینی همان گونه که از نام آن پیدا است، با سوخت بنزین به کار می افتد و برای استفاده در زمین های زراعی بزرگ و با حجم بالا یک انتخاب بسیار مناسب و ایده آل می باشد. از طرف دیگر انواع و اقسام مختلفی از علف زن بنزینی در بازار موجود می باشد که شما می توانید بر اساس نیاز خود و هم چنین مقدار بودجه در نظر گرفته شده، آن ها را تهیه فرمایید.

علف زن برقی:

باید بیان شود که در این نوع علف زن ها نیروی محرکه از موتور برقی که با برق تک فاز قابلیت کارکرد داشته و به واسطه دو شاخه که به برق وصل می شود، به کار می افتد. لازم به ذکر می باشد که اگر زمین شما کوچک است و وسعت بالایی ندارد ،علف زن برقی می تواند یک انتخاب مناسب و ایده آل برای شما باشد. به شرطی که از نیروی برق برخوردار باشید.

انواع علف زن از لحاظ حمل نقل:

از لحاظ حمل دستگاه، علف زن به دو نوع زیر دسته بندی می گردد:

 • دستگاه علف زن دوشی

ممکن است شما علف زن های دوشی را مشاهده کرده باشید. لازم به ذکر می باشد که این نوع علف‌ زن در بازار هم با موتور برقی عرضه شده و هم چنین با موتور بنزینی ارائه می شود.

کاربرد علف زن چیست؟

 • دستگاه علف زن پشتی

علف زن های پشتی از آن دسته دستگاه هایی می باشند که به راحتی می توانید آن را حمل کنید. موتور در این نوع علف‌ تراش ها در کوله پشتی دستگاه قرار دارد.

مزایای استفاده از دستگاه علف زن:

استفاده از دستگاه علف زن مزایای بسیاری دارد که از آن ها می توان به صورت زیر اشاره داشت:

 • شما می توایند از دستگاه خود به عنوان یک چمن زن استفاده نمایید و برای نگه داری و زیبا سازی محوطه خانه یا زمین های خود از آن ها بهره ببرید.
 • هم چنین از علف زن می توان برای اصلاح و کوتاه کردن علف‌ها در اطراف اشیا و یا درختان استفاده کرد تا آن ها برجسته‌ تر و بهتر دیده شوند.
 • علف ‌های هرز در گوشه و کنار آسفالت یا در محوطه جلوی منزلتان را حتما مشاهده کرده اید، این علف‌ های هرز هم می توانند مزاحم رفت‌ و آمد شوند و هم منظره نامناسبی را ایجاد کنند، برای همین کوتاه کردن آن ها با دستگاه علف تراش بهترین کاری است که می توانید انجام دهید.
 • کوتاه کردن حرفه ‌ای علف‌ های هرز و چمن های خیلی بلند یکی از مزایای مهم این دستگاه‌ می باشد.
 • با استفاده از دستگاه علف زن می توان به راحتی زیبایی خاصی به باغ یا محوطه مورد نظر خود بدهید و از زیبایی محیط لذت ببرید.

سخن آخر:

شما می توانید برای خرید انواع علف زن ها و هم چنین کسب اطلاعات بیشتر درباره این دستگاه پرکاربرد و قیمت علف زن، به وب سایت فارم صنعت مراجعه فرمایید و با کارشناسان و مشاوران این مجموعه مشورت کنید.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر