خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

کارکرد هیتر تمام اتوماتیک گلخانه

فهرست مطالب

با توجه به گسترش کشت گلخانه ای و گلخانه ها، درخواست مشتریان برای تهیه سیستم های گرمایشی و گردش هوای گلخانه ای افزایش یافته است. این امر موجب ایجاد رقابت در میان تولیدکنندگان این محصولات شده و آن ها سعی دارند با تولید محصولات با قابلیت های جدید و ارتقا یافته، پیروز این رقابت ها شوند. سیستم های گرمایشی در دو نوع دستی و اتوماتیک طراحی و تولید می شوند؛ که هرکدام آن ها قیمت های متفاوتی دارند و برای مساحت های خاصی مناسب هستند. نوع دستی آن بیشتر مناسب گلخانه های کوچک هستند و قیمت پایین تری دارند؛ اما سیستم های گرمایشی اتوماتیک، برای گلخانه های بزرگ توصیه می شوند و قیمت بالاتری هم دارند. 

هیتر گلخانه چیست؟

 هیتر گلخانه ای، محصولی گرمایشی است که با مصرف انرژی گاز، گازوئیل یا برق گرمای مورد نیاز گیاهان در گلخانه را تأمین می کند. گیاهان بسیار حساس هستند و وجود گازهای آلاینده و مضر می تواند به آن ها آسیب برساند؛ بنابراین هیتر های گلخانه ای باید گرمایی بدون آلاینده و پاک برای گیاهان مهیا کنند.هیتر های گلخانه به صورت آتش درون هستند و طی تولید گرما هیچ گونه دود و گاز مضر در فضای گلخانه پخش نمی کنند. سوخت این هیترها گاز، گازوئیل و یا دوگانه سوز هستند. 

قطعات تشکیل دهنده هیتر اتوماتیک گلخانه

 

بدنه

 بدنه هیتر گلخانه ای از چند لایه ورق گالوانیزه ساخته می شود. مابین این ورق ها از پشم سنگ که در برابر گرما بسیار مقاوم است، استفاده می شود؛ این کار مانع هدر رفت گرما از طریق بدنه هیتر و داغ شدن بدنه می شود. برای پوشش بدنه هیتر از رنگ های کوره ای استفاده می شود که در برابر آب و رطوبت گلخانه، مقاومت بالایی دارد و زنگ نمی زند. علاوه بر این رنگ های کوره ای از خوردگی و ساییدگی بدنه هم جلوگیری می کنند. نکته ای که در رنگ های بدنه حائز اهمیت است این است که نباید از رنگ های روشن استفاده شود چون حشرات و آفت ها را به سمت خود جذب می کند و بهتر است رنگ تیره داشته باشند. 

مشعل

 مشعل ها قطعه ای هستند که در دهانه ورودی کوره نصب می شوند و برس نوع گازوئیلی گازسوز و یا دوگانه سوز هستند. صاحبان گلخانه ها با توجه به بودجه ای که دارند و همچنین سوخت در دسترسشان یکی از این سه نوع را انتخاب می کنند. 
کارکرد هیتر تمام اتوماتیک گلخانه
 

کوره

 کوره یک مخزن استوانه ای شکل است که آتش در درون آن شعله ور می شود. جنس کوره هیتر گلخانه ای، تماماً استیل است که تحمل گرمای بسیار زیادی را دارد و هیچ آسیبی نمی بیند. از طرف دیگر این کوره ها به شکل عدسی ساخته می شوند و هوای گرم را از یک نقطه کانونی، به صورت گسترده در فضای گلخانه منعکس می کنند. 

کالکتورها

 در هیتر های گلخانه ای 3 عدد محفظه مستطیلی قرار دارند که به آن ها کالکتور یا پاس می گویند. جنس پاس اول که نزدیک ترین آن ها به کوره است، عموماً از جنس استیل می باشد ولی پاس های دوم و سوم از فولاد نسوز ساخته می شوند؛ چون فقط وظیفه انتقال حرارت را دارند و به آتش نزدیک نیستند. مکانیسم کار آن ها به این صورت است که کالکتور یا پاس اول، گرما را به پاس دوم سپس به پاس سوم انتقال و در نهایت از اگزوز خارج می کند. در مقابل، هوای سرد دریافت شده از فن های مکنده را از لوله های فولادی متصل به پاس ها عبور می دهد و گرم می کند و سپس به محیط گلخانه انتقال می دهد. 

اگزوز

 گازهای مضر حاصل از احتراق در هیترهای گلخانه ای به گیاهان آسیب جدی می زنند و باید به نحوی از هیتر خارج شوند که در فضای گلخانه حتی ذره ای پخش نشوند. این گازها به همراه گرما از طریق کالکتور ها و لوله های فولادی متصل به آن ها به قطعه ای به نام اگزوز می رسند و اگزوز ها وظیفه دارند این گازها را به محیط خارج از گلخانه انتقال دهند. 

فن های مکنده هوا

 یکی از اصلی ترین قطعات هیترهای گلخانه ای، فن ها هستند که در قسمت بالای هیتر قرار می گیرند. جنس آن ها از آهن نسوز است و بسیار پرقدرت اند. مکانیسم کار آن ها به این صورت است که با جذب گرمای داخل هیتر، شروع به حرکت می کند، هوای سرد محیط گلخانه را گرفته و به داخل هیتر روی قطعات داغ پرتاب می کند. 

خروجی هوای گرم

 در هیترهای گلخانه دو عدد خروجی هوای گرم در قسمت پایینی آن هم تعبیه شده است تا هوای گرم در همه نقاط گلخانه به صورت یکدست پخش شود. 
کارکرد هیتر تمام اتوماتیک گلخانه
 

تابلو برق

 برای آگاهی از نحوه کارکرد هیتر و تنظیم گرمای تولیدی آن، یک تابلو برق بر روی هیتر نصب شده است. این تابلو برق میزان برق ورودی دستگاه و مقدار انرژی مصرف شده آن را مدیریت می کند و علاوه بر آن، ایمنی دستگاه را با استفاده از قطعاتی چون ترمینال RTP، فیوز، فیوز کم آمپر و... تأمین می کند. 

چرخ ها

 در قسمت زیرین هیترها چرخ هایی قرار گرفته اند تا جابه جایی آن را سهولت بخشند. این چرخ مقاومت بالایی در برابر حرارت و رطوبت دارند. 

نحوه عملکرد هیتر اتوماتیک گلخانه

 در ابتدا که هیتر را روشن می کنید، هوای داخل آن توسط مشعل، خالی می شود تا اکسیژن کافی برای روشن شدن شعله وجود داشته باشد. این پروسه حدوداً 2 دقیقه طول می کشد. بعداز آن جرقه ای زده می شود و سنسورهای چشمی با دیدن جرقه، راه های ورود سوخت به داخل کوره را باز می کنند، شعله هم از طریق مشعل به داخل کوره وارد می شود و بدین ترتیب شعله روشن می شود.حرارت حاصل از شعله آتش به همراه گازهای سمی حاصل از آن، به کالکتور (پاس) اول و سپس از طریق لوله های اتصال فولادی به کالکتور دوم و کالکتور سوم می رسند و در آخر توسط اگزوز به خارج از گلخانه منتقل می گردند. این فرآیند تا جایی ادامه پیدا می کند که قطعات داخلی هیتر داغ شوند؛ در اینجا فن های مکنده به صورت خودکار وارد عمل می شوند و هوای سرد گلخانه را مکش کرده و آن را از پاس ها و لوله های اتصال عبور می دهند؛ سپس هوای گرم شده را به صورت یکپارچه وارد فضای گلخانه می کنند. به وسیله یک ترموستات که ممکن است روی بدنه هیتر یا با فاصله از آن نصب گردد و همچنین تابلو برق، شما می توانید تنظیمات هیتر را انجام دهید. به این صورت که هر وقت دمای گلخانه پایین آمد مثلاً به دمای زیر 25 درجه رسید فن های مکنده به وسیله ترموستات به برق ورودی متصل شوند و شروع به کار کنند و محیط گلخانه را گرم کنند و متقابلاً زمانی که محیط به حداکثر دمای تنظیم شده رسید، ترموستات جریان برق را قطع کند تا دمای محیط به بیشتر از دمای تنظیم شده نرسد و به گیاهان آسیبی نرسد. این نحوه عملکرد هیتر باعث شده است که نیاز به اپراتور انسانی برای تنظیم دائمی دمای گلخانه از بین برود و پایداری دما مانع از صدمه به گیاهان و در نتیجه سرمایه ی سرمایه گذار شود. صرفه جویی در مصرف سوخت و انرژی از دیگر مزایای استفاده از این هیترهاست. 

لایه های امنیتی

 وجود حرارت و جریان برق در هیترها ممکن است موجب خطرات احتمالی در آن ها شود؛ همین امر باعث استفاده از راهکارهایی برای تأمین امنیت شده است. استفاده از 4 لایه امنیتی زیر که به کارگیری آن ها، کمترین احتمال خطر را هم به صفر می رساند برای رسیدن به این مهم ضروری است. 

فیوز کم آمپر

 اولین لایه امنیتی در هیترها، فیوزهای کم آمپر محسوب می شوند. این فیوزها در صورت وجود ولتاژ غیر استاندارد، باعث قطع ولتاژ و خاموش شدن هیتر می شوند. 
کارکرد هیتر تمام اتوماتیک گلخانه
 

فیوز یک بار مصرف آر تی پی (RTP)

 دومین لایه امنیتی فیوزهای RTP هستند که با عبور برق از خود، در صورت وجود ولتاژ بالاتر یا پایین تر از استاندارد، عبور برق را متوقف و هیتر را خاموش کنند. 

سوپاپ اطمینان

 سومین لایه امنیتی و مهم ترین آن، سوپاپ اطمینان می باشد. در صورت تجمع بیش از حد گرما و گاز در داخل محفظه هیتر، سوپاپ اطمینان به سمت بیرون کشیده می شود و حرارت و گازهای اضافی را که ممکن است موجب آتش سوزی شوند را خارج می کند. 

ترموستات

 لایه امنیتی چهارم ترموستات می باشد که طبق تنظیمات داده شده به آن، وقتی دما از یک حدی بالاتر رود موجب خاموشی هیتر می گردد. نتیجه گیری به طور کلی هیترهای اتوماتیک گلخانه موجب ایجاد هوای گرم و یکدست در فضای گلخانه ها می شوند جنس بدنه و مواد استفاده شده در آن مطابق استاندارد است و در مقابل حرارت و رطوبت مقاوم می باشد ترموستات های تعبیه شده در آن وظیفه کنترل دمای محیط و روشن و خاموش شدن دستگاه را دارند. وجود لایه های امنیتی از خطرات احتمالی جلوگیری می کند.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر