خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

۱۰ نکته مهم که باید قبل استفاده از علف زن بدانید

فهرست مطالب

1-    دستورالعمل دستگاه علف زن را بخوانید

تمامی ماشین آلات صنعتی دارای دستورالعمل راه اندازی و نگهداری می باشند. قبل از استفاده و استارت علف تراش دفترچه دستگاه را مطالعه نمایید تا کاملاً با مراحل راه اندازی و پروسه نگهداری از دستگاه آشنا شوید. در این صورت با انجام اصولی مراحل راه اندازی دستگاه، باعث افزایش طول عمر دستگاه شده و زمانی که به فروشنده دستگاه دسترسی ندارید، دفترچه دستگاه می تواند یک مرجع قابل اعتماد برای اپراتور باشد.

2-    روغن و بنزین موتور علف تراش

یک علف زن بنزینی دو زمانه نیاز به بنزین و روغن دارد. شما باید با توجه به نوع دستگاه نسبت درست ترکیب روغن و بنزین را از کاتالوگ دستگاه مطلع شوید. معمولاً نسبت مناسب مخلوط بنزین و روغن در موتورهای دو زمانه ای که بر روی علف تراش ها بسته می شود 1/20 یا 1/25 می باشد این به این معنی است که به ازای هر 20 یا 25 سی سی بنزین باید 1 سی سی روغن به بنزین اضافه کنید.

3-    طرز ایستادن صحیح و مهار دستگاه علف تراش

دستگاه علف تراش شما یا دارای دسته دوچرخه ای است یا دارای دسته حلقوی. قبل از روشن کردن دستگاه، چند بار به طور تمرینی دسته علف زن را در دست خود گرفته تا تسلط شما بر روی دستگاه افزایش یابد. این عمل باعث جلوگیری از آسیب های احتمالی می شود. در جایی که ایستاده اید به اندازه کافی فضای خالی باشد و هنگام روشن کردن به این نکته توجه کنید که وزن شما بر روی دستگاه به طور مساوی توزیع شده باشد.

4-    کنترل های علف تراش

از تمامی کنترل کننده دستگاه علف تراشتان اطمینان حاصل کنید. علف زن ها در انواع مختلف طراحی و تولید می شوند و این مهم است که شما از چگونگی و نحوه کنترل دستگاه آگاه باشید. برای پی بردن به این موضوع حتماً به دفترچه دستگاه مراجعه نمایید.

۱۰ نکته مهم که باید قبل استفاده از علف زن بدانید

5-    لباس و تجهیزات ایمنی هنگام کار با علف  تراش

ما توصیه می کنیم حداقل از عینک ایمنی استفاده کنید تا از تماس صورتتان با شاخه و برگ ها جلوگیری کند. لباس ایمنی اپراتور گشاد نباشد و از چکمه های ایمنی با روکش فولاد استفاده کنید.  در ارتباط با این موضوع به شما پیشنهاد می کنیم مقاله "نکات ایمنی در ارتباط با علف تراش" را مطالعه نمایید.

6-    موارد احتیاطی اپراتور علف تراش

قبل از استفاده از علف تراش، جواهر و زینت آلات آویزان به گردن و دست خود نیاندازید و اگر موی شما بلند است، آن را محکم ببندید.

7-    آچارکشی دستگاه (پیچ و مهره ها)

زمانی که شما یک علف زن نو را می خرید، تمامی پیچ و مهره های دستگاه سفت و محکم است اما پیشنهاد می کنیم بعد از مدتی استفاده از علف تراش قبل از هر بار استفاده پیچ و مهره های دستگاه را چک کنید تا اگر شده بود محکم کنید.

8-    هد نخ علف تراش

هد نخ علف تراش شما ممکن است از نوع اتوماتیک بوده که پس از فرسوده شدن نخ، تیغه نخ بر نخ فرسوده را می برد و نخ جدید جایگزین می شود و یا باید به صورت دستی نخ جدید را روی هد ببندید. در هر صورت اگر قصد استفاده از هر کدام از این هدها را دارید، به کاتالوگ دستگاه مراجعه کرده و طرزکار با آن را مطالعه کنید تا از به وجود آمدن هزینه های غیر ضروری جلوگیری کنید.

9-    مهار کننده ایمنی علف تراش

ممکن است همراه با علف زنی که می خرید، یک مهارکننده ایمنی هم باشد. اگر این چنین است قبل از استفاده ازعلف تراش چگونگی استفاده و پوشیدن آن را بلد شوید. استفاده صحیح از مهارکننده ایمنی باعث می شود که به مدت طولانی تری با دستگاه کار کنید اما استفاده نادرست از آن می تواند باعث درد و آسیب به بدن اپراتور شود.

۱۰ نکته مهم که باید قبل استفاده از علف زن بدانید

10-راه اندازی علف تراش

با نحوه راه اندازی و مراحل استارت علف تراش آشنا شوید. برای این کار هم می توانید از یک متخصص کمک بخواهید و هم به کاتالوگ دستگاه مراجعه کنید. آشنایی با این مراحل سبب صرفه جویی در وقت در هنگام استفاده بعدی از دستگاه می شود.

نگهداری از علف تراش

از دستگاه علف تراش در شرایط استاندارد و ایمنی استفاده کنید. برای پی بردن به این استانداردها و موارد ایمنی باید به دفترچه دستورالعمل های نگهداری و سرویس علف تراش که از سوی کمپانی سازنده ارائه شده است مراجعه کنید. مهمترین نکته ای که در شروع کار باید یاد بگیرید این است که در شرایط اضطراری چگونه به سرعت موتور دستگاه را خاموش کنید.

قبل از شروع کار با دستگاه موارد زیر را چک کنید:

· تیغه های دستگاه از علف، برگ و چمن پاک شده باشد.· تیغه دستگاه یا کابل آن دچار خمیدگی، ترک و ساییدگی نشده باشد. تیغه های آسیب دیده و اجزای ساییده شده می توانند خطرآفرین باشند.· در زمانی که از علف تراش های بزرگ استفاده می کنید باید اپراتور بر روی دستگاه مسلط بوده و به اصطلاح دستگاه را مهار کند. به طوری که شانه ها، بازو ها و دستان اپراتور ریلکس و مسلط باشد و کمر اپراتور صاف باشد.

علف تراش ها می توانند خطرناک باشند

هر ساله تعداد زیادی از کارگران مزارع، کشاورزان و باغبانان در حین کار با علف تراش مجروح می شوند. زمانی که اپراتور مشغول کار با علف تراش است، تیغه علف تراش ممکن است با مواردی نظیر چوب و تکه سنگ های روی زمین برخورد کرده و با سرعت زیاد آنها را به سمت اپراتور و کسانی که در نزدیکی آن قرار دارند پرتاب کرده و باعث آسیب شوند. همچنین در صورت تماس تیغه های در حال دوران دستگاه با صورت، دست ها و پاها باعث صدمات جدی و جبران ناپذیری به کاربر دستگاه شود.

اگر از دستگاه علف تراش زیاد استفاده می کنید خطرات دیگری هم برای شما وجود دارد. سر و صدای زیاد دستگاه می تواند منجر به کاهش دائمی قدرت شنوایی شما شده و همچنین لرزش و ارتعاش دستگاه باعث آسیب دیدن به دستان شما می شود. موارد دیگری همچون نشت سوخت از موتور و کشیدن سیگاردر هنگام کار با دستگاه می تواند حادثه آفرین باشد.

۱۰ نکته مهم که باید قبل استفاده از علف زن بدانید

جلوگیری از آتش سوزی علف تراش

· در هنگام کار سیگار نکشید.· موتور را در هنگام سوخت گیری خاموش کرده و اجازه دهید که خنک شود.· سوخت گیری را در یک مکان تمیز انجام داده و مراقب باشید که سوخت از مخزن بیرون نریزد.· پس از سوخت گیری حداقل 3 متر از مکان سوخت گیری دور شده و سپس دستگاه را روشن کنید.· هیچ وقت از علف تراشی که آسیب دیده یا از انتهای آن آتش خارج می شود استفاده نکنید و بلافاصله پس از آسیب دیدن دستگاه آن را برای تعمیر نزد یک تعمیرکار مجرب ببرید.· در زمانیکه دستگاه روشن است و هرز می گردد و قصد استفاده از آن را ندارید، دستگاه را ترک نکنید.· سوخت مورد نیاز دستگاه را در یک مکان خنک و در یک ظرف مناسب نگهداری کنید.· در محل کار با علف تراش وسایلی مانند شن کش، بیل یا یک پارچه ضخیم داشته باشید که به وسیله آنها می توان آتش های کوچک را خفه و خاموش کرد.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر