خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

۸ کاری که با اره زنجیری نباید انجام دهید!

فهرست مطالب

در هنگام کار با اره زنجیری نکات ایمنی زیادی وجود دارد که اگر در اینترنت جستجو کنید، تعداد بسیاری از آن‌ها را خواهید یافت. ما در اینجا می‌خواهیم نحوه محافظت از اره زنجیری در برابر برخی آسیب‌ها را به شما آموزش دهیم. امیدواریم این نکات را کامل بخوانید تا ایمنی خود و اطرافیانتان در هنگام کار با اره زنجیری را تامین کنید.

۸ کاری که با اره زنجیری نباید انجام دهید!

نکته ایمنی اول- پوز اره زنجیری خود را به خاک نمالید!

هیچ کس دوست ندارد اره زنجیری خود را با خاک یکسان کند اما اگر هنگام برش، قطعه بریدنی را روی زمین یا نزدیک زمین قرار دهید، خواه ناخواه، نوک اره زنجیری به زمین اصابت خواهد کرد. به این ترتیب چند اتفاق بد برای اره موتوری شما خواهد افتاد:

•    نوک اره با زمین، خاک، سنگ یا هر شیء محکم دیگری برخورد خواهد کرد•    این کار باعث کُند شدن زنجیر دستگاه شما خواهد شد•    خاک لابه لای قطعات زنجیر دستگاه رفته و باعث خرابی آن خواهند شد•    خاک وارد قسمت گرداننده شده و کارایی آن را پایین می‌آورد.

نکته ایمنی دوم- سفت بودن زنجیر را تست کنید

زنجیر اره‌ای که زیادی شل باشد از قسمت ساطوری خارج می‌شود، امیدواریم این اتفاق هیچ گاه برای شما رخ ندهد، چراکه در این صورت امکان وقوع حوادث ناگواری وجود خواهد داشت. از طرفی اگر زنجیر بیش از اندازه سفت باشد، آنرا فرسوده می‌کند و باعث سایش زنجیر و قسمت ساطوری خواهد شد. برای اینکه بتوانید زنجیر اره موتوری را درست تنظیم کنید حتما مطلب زیر را بخوانید:

نکته ایمنی سوم- از روغن کارکرده استفاده نکنید!

واقعا اینکه برخی برای صرفه جویی! از روغن‌های کارکرده برای زنجیر اره موتوری استفاده می‌کنند برای نگارنده این مطلب قابل درک نیستند. چطور می‌توان به این فکر کرد که امروز هزینه‌ای بابت چند سی سی روغن پرداخت نکنم اما در آینده چند برابر هزینه برای تعمیرات پرداخت کنم؟ استفاده از روغن موتورهای کارکرده موجب سایش قطعات داخلی شده و اره زنجیری شما را نابود می‌کند.

۸ کاری که با اره زنجیری نباید انجام دهید!

نکته ایمنی چهارم- وقتی اره زنجیری داغ است، سوختگیری نکنید

اگر طاقت ندارید که چند دقیقه صبر کنید و بعد سوخت‌گیری کنید، این نکته را با دقت بیشتری بخوانید. حتما برای شما هم پیش آمده است که در بین کار، یکباره بنزین تمام می‌شود. چه بهتر که از همان ابتدا بنزین کافی را داخل مخزن بریزید اما اگر این اتفاق برای شما پیش آمد، عجله نکنید، بگذارید دستگاه خنک شده و بعد سوختگیری کنید. چراکه وقت اره موتوری داغ است بخارهایی دارد که اگر مشتعل بشود، حکم این را دارد که شما بنزین روی آتش بریزید. 10 دقیقه صبر، همه مشکلات را حل می‌کند.

نکته ایمنی پنجم- با زنجیر کُند کار نکنید

برش با زنجیر تیز، عمر اره زنجیری شما را افزایش می‌دهد. یک زنجیر تیز برای برش چوب، به راحتی داخل آن نفوذ کرده و چوب را براده می‌کند، بنابراین کمترین فشاری به دستگاه اره موتوری شما وارد نمی‌شود اما اگر زنجیر کُند باشد، چوب با توان و نیروی بیشتر دستگاه برش خواهد خورد. در این حالت ممکن است زنجیر پاره شود، قسمت ساطوری تاب بردارد و موتور داغ کند.

نکته ایمنی ششم- برای زمانی که مدتی با اره زنجیری کاری ندارید

اگر فصل زمستان سر رسیده و مانند بسیاری از افراد دیگر از اره زنجیری استفاده نمی‌کنید، یا به هر دلیل در طول سال چند ماهی با دستگاه کاری ندارید، حتما مخزن بنزین را خالی کنید و بگذارید کاربراتور کاملا خشک شود. به این ترتیب از فرسودگی‌ها و سایش‌های احتمالی جلوگیری می‌کنید و عمر دستگاه خود را افزایش می‌دهید.

نکته ایمنی هفتم- از روغن موتور خودرو استفاده نکنید!

خیلی‌ها تصور می‌کنند که خیلی خوب است اگر به جای روغن موتورهای مخصوص برای اره زنجیری از روغن خودرو استفاده کنند! به این ترتیب یک حال اساسی به اره زنجیری خود داده و باعث می‌شوند راندمان کاری بهتری داشته باشد! متاسفانه باید به شما بگویم که این تصور کاملا غطلی است.

۸ کاری که با اره زنجیری نباید انجام دهید!

هر وقت توانستید به یک نوزاد 3 روزه آبگوشت بدهید، برای اره زنجیری هم به جای روغن مخصوص می‌توانید از روغن انواع خودروهای سواری استفاده کنید.به این نکته توجه کنید که روغن موتورهای دوزمانه برای روان سازی و سوختن با بنزین طراحی شده است، بنابراین صرفا برای روانکاری طراحی نشده است، حالا اگر از روغن خودرو برای اره زنجیری استفاده کنید چه می‌شود؟

•    شمع خراب می‌شود•    رسوبات کربن روی سرپیستون قرار می‌گیرد•    رسوبات کربن روی اگزوز خواهد نشست•    موتور خفه خواهد کرد

نکته ایمنی هشتم- از فیلتر هوای کثیف استفاده نکنید

اره زنجیری از جمله دستگاه‌هایی است که گرد و غبار زیادی تولید می‌کند، بنابراین باید فیلتر هوای خوبی وجود داشته باشد که به محفظه موتور وارد نشود. اگر فیلتر هوای دستگاه خود را تمیز یا تعویض نکنید، موتور مقداری گرد و غبار را به داخل محفظه می‌کشد و باعث سایش، دود کردن و خرابی آن خواهد شد. علاوه بر این مصرف سوخت اره زنجیری را هم افزایش خواهد داد.

استفاده از وسایل و تجهیزات ایمنی

پیش از شروع به کار با اره موتوری حتما باید لباس و تجهیزات ایمنی را تهیه کرده و به تن کنید. این تجهیزات به شرح زیر است:

1.    گوشی ایمنی: اره زنجیری یکی از دستگاه‌هایی است که تقریبا صدای زیادی دارد؛ شدت مجاز صدا برای گوش انسان‌ها حداکثر 85 دسیبل است و صدای یک اره موتوری به طور میانگین حدودا 110 دسیبل است. این صدا می‌تواند گوش شما را آزار داده و حتی خطرناک باشد؛ خطر آن بیشتر از جهت مداومت این صدا است وگرنه اگر یک لحظه این صدا به گوش شما برسد و قطع شود آسیبی به شما وارد نخواهد شد، اما در کارهای مداوم، صدایی بالاتر از 80 دسیبل می‌تواند به گوش شما آسیب برساند. فرض کنید با یک اره موتوری که صدایی حدودا 110 دسیبل تولید می‌کند یک ساعت به صورت مداوم کار کنید، در این حالت اگر گوشی ایمنی نداشته باشید می‌توانیم بگویم این کار خیلی خطرناک‌تر از آن است که یک گلوله در کنار گوش شما شلیک کنند!2.    لباس کار ایمنی: برای کار با اره زنجیری لباس‌های ویژه‌ای طراحی شده که شما می‌توانید آن‌ها را از بازار تهیه کنید. این لباس‌ها به علت داشتن الیاف مقاوم از شما در برابر خطرات و آسیب‌های احتمالی اره زنجیری محافظت می‌کند و در واقع به صورت یک مانع عمل می‌کند.3.    عینک ایمنی: این عینک‌ها از متریال‌های خاصی تولید شده است که ویژگی بارز آن‌ها انعطاف پذیر بودن آن است تا احتمال شکستگی عینک را نیز کاهش دهد. لنز عینک‌های ایمنی در رنگ‌های مختلفی از جمله سفید یا دودی وجود دارد و قیمت چندان زیادی هم ندارد، برای کار با اره زنجیری یک عینک ایمنی با لنز سفید مناسب است.4.    کفش ایمنی: در واقع باید بگوییم برای استفاده از اره موتوری بهتر است از پوتین‌های مخصوص استفاده کنید که دارای قسمت‌های فلزی در نقاط مختلف هستند؛ این کفش‌ها پاشنه‌های پهنی دارند که باعث می‌شود شما در جایتان محکم بمانید و حتی در صورت لگد زدن اره به زمین نیافتید، همچنین کف این کفش‌ها، عاج‌های مناسبی دارد و در جاهایی که لغزنده است مانع زمین خوردن شما خواهد شد.

۸ کاری که با اره زنجیری نباید انجام دهید!

توجه به برخی نکات ایمنی و ضروری

در آخر باید در نحوه کار با اره زنجیری چند نکته ایمنی را رعایت کنید که در زیر برای شما لیست کرده‌ایم:

•    از انجام برش‌هایی بالاتر از ارتفاع شانه خود پرهیز کنید چون این کار کنترل دستگاه را بسیار سخت خواهد کرد.•    حتما در هنگامی که از دستگاه استفاده نمی‌کنید ترمز زنجیر را فعال کنید.•    به صورت دوره‌ای، از تیز بودن زنجیر مطمئن باشد، اگر زنجیر کُند باشد هم از سرعت کار شما کاسته خواهد شد و هم به علت کیک‌بک‌های بیشتر دستگاه، احتمال آسیب افزایش خواهد یافت.•    بهتر است برای استفاده از اره موتوری، دو نفره این کار را انجام دهید.•    حتما از وسایل ایمنی استفاده کنید.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر