خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

۵ روش اصلی خنک کاری گلخانه

فهرست مطالب

هر زمان که نور بیشتر از نیاز گیاهان وارد گلخانه شود،دمای گلخانه افزایش خواهد یافت.در تابستان دمای داخل گلخانه اغلب ۱۱ درجه سانتی‌گراد بیشتر از دمای محیط بیرون است. اثرات زیان‌بار دمای بالا عبارت‌اند از: عدم استحکام ساقه، کاهش اندازه گل، تأخیر در گل‌دهی و مرگ جوانه.روش‌های مختلفی برای خنک کردن و پایین آوردن دمای گلخانه وجود دارد که اصلی‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:۱-تهویه گلخانه۲-کاهش ورود نور به گلخانه۳-خنک کردن تبخیری۴-آب‌پاشی روی سقف گلخانه۵-عبور هوا از عمق زمین 

روش‌های خنک کردن گلخانه

در ادامه در مورد هر یک روش‌های خنک کردن گلخانه توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد:

روش اول: تهویه

تهویه به معنای نصب پنجره در سقف یا اطراف گلخانه به‌منظور ارتباط هوای داخل و خارج گلخانه است. اهداف تهویه شامل مبادله هوای داخل و خارج گلخانه، تهویه دی‌اکسید کربن لازم برای فتوسنتز، کاهش دما و خنک‌سازی، متعادل کردن رطوبت می‌باشد.دو روش برای تهویه گلخانه‌ها وجود دارد:تهویه طبیعی از طریق باز کردن دریچه‌های تهویه که در دیواره‌های جانبی و لچکی یا در سقف تعبیه‌شده است.تهویه تحت فشار از طریق فن‌ها که منوط به دسترسی به الکتریسه بوده و هزینه‌بر است.

روش دوم: کاهش ورود نور به گلخانه

کاهش ورود نور به گلخانه سبب کاهش درجه حرارت فضای گلخانه خواهد شد. به‌منظور کاهش مناسب درجه حرارت، بر اساس منطقه و نوع گیاه، باید اواخر فصل بهار و اوایل فصل پاییز ۳۰ تا ۵۵ درصد و در فصل تابستان ۵۰ تا ۷۳ درصد از میزان عبور نور به گلخانه کاست. البته باید به این نکته توجه داشت که شدت نور در گلخانه برای هر گیاه نباید از حد مجاز کمتر شود. هر چه گیاهان درون گلخانه سطح برگ بیشتری داشته باشند، به نور بیشتری نیازمند خواهند بود و به میزان کمتری سایه‌اندازی نیاز است.کاهش ورود نور به گلخانه از طریق پرده‌های سایه‌انداز shade cloth یا استفاده از رنگ یا مواد گچی انجام می‌شود.

روش سوم: خنک کردن تبخیری

دمای گیاه داخل گلخانه در فصول داغ و نواحی خشک،حتی با انجام تهویه خوب و مناسب ،در صورت تابش زیاد خورشید می تواند به۱۰-۵ درجه سانتی گراد بالاتر از دمای هوا برسد.تهویه کارآمد به تنهایی نمی تواند باعث خنک شدن گیاهان گردد زیرا دمای هوا در اغلب اقلیم ها بسیار بالاست.برای سرمایش بیشتر و افزایش رطوبت گلخانه می توان از سیستم های زیر با خنک کننده تبخیری استفاده نمود:

سیستم فن و پد

نحوه کار سیستم فن و پد به‌گونه‌ای است که در یک‌طرف گلخانه چند فن، هوا را به بیرون می‌رانند و در طرف دیگر گلخانه، هوا از بین منافذ پد (پوشال) که یک جداره‌ی سولزی مرطوب است وارد گلخانه می‌شود. هوا در حین عبور از بین منافذ پد، سبب تبخیر آب‌شده، درجه حرارت آن کاهش‌یافته و وارد گلخانه می‌شود (مشابه کولر خانگی) این عمل افزایش رطوبت نسبی گلخانه را در پی خواهد داشت.عمدتاً برای خنک کننده فن و پد از دو سیستم فشار مثبت و فشار منفی استفاده می شود.در سیستم فشار منفی فن ها هوا را از طریق پد و گلخانه مکش می کنند.از معایب این روش ورود گرد و غبار هوا از طریق درز های گلخانه است.در سیستم فشار مثبت فن ها و پد ها در یک سمت قرار گرفته اند و تهویه در سمت دیگر.این فن ها هوا را در سراسر گلخانه به جریان می اندازنند بنابراین فشار بیشتری ایجاد می شود.عدم نفوذ گرد و غبار به داخل گلخانه از مزیت های این روش است.

۵ روش اصلی خنک کاری گلخانه

سیستم مه پاش

سیستم مه پاش پرفشار در تعریفی مختصر از یک پمپ فشارقوی و تعدادی نازل مه پاش تشکیل‌شده است که آب را به میلیون‌ها ذره کوچک‌تر از قطر موی انسان در حد ۵ تا ۱۵ میکرون تبدیل می‌کند، این ذرات ریز در برخورد با هوا به‌سرعت تبخیر می‌شوند که این فرآیند موجب خنک کاری و افزایش رطوبت گلخانه  می‌شود. سیستم مه پاش پرفشار ذرات بسیار ریزی را ایجاد خواهد کرد که در برخورد با هوا به‌سرعت تبخیر می‌شوند و می‌توانند دمای فضای باز را تا ۲۲ درجه کاهش دهند، چون برای تبخیر ۱ گرم آب به ۵۰۰ کالری گرما نیاز است.همانند هر سیستم خنک‌کننده تبخیری عملکرد نهایی سیستم مه پاش بستگی به دمای موجود و سطح رطوبت و نرخ تبادل هوا دارد. در دمای بالا (بالاتر از ۲۷) و سطح رطوبت پائین (زیر ۵۰ درصد) عملکرد سیستم مه پاش خارق‌العاده خواهد بود.سیستم مه پاش  ازیک پمپ فشار قوی و تعدادی نازل مه پاش(مهساز، فوگر) تشکیل شده است که آب را به میلیون ها ذره کوچکتر از قطر موی انسان در حد ۵ تا ۱۵ میکرون تبدیل می کند، این ذرات ریز در برخورد با هوا به سرعت تبخیر می شوند که این فرآیند موجب خنک کاری و افزایش رطوبت می شود.اساس کار سیستم مه پاش، خروج آب از دهانه بسیار کوچک نازل‌های مه پاش تحت‌فشار ۷۰ بار می‌باشد. در این فرآیند مجموعه موتور و پمپ وظیفه تأمین فشار لازم برای کارکرد مجموعه را به عهده دارد. شیلنگ‌های استاندارد بهبود گستر یزد(BGY) آب فشار بالای تولیدشده از هر پمپ را به محل خروج آب یعنی نازل‌ها می‌رسانند و آب پرفشار از مسیر نازل‌های مه پاش به بیرون پرتاب می‌شود.اجزای تشکیل‌دهنده یک سیستم مه پاش پرفشار استاندارد عبارت از:1-مخزن آب برای مکان‌هایی که امکان اتصال ورودی پمپ به شیر آب میسر نیست یا مثل مرغداری‌ها نیاز به افزودن مواد ضدعفونی به آب ورودی می‌باشد2-فیلترها که قبل پمپ قرار می‌گیرند3-پمپ فشارقوی (پمپ کارواش صنعتی)4-سیستم کنترلی برای تنظیم زمان خاموشی و روشنی سیستم که شامل تایمر یا سنسور رطوبت می‌شود.5-شیلنگ از جنس پلی آمید یا لوله استیل با فشار کاری ۷۰ بار که وظیفه انتقال آب فشار بالا را در سیستم به عهده‌دارند6-پایه نازل‌های مه پاش به‌صورت فیتینگی (شیلنگ‌ها یا لوله‌ها به‌صورت فیتینگی وارد پایه نازل‌های مه پاش می‌شوند)7-نازل‌های مه پاش که وظیفه اسپری آب رادارند و روی پایه نازل‌های مه پاش قرار می‌گیرند.

طراحی اصولی و درست

برای کارکرد مناسب  سیستم مه پاش در نظر گرفتن شرایط محیطی که قرار است این سیستم در آن استفاده شود بسیار مهم می باشد از قبیل شرایط آب و هوایی منطقه، نرخ تهویه،ارتفاع نصب، میزان دما،رطوبت مطلوب،نوع کاربری و حتی کیفیت آب و بسیاری موارد دیگری نیز باید در نظر گرفته شود و بر اساس این پارامتر ها تعداد و سایز نازل ها و شکل توزیع و ظرفیت پمپ و سایر  موارد مورد نیاز بدست می آید(فرم طراحی سیستم مه پاش). همچنین در طراحی سیستم در نظر گرفتن طول مسیر ها و میزان افت فشار آنها نیاز بسیار مهم می باشد که در نظر نگرفتن هر یک ازموارد فوق کارکرد درست این سیستم را زیر سؤال می برد.ذکر این نکته ضروری است که هر پروژه ای شرایط خاص خود را دارد که نیازمند طراحی خاص خود نیز می باشد متأسفانه برخی از فروشندگان  به سبب عدم دانش و آگاهی از این مسائل همه پروژه ها را به یک شکل  نصب می نمایند که سبب می شود کارآیی سیستم مه پاش پایین بیاید این در حالی است که ممکن است دو گلخانه با مساحت های یکسان در دو منطقه متفاوت از نظر آب و هوایی کاملا متفاوت از یکدیگر طراحی و نصب  شوند.

روش چهارم: آب‌پاشی روی سقف گلخانه

در تابستان حداقل ۶۰% انرژی تابشی خورشید به افزایش حرارت داخل گلخانه بدل می شود که از این میزان مقداری نیز توسط گیاه (تقریباً ۳۰% اما برای هر گیاه و مراحل مختلف رشد متفاوت است) استفاده می شود. پاشیدن آب روی سقف گلخانه سبب جذب این حرارت شده همچنین از ورود اشعه مادون‌قرمز به گلخانه جلوگیری می‌کند. به این منظور آب به شکل قطره‌های کوچک بر روی سقف گلخانه پاشیده می‌شود. البته این روش را برای مناطقی می‌توان پیشنهاد نمود که ازنظر میزان آب در مضیقه نباشند

روش پنجم: عبور هوا از عمق زمین

در این روش هوا از تونل‌هایی که در عمق بیشتر از ۴ متری سطح زمین تعبیه‌شده‌اند عبور داده می‌شود (مشابه قنات‌های قدیمی). دو چاهک یکی بیرون گلخانه و دیگری درون گلخانه حفر می‌شود و این دو چاهک توسط یک تونل از زیرزمین به یکدیگر متصل می‌شوند انتقال هوای تونل به درون گلخانه درجه حرارت را کاهش می‌دهد.

۵ روش اصلی خنک کاری گلخانه

مراحل خنک کردن گلخانه بر اساس درجه حرارت محیط«

ماه‌های سرد سال

خنک کردن گلخانه در روزهای سرد سال از طریق تهویه‌ی طبیعی انجام می‌شود و در روزهای گرم‌تر استفاده از تهویه مکانیکی از طریق دمیدن هوا توسط فن به درون گلخانه انجام می‌شود.زمانی که گلخانه کاملاً بسته (تهویه انجام نمی‌شود) و هوا آفتابی است درجه حرارت درون گلخانه حدود ۲۵ درجه سانتی‌گراد گرم‌تر از بیرون خواهد بود. درحالی‌که استفاده تنها از تهویه طبیعی می‌تواند این اختلاف را به ۱۲ درجه سانتی‌گراد کاهش دهد.

ماه‌های نسبتاً سرد

در این زمان خنک کردن گلخانه از طریق تهویه طبیعی و تهویه مکانیکی انجام می‌شود. زمانی که تهویه مکانیکی فعال باشد، درجه حرارت درون گلخانه بازهم حدود ۶ درجه سانتی‌گراد بیشتر از خارج گلخانه خواهد بود.

ماه‌های نسبتاً گرم

در این زمان خنک کردن گلخانه از طریق تهویه طبیعی، مکانیکی و سایه‌اندازی (کاهش ورود نور به گلخانه) انجام می‌شود. زمانی که علاوه برتهویه مکانیکی، از سایه‌انداز هم استفاده می‌شود، درجه حرارت درون گلخانه ۲ درجه سانتی‌گراد بیشتر از بیرون گلخانه خواهد بود.

ماه های گرم

خنک کردن گلخانه در ماه های گرم سال به‌گونه‌ای است که باید علاوه بر موارد ذکرشده برای ماه‌های نسبتاً گرم، از روش‌های خنک کردن تبخیری نیز استفاده نمود. در این وضعیت درجه حرارت گلخانه در بهترین شرایط، حداکثر ۸ درجه سانتی‌گراد کمتر از هوای خارج گلخانه خواهد بود.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر