خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

کشاورزان برای تقویت خاک چه می کنند؟

فهرست مطالب

بیشتر تولید کنندگان از کمپوست ها ، پیت ماس، و سایر ترکیبات آلی تولیدی، به شما اطمینان می دهند که برای خاک شما بهترین توصیه را دارند اما شما به گفته آنها اطمینان ندارید.نگران نباشید. ما می دانیم شما نمی توانید مانند یک متخصص، عناصر این مواد را تجزیه شیمیائی کنید وبا در نظر داشتن همین مطلب، این مقاله را برای شما تنظیم کرده ایم. بسیاری از تقویت کننده های خاک، بافت خاک را بهبود می بخشند و توانائی خاک را در نگهداری آب بالا می برند. بسیاری ار آنها، پوشش بسیار مناسبی هم برای خاک تولید می کنند و بعضی از لحاظ ارزش غذائی مناسب هستند، هر چند امکان دارد حاوی مقادیر متغیری از سه عنصر مهم و ضروری یعنی نیتروژن ، فسفر و پتاسیم باشند.در اینجا لازم است که منظور خود را نیز از کود آلی یا اصلاح کننده آلی یا طبیعی شرح دهیم. منظور ما این است که این کود، از تعامل بین موجودات زنده ( میکرو ارگانیسمها و ..) بوجود آمده باشد همانند کودی که از گاو یا کرم خاکی یا درختان و .. به دست می آید.بسته های کودی موجود در بازار هم در صنایع وابسته به کشاورزی تولید می شوند. کشاورزان، کمپوست قارچ، پوسته برنج و سایر موادی را که در حین تولید محصولشان بدست می آورند را می فروشند تا به کود آلی تبدیل شود. در بعضی از شهرها هم مواد گوناگون زاید جمع آوری شده و بعد از طی فرآیندها و بسته بندی، به رایگان یا بصورت فروش، در اختیار مردم قرار داده می شود. 

چه زمانی از مواد اصلاح کننده یا تقویت کننده استفاده کنیم؟

 از پائیز تا زمستان که زمان خواب گیاهان می باشد، فرصت مناسبی است که مواد را در ۳۰ سانتیمتری خاک مخلوط کرده تا در این هنگام به مواد مورد استفاده گیاه تبدیل شوند. در خاکهای شنی این مواد اصلاح کننده، ذرات خاک را بهم می چسبانند و ظرفیت نگهداری آب خاک را بالا می برند و از سوی دیگر در خاکهای رسی یا سنگین هم می توانند به افزایش نفوذ پذیری خاک، منجر شوند. شما می توانید یک لایه ۵۴/۲ سانتیمتری هم روی خاک از این کودها قرار دهید.وقتی شما بسته کودی را تهیه می کنید روی آنرا مطالعه کنید. بعضی از کارخانه ها لیست مواد غذائی موجود در این بسته را روی آن درج کرده اند و البته بعضی هم اینکار را انجام نمی دهند. هر چه سن کود تولیدی بیشتر باشد کود بهتری است. به عبارت دیگر تجزیه مواد کافی، و اوره حیوانی از آن جدا شده است.یکی از راه کار هایی که کود تازه یا به عبارتی داغ را می توانیم تعدیل کنیم این است که آنرا در معرض هوا بگذاریم. اگر کود تازه ای داشتید که بوی آمونیم میداد باید به مدت ۶ هفته آنرا در معرض هوا قرار دهید. مکرر آنرا در این ۶ هفته زیر و رو کنیم و به هیچ عنوان کود تازه مصرف نکنیم. 

آشنایی با کودها

 کودهای گاوی تولید شده( ازمدفوع گاو شیرده یا گوساله) حاوی ۱ تا ۲ درصد نیتروژن، ۳/۰ تا ۵/۰ درصد فسفر و ۵/۰ تا ۱ درصد پتاسیم می باشد. کودی که از گاو شیری بدست می آید مقادیر نمک کمتری نسبت به کودی دارد که از گوساله بدست می آید. کودی که تازه نباشد و به مدت کافی از زمان تولید آن توسط حیوانات گذشته باشد، کودی مناسب برای سبزیجات، گیاهان یکساله و چند ساله است.کود بدست آمده از مرغ هم کود غنی و عالی می باشد، به گونه ای که تا ۳ درصد نیتروژن، ۴ درصد فسفر و ۳ درصد پتاسیم دارد، هر چند که بوی زیادی دارد. این کود باعث به اصطلاح "سوزانیدن" بعضی گیاهان می شود. پس در نتیجه نباید در گیاهان حساس یا گیاهانی که درارای ریشه سطحی می باشند، استفاده شود. اگر این کود بطور درست استفاده شود رشد سریع سبزیجات و گیاهان یکساله را در پی دارد.برای پیشگیری از سوزانده شده گیاه توسط این کود، این کود را باید در ضخامت کمتر از ۵/۲ سانتیمتری در روی زمین پخش نمود و تا حد ممکن در عمق بیشتری با خاک مخلوط کنیم.بعضی از باغ وحش ها، کودها را از حیوانات گوناگون جمع آوری و بسته بندی می کنند. کود فیل بهترین کودی است که از این حیوان گیاه خوار جمع آوری می شود. 

معرفی حالت دهنده های خاک

 کمپوست های شهری اغلب از چمن های چیده شده ،برگ درختان و باقیمانده هرس گیاهان و البته زباله های شهری به دست می آید،نخست به کمپوست تبدیل شده و سپس در بسته هایی فروخته شده یا رایگان داده می شود. کمپوست ، بافت خاک را بهبود می دهد و ظرفیت نگهداری خاک را بالا می برد و مواد غذایی را به تدریج آزاد می کند. ارزش غذایی این مواد مختلف خواهد بود. ۳/۱ تا۵/۱درصد نیتروژن ، ۱۵/۰ تا ۲۲/۰ درصد فسفر و ۴۴/۰ تا ۶۰/۰ درصد پتاسیم .کمپوست قارچی، که در مزرارع پرورش قارچ تولید می شود، از لحاظ میزان نیتروژن و فسفر کم، اما از لحاظ میزان پتاسیم ،مقادیری کافی پتاسیم را دارد که این کمپوست برای گلهایی مانند رز قرمز مناسب است .این کود به دلیل خاصیت قلیایی در خاکهای اسیدی هم نتیجه خوب می دهد.پیت و خزه اسفاگنوم ، برای نگهداری و رطوبت خاک و برطرف کردن مشکل خاک هایی که دانسیته بالا دارند ( خاک سنگین ) مناسب هستند. پیت، اسیدیته خاک را افزایش می دهد و برای گیاهان اسیدی دوست مانند آزالیا و گل صد تومانی مناسب است .پیشنهاد می شود که لایه ای از پلاستیک روی خاکی که با پیت مخلوط شده است کشیده شده، سوراخهایی در آن تعبیه و قطره قطره، آب به آن اضافه شود. بیشترین پیت موس، از کانادا تولید می شود و خطر کم شدن این منبع نیز احساس می شود.ورمی کمپوست ها یا کودی که به کمک کرم خاکی تولید می شود و به خصوص کودی که از پوسته های برنج تولید می شود بیشتر در مناطقی که محصولاتی مانند برنج و امثال آن را دارند مورد نظر هستند اما از نظر ارزش غذایی کودی اهمیت کمتری نسبت به موارد اشاره شده در بالا دارند.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر