خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

کاربرد کنترلر آبیاری چیست؟

فهرست مطالب

منظور از کنترلر آبیاری چیست؟

این وسیله یکی از مهم ترین وسایل در حوزۀ کشاورزی می باشد.وسیله ای که بطور قابل ملاحظه ای آبیاری قطره ای را ارتقا داده است .استفاده از این وسیله مزیت های بسیاری دارد :

کنترلر آبیاری با توجه به میزان پیچیدگی که دارد موجب بهرمندی از آبیاری قطره ای می شود ، خواه توانایی این وسیله محدود به زمان خاصی و با یک برنامه ریزی ویژه ای باشد و چه در سطح بالایی از تکنو لوژی بوده و ده ها سنسور را دارا باشد ، این وسیله کمک شایانی در زمینه ی آبیاری قطری می کند.

از جمله مهم ترین مزیت ها در مورد این وسیله کاهش در مصرف آب است در صورتی که اگر  این کار بصورت دستی صورت گیرد بعد از پایان کار در بستن شیر آب تاخیر به وجود می آید و در نتیجه آب بسیاری مصرف می شود در صورتی با کنترلر آبیاری چنین اتفاقی رخ نخواهد داد. در کنار تمامی این مسائل کار کردن با این وسیله بسیار کار آسانی می باشد و زحمت کمتری برای ما در پی دارد در واقع سهولت کار با این وسیله موجب مزیت آن نسبت به آبیاری دستی می شود .

آشنایی با ساختار کنترلر آبیاری

این وسیله یک سیستم نیمه هوشمند برای برنامه ریزی زمانی برای عملکرد سیستم آبیاری قطره ای است. کنترلر آبیاری فقط یک وسیله واحد نمی باشد بلکه مجموعۀ گوناگونی از قطعات ، مدارها و سنسورها است که در نتیجه یک وسیله به نام کنترلر آبیاری را به وجود آورده است که این گونه قابلیت ها را دارد. به کمک این وسیله می توان تعیین نمود چه روزی چه زمانی آب سیستم آبیاری قطره ای قطع شود .

البته اینکه این وسیله تا چه اندازه قابلیت برنامه ریزی دارد به طور کامل به سطح پیچیدگی و کیفیت آن وابسته است. بعضی از آنها ممکن است امکان یک برنامه هفتگی را دارا باشند بعضی ها امکان دارد ماهانه ، برخی حتی به صورت فصلی ولی حتی بصورت ساده تر به طور ثابت روزانه توانایی برنامه ریزی داشته باشد. یکی از عوامل کیفیت و مرغوب بودن این وسیله همین نوع چگونگی برنامه ریزی است که موجب شده است این وسیله چقدر هوشمندانه عمل می کند .

معرفی کنترلر آبیاری هوشمند

برنامه ریزی برای آبیاری یکی از مهم ترین دلایل برای بکار گیری از کنترلر آبیاری اتوماتیک می باشد در کنار این ویژگی مهم ، ویژگی ها و جزئیات بسیاری نیز دارد که هوشمند تر بودن این وسیله را به خوبی نشان می دهد . قابلیت های این وسیله به شرح زیر است:

در کنار برنامه ریزی گوناگون که می تواند داشته باشد . این وسیله بسیار منعطف است به این صورت که می توان تعیین نمود آبیاری قطره ای در کدام بخش و به چه میزان می تواند صورت گیرد و هربخش چقدر از آبیاری بهره مند می شود البته همیشه احتیاجی به یک میزان آبیاری و یکنواخت بودن نمی باشد . می توان بطور همزمان برنامه های گوناگون در این سیستم ذخیره نمود که یک امکان و قابلیت بسیار خوبی است.

در کنترلر هوشمند تعداد فراوانی سنسور میکروسوئیچ نصب می شود که این سنسورها نقش یک حواس پنجگانه برای این سیستم ایفا می کند که هر چقدر بیشتر و از انواع گوناگونی باشد میزان درک نسبت به محیط افزایش پیدا می کند. کنترلر آبیاری دارای سنسور دما، رطوبت ، بارندگی و یا حتی سرعت وزش باد می باشد که می تواند با توجه به شرایط محیطی واکنش مناسبی داشته باشد برای نمونه با تعیین کردن یک دمای خاص برای مثال 20 درجه سانتیگراد  از کنترلر آبیاری استفاده کنید که همین موضوع در رابطه با وزش باد، بارندگی یا حتی شدت آفتاب نیز صدق می کند.

یکی دیگر از عملکردهای کنترلر آبیاری این است که با بکار گیری از اطلاعات هواشناسی ، یا همان داده هایی که با توجه به حسگرهایی که در این وسایل تعبیه شده بدست آمده است مثل از رطوبت خاک و هوا ، در مورد آبیاری برنامه را تنظیم می کند . اطلاعاتی همانند نوع خاک، نوع گیاه ، روزهای آبیاری و همچنین چه مقدار آبی که استفاده می شود و موارد دیگر ، که وارد دستگاه کنترلر می شود و این وسیله با توجه به این اطلاعات کار خود را انجام می دهد .

معرفی تایمر آبیاری قطره ای

یکی از پر طرفدار ترین وسیله برای آبیاری خانگی تایمر آبیاری خانگی می باشد که نگرانی را در خصوص آبیاری باغچه ها و گیاهان را از بین می برد . این وسیله به آسانی بر روی شیرهای خانه متصل می شود. این وسیله ها با باطری کار می کنند که همیشه عمرشان تا یک سال است در صورتی که از نوع آمریکایی آن باشد اما اگر از نوع تایوانی باشد 3 ماه بیشتر دوام ندارد .

بررسی تفاوت تایمر خانگی با تایمر آبیاری

استفاده کردن از کنترلر آبیاری مراقبت کردن از باغ را آسان تر کرده و همین طور که اشاره شد در مصرف آب نیز صرفه جویی می شود این وسیله اطلاعاتی از سنسورها ، پیش بینی هوا و همچنین داده های مراقبت کردن از گیاهان را دریافت نموده تا هم نیاز آبیاری را تعیین کند و هم در زمان مناسب رطوبت کافی را تحویل دهد.

کنترلر آبیاری قطره ای

در انواع مختلفی وجود دارد البته بستگی به این دارد که چند ایستگاه را دارا باشد یعنی به این صورت که چه تعدا شیر برقی و پمپ دستور قطع و یا وصل را می دهد معمولا به تعداد شش، هشت و دوازده ایستگاهه وجود دارد .

کنترلر آبیاری یک پدیدۀ نو ظهور است

عمل آبیاری قطره ای از دیرباز وجود داشته اما بصورت دستی اما با نوآوری های بوجود آمده ، بسیار جایگاه ویژه ای پیدا کرده و می توان آن را عملا نوعی تحول و انقلاب در صنعت کشاورزی و تکنولوژی ملزومات کشاورزی قرار داد .

به همین دلیل راه همیشه برای ایده های جدید و عالی باز بوده و با تولید کردن وسایل مختلفی مانند کنترلر آبیاری  روز به روز شاهد نوآوری و در عین حال از  نظرات کاربردی در این زمینه ها هستیم .  در انتخاب کردن کنترلر های آبیاری شاخص ها و پارامترهای کلیدی در این زمینه وجود دارند که از جمله مهم ترین آنها تعداد ایستگاه های مطلوب یا مورد انتظار کاربر است . بهترین گزینه برای تایمری که در این وسیله به کار رفته شیرهای اتوماتیک آبیاری است که از نوع برند معتبر ORBITآمریکا است .

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر