خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

کدام علف زن بهتر است؟

فهرست مطالب

علف زن موتوری بنزینی یا علف زن برقی (قابل اتصال به پد و شاخه برق تک فاز) برای تراشیدن و چیدن علوفه جاتی نظیر یونجه، شبدر و کشت های علوفه ای و کوتاه کردن علف های هرز داخل باغات و حاشیه فضای سبز استفاده می‌گردد. علف تراش موتوری یا حاشیه زن از لحاظ کوپل دارای دو نوع کوپل مستقیم و کوپل با شیلنگ هست. در علف تراش کوپل مستقیم موتور و تیغه به صورت مستقیم با هم در تماس هستند و بر روی دوش سوار می‌شود و به همین خاطر به آن علفتراش دوشی می‌گویند. در علف زن کوپل غیر مستقیم یا علف تراش شیلنگی موتور و تیغه توسط یک شیلنگ با هم کوپل می‌شوند و موتور علف تراش بر پشت سوار می‌شود و به آن علف زن پشتی می‌گویند. علف زن پشتی دارای انعطاف پذیری بیشتری می باشد ولی استهلاک علفتراش دوشی کمتر می باشد. از لحاظ موتوری نیز هر کدام از علف زن های دوشی یا پشتی به دو نوع علفزن دو زمانه و چهار زمانه دسته بندی می‌شوند. باغبان که باشید در همه حال با گیاهانی مواجه هستید که دائما در حال رشد می باشند. شما برای دیدن همین رشد کردن ها است که باغبانی می کنید. اگر چه در نهایت شما رشد گیاهان خود را می خواهید؛ اما سرآخر هر رشدی مناسب برای اهداف باغبانی شما نیست. شما گیاهان هرز را می تراشید، شاخساران درختان را هرس می کنید، چمن های باغ را کوتاه می کنید و... تا بتوانید یک فضای مطلوب برای رشد محصولات مورد نظر خود خلق کنید. شما برای تامین این اهداف نیاز به انواع ابزار های دستی دارید؛ اما اگر بخواهید شبیه به یک باغبان مدرن باشید، می توانید با خرید یک علف زن موتوری تمام این فعالیت های بی پایان باغبانی را مدیریت کنید.علف زن یک ابزار موتوری کارآمد در دنیای امروز کشاورزی است. باغبان ها و کشاورزهای امروزی همراه با یک علف تراش حرفه ای می توانند از هرس کردن شاخه ها تا وجین کردن علف ها و حتی دروی محصولات کشاورزی و در نمونه هایی شخم زنی زمین های کوچک کشاورزی را به انجام رسانند. به همین سادگی متوجه اهمیت تا کارایی یک علف زن در بهبود روند کار باغبان ها هستیم. در این بین لازم است تا آن علف تراش مطلوب و مناسب با هدفی که داریم را تهیه کنیم. چرا؟! چون فعالیت های باغبانی و کشاورزی بسیار متنوع هستند و برای این تنوع انواع علف تراش را از برند های گوناگون در سطح بازار خواهید یافت.از این رو ضرورت دارد تا با در نظر داشتن آنچه در باغبانی انجام می دهید، بهترین علف زن را برای خود انتخاب کنید؛ اما این بهترین علف زن چگونه انتخاب می شود و کدام علف زن بهتر است 

تمام آن چه که درباره علف زن ها باید بدانید

 برای تراشیدن، هرس کردن، کوتاه کردن و در نهایت منظم کردن مسیر رشد انواع گیاهان زراعی تا باغی، ابزار های کلاسیک متنوعی مانند انواع داس ها، قیچی ها، اره ها و... وجود دارند. این ابزار ها می‌ توانند با قدرت برش خوبی که دارند، به راحتی گیاهان را بتراشند؛ اما کار کردن با آن ها غالباً سخت و طاقت فرسا است و هم چنین زمان زیادی از افراد می گیرد. خصوصا که بخواهیم در سطح وسیعی از یک مزرعه تا باغ اقدام به تراشیدن گیاهان داشته باشیم؛ اما دنیای مدرن کشاورزی راه حل مناسبی ابداع کرده است. انواع دستگاه علف زن که ایده های نوین در این امر می باشند. بسیاری از افراد آشنایی خاصی با علف زن یا علف تراش ندارند به همین دلیل باید بیان شود که علف زن یک ماشین موتوری است که به ترتیبی می ‌تواند قدرت بالای موتور های بنزینی و یا برقی را در کنترل داشته و آن را به سمت تیغه های گردان و قدرتمند و البته تیز و برنده هدایت کند. به این ترتیب در تمامی دستگاه علف تراش ها شاهد تیغه ‌های گردانی هستیم که می توانند انواع گیاهان علفی شکل و حتی فراتر از آن، شاخه درختان تناور را بتراشند. یک دستگاه علف تراش در دستان هر کشاورز و یا باغداری آن چنان مفید و کاربردی است که می توان به راحتی آن را جایگزین تعداد قابل توجهی از ابزار های کلاسیک کشاورزی نمود. 

آشنایی با دستگاه علف زن :

 برای تراشیدن گیاهان علفی شکل تا هرس کردن شاخه های درختان نیاز است تا همراه با یک ابزار تیز و تیغه ای شکل باشید. حال اگر تیغه های دستی خود را همراه با گردش قدرتمند موتور هایی بنزینی و یا برقی کنید، آنگاه دستگاه علف زن را ساخته اید. کاری که بسیاری از برند های مطرح در تولید انواع ماشین آلات کشاورزی خیلی قبل تر از شما انجام داده اند. در علف تراش، یک موتور قدرتمند بنزینی و گاها برقی همراه با یک ساز و کار مکانیکی تیغه هایی گردان را به گردش خواهند انداخت. این تیغه ها در سرعت های بالا قادر هستند تا انواع گیاهان در سطح مزارع و یا باغات را بتراشند. البته برای طراحی دستگاه علف تراش ایده های متنوعی مطرح شده است. ایده هایی که بیشتر متوجه نوع فعالیت تا نحوه استفاده توسط اپراتور ها می باشد. در داشتن بهترین علف زن برای نوع فعالیتی که دارید، لازم است تا قبل از هر چیز انواع علف زن را بشناسید. 

انواع علف زن از لحاظ ظاهری و موتور :

 علف تراش یک داس قدرتمند است که از یک تیغه گردان و بسیار تیز همراه با قدرتی موتوری بهره مند شده است. طراحی کلی این دستگاه به صورتی است که بتوان آن را توسط افراد به راحتی جا به جا کرد.در عین حال لازم است تا داس تیز و گردان این ماشین بدون زحمت خاصی برای اپراتور ها بر سطح گیاهان بنشیند. برای تامین این اهداف در طراحی انواع علف زن دو ایده کلی تعریف شده است.علف زن پشتی در مقابل علف زن دوشی ایده هایی هستند که در نهایت همراه با ساخت هر نوع علف زن از هر برندی دیده می شود.

کدام علف زن بهتر است؟
 
 • علف زن پشتی:

 گونه ای محبوب و پرفروش در میان علف زن ها است. به راحتی همراه با بند هایی که در طراحی آن پیش بینی شده است، بر دوش اپراتور ها سوار شده و به مانند یک کوله پشتی همراه آن ها در سطح باغ و مزرعه خواهد شد.موتور بنزینی در پشت اپراتور سوار می شود و نیروی خود را از طریق یک فنر منعطف به سمت دسته و در نهایت تیغه دستگاه هدایت خواهد کرد. علف زن پشتی در کارکرد بسیار ساده است و تقریبا هر کسی می تواند با اندک آموزشی با آن کار کند. لکن قدرت مانور خوبی ندارد و در عمل برای تامین اهداف حرفه ای چندان مناسب نیست.غالبا کسانی که می خواهند برای استفاده های موقتی دستگاه علف زنی را خریداری کرده باشند، این مدل از علف تراش ها را تهیه خواهند کرد. 
 • علف زن دوشی:

 طرح ساخت این نوع از علف زن سعی بر آن است که بتوان قدرت مانور بالایی را خلق کرد. برای این منظور ایده سوار شدن دستگاه علف تراش  بر دوش اپراتور ها مطرح شده است.این علف زن ها همراه با یک بند پهن و محکم بر دوش اپراتور حایل شده و تمام وزن آن ها همراه با دستگیره هایی در دستان اپراتور ها قرار خواهند گرفت. در واقع هنگام کار با علف زن دوشی تنها زمانی که قرار است برشی انجام ندهید، می توانید آن را رها کرده و همراه با بند هایی که بر دوش شما سوار است آن را نگه دارید.وزن تمام دستگاه در حین کار متوجه دست های اپراتور ها می باشد.در ساخت علف زن دوشی یک میله بلند حد فاصل میان موتور تا تیغه گردان دستگاه می باشد.در واقع این میله در بطن خود از یک شفت بلند و مستقیم برخوردار است. دسته هایی که قرار است در اختیار اپراتور ها باشد، در امتداد این میله بلند قرار گرفته است. علف تراش های دوشی به مدد این طراحی ای که دارند اگر چه از کارکرد سخت تری در مقایسه با نمونه های پشتی برخوردار هستند؛ اما در نهایت از قدرت مانور بهتری به نسبت انواع دوشی بهره مند می باشند.مزیتی که مورد نظر کشاورزان حرفه ای است. از این رو می توان انواع علف زن دوشی را به عنوان نمونه های حرفه ای در جمع علف تراش ها یاد کرد. 

قسمت‌های مهم یک دستگاه علف‌زن

 دستگاه علف‌زن مثل هر وسیله‌ی دیگری از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است. برای استفاده و نگهداری صحیح و مناسب از این دستگاه، آشنایی با این قسمت‌ها لازم و ضروری می‌باشد. 

۱) موتور دستگاه علف زن

 اولین قسمتی که باید به آن توجه کنیم، موتور دستگاه است. موتور به عنوان تأمین‌کننده نیرو و توان محرکه دستگاه شما، اگر خوب کار نکند و مراقب آن نباشید، از کارمی افتد و درصورت بروز چنین اتفاقی هزینه ای که بابت آن پرداخت کردید به هدر رفته است. 

۲) انتخاب تیغه مناسب دستگاه علف زن

 اگر ملک شما دارای علف های هرز و بوته های ضخیم و بلند است و شما برای کوتاه کردن آن ها با مشکل مواجه شدید، باید بدانید با یک چمن زن ساده و ارزان نمی‌توانید از پس کوتاه کردن آن ها بربیایید. در این صورت شما به یک دستگاه علف تراش قدرتمند با تیغه برنده و محکم نیاز دارید. 

۳) دسته و یا نگهدارنده دستگاه علف‌ زن

 قسمت دیگری که در هنگام خرید دستگاه علف تراش باید به آن توجه کنید دسته و یا نگهدارنده است. شما باید بتوانید به‌راحتی دستگاه را کنترل و در میان چمن ها و بوته‌ها حرکت کنید. دسته و یا نگهدارنده دستگاه علف تراش به سه دسته تقسیممی‌شود: تک دسته: این نوع دسته که در علف‌ زن های جدید به صورت ارگونومیک می باشد به گونه ای طراحی شده است تا هنگام کار لرزش دستگاه را کاهش دهد و کار با دستگاه آسان تر شود.دسته حلقه ای: برای چیدن علف ها در مکان های کوچک که باید دقت زیادی را صرف کنید، علف‌زن با دسته‌ حلقه‌ای مناسب است.دسته دوچرخه ای: اما اگر محیط شما وسیع است باید به دستگاه علف تراش با دسته دوچرخه‌ای فکر کنید که قدرت مانور بهتری داشته باشید.   
کدام علف زن بهتر است؟
 

علف زن ها از لحاظ نوع موتور به دو دسته زیر تقسیم بندی می شود:

 
 • علف تراش بنزینی
 • علف تراش برقی (شارژی)
 به طور معمول قیمت علف تراش بنزینی از نوع برقی آن بالاتر  می باشد. با توجه به قابلیت علف زن جهت کاربری های مختلف، قابلیت نصب متلقاتی همچون موارد زیر بر روی آن نیز وجود دارد : 
 • شمشاد زن
 • اره برش شاخه
 • گردو چین
 • چای چین
 • زیتون چین
 • تیغه های کولتیواتور
 

علف تراش بنزینی:

 در این نوع از علف تراش ها نیروی محرکه به واسطه یک موتور بنزینی تامین می گردد که دارای قدرت های متفاوت است که براساس حجم و نوع کار می توان مدل مناسب را انتخاب کرد. هم چنین در این علف تراش ها نیاز به دسترسی برق نیز وجود ندارد. چمن زن بنزینی همان گونه که از نام آن مشخص است، با سوخت بنزین به کار می افتد و برای استفاده در زمین های زراعی بزرگ و با حجم بالا یک انتخاب بسیار مناسب و ایده آل است. از طرف دیگر انواع و اقسام مختلفی از علف زن بنزینی در بازار موجود می باشد که شما می توانید بر اساس نیاز خود آن را تهیه کنید. 

علف تراش برقی :

 در این نوع علف تراش ها نیروی محرکه از موتور برقی که با برق تک فاز قابلیت کارکرد داشته و به واسطه دو شاخه به برق اتصال پیدا کند تامین می گردد. لازم به ذکر می باشد که اگر زمین شما کوچک می باشد و وسعت بالایی ندارد ،علف زن برقی می تواند یک انتخاب مناسب و ایده آل برای شما باشد. در زیر به توضیح کامل درباره علف زن برقی می پردازیم: 

علف زن برقی یک دستگاه ایده آل:

 برای تامین نیاز های سطح پایین در فضا های زراعی تا باغبانی که تمام عملیات در کوتاه کردن مقداری گیاه علفی شکل آن هم در حجم محدود خلاصه شده است، چندان ضرورتی در تامین علف زن های قدرتمند بنزینی احساس نمی شود؛ بلکه می توان این عملیات های سطح پایین در فضا های باغبانی را با خرید یک دستگاه علف تراش برقی به خوبی با صرف هزینه ای اندک تامین نمود. علف تراش برقی برای تامین نیاز های باغبانی با استفاده از باتری های قابل شارژ طراحی شده است. این ایده برای بهره مندی علف تراش از نیروی برق مادامیکه هیچ وابستگی در حین اجرا به برق شهری نداشته باشد، مطرح است. علف تراش شارژی همراه با باتری ‌های قابل شارژ کار می کند. البته در نهایت یک الکتروموتور با شرایط تامین برق از جانب یک باتری نمی تواند قدرت اجرایی بالایی داشته باشد. دستگاه علف زن برقی با توجه به ظرفیت محدود باتری های قابل شارژ، مدت زمان فعالیت تقریباً کوتاهی دارند. قادر نیستند تا از پس برش شاخه های درختان تا گیاهان با ساقه های ضخیم برآیند و در نهایت از سرعت عملکرد پایینی برخوردار هستند؛ اما با وجود این نقاط ضعف، یک علف زن شارژی از وزنی سبک در کنار قیمتی اندک برخوردار است. راه اندازی آن سریع و نگه داری از آن عاری از هر گونه دردسر می باشد. با تمام این تفاصیل یک علف زن برقی با باتری های قابل شارژ برای تامین نیاز های سطح پایین در تراشیدن گیاهان مناسب ترین ایده است. 

بهترین مارک علف زن کدام است؟

 حال که مختصری از علف زن و انواع آن آشنا شدید، احتمالا این طور موضوع را پیگیری کنید که بهترین مارک علف زن کدام است؟ در واقع بهتر است این سوال را در یک رویکرد حرفه ای تری بیان کنیم.بهترین مارک علف زن که می تواند تمام نیاز های شما را تامین نماید کدام است؟ اما در پاسخ به این سوال نمی توان یه یک طرح مشخص رسید. برند های مطرحی مانند هیوندا، هوندا، کاما و... در سطح بازار قدرت نمایی می کنند. لکن نیاز است تا با در نظر داشتن آنچه می خواهید مدل و برند مورد نظر خود را پیدا کنید.قیمت انواع علف زن به شدت تحت تاثیر برند هستند. اما عواملی دیگر مانند چند کاره بودن و یا وجود لوازم یدکی، کیفیت ساخت و در نهایت قدرت و حتی نوع علف تراش در تعیین قیمت انواع علف زن تاثیرگذار می باشند. 

مشخصات در یک علف زن ایده ‌آل

 

تقریباً تمام برند های مطرح در ساخت انواع علف زن ها سعی دارند تا برخی ویژگی‌ های استاندارد و البته ایده‌ آل را برای دستگاه ‌های خود فراهم آورند. ویژگی ‌هایی که در هنگام خرید این ماشین لازم است تا اطلاع کاملی از آنها داشته باشید. نکاتی مانند: 

 • بهره مندی از یک طراحی سبک و در عین حال ارگونومیک
 • بهره گیری از یک موتور با توان و قدرت مناسب
 • حضور یک تعادل همیشگی در حین کار با دستگاه علف تراش که ناشی از طراحی خلاقانه آن خواهد بود.
 • تفکر ایده آل در ساخت و طراحی موتور و دیگر اقلام دستگاه به طوری که شرایط نگهداری آسانی داشته باشند و در عین حال مسیر تعمیرات پیچیده ‌ای را طلب نکنند.
 • تولید آلودگی ‌های صوتی و البته محیطی کمتر

به این ترتیب می‌توان با در نظر داشتن این ایده ها به نوعی چارچوب مشخصی در پیدا کردن بهترین مارک دستگاه علف زن داشت؛ اما برای درک بهترین مارک دستگاه علف زن لازم است تا ایده هایی دیگر را نیز مورد توجه قرار دهید. ایده ‌هایی که بیشتر متوجه نوع نیاز شما می‌باشند.در صورتی که هر سوالی درباره مقاله کدام علف زن بهتر است دارید در ادامه این مقاله در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر