social-phone
social-whatsApp
social-telegram
social-instagram

علف زن (علف تراش)

از جمله ابزاری که در باغبانی بسیار کاربرد دارد دستگاه علف تراش یا حاشیه زن می‌باشد. علف زن یا همان علف تراش در کوتاه کردن علف‌های حاشیه و علف‌های ساقه کلفت مزرعه و باغ کاربرد فراوانی دارد. کوتاه کردن علف‌های باغ درگذشته توسط دست و کارگر انجام می‌شد و بسیار وقت‌گیر و خسته‌کننده بود، ولیکن امروزه با یک دستگاه علف تراش موتوری و در سریع‌ترین زمان علف‌های هرز کوتاه می‌گردد. کاربرد دیگر این علف زن موتوری به‌عنوان حاشیه زن موتوری می‌باشد. در چمن‌های فضای سبز نمی‌توان چمن حاشیه و کنار درختان را با دستگاه چمن‌زن کوتاه کرد و برای این منظور از حاشیه زن موتوری یا حاشیه زن برقی استفاده می‌گردد. این حاشیه زن در مدل علف تراش دوشی و علف تراش پشتی ارائه می‌گردد. علف تراش دوشی توسط یک کمربند بر روی دوش سوار می‌شود و علف تراش پشتی شبیه کوله‌پشتی می‌باشد.

ابزارهای برش گیاهان در دسته تجهیزات کشاورزی شامل طیف بزرگی هستند. این تجهیزات در نگاه کلاسیک عموماً شامل تیغه‌های بزرگ و سنگین و البته بسیار تیزی بوده‌اند که با شکل و حالتی خاص و انحنادار ساخته می‌شوند. مانند انواع داس، اره باغبانی، قیچی‌ها و... . اگرچه این ابزارهای کلاسیک قدرت برش بالایی دارند؛ اما در نهایت با مواجه شدن از انبوه گیاهان گوناگون که همگی مدام درحال‌رشد هستند، ابزار های کلاسیک نمی‌توانند آن سطح پاسخگویی لازم را داشته باشند. حال اگر بخواهیم ابزار های برش در دنیای کشاورزی را معرفی کرده باشیم، ایده موتوری شدن آن ها مطرح می‌شود. علف زن های موتوری ایده‌های مدرن امروزی در ساخت ابزار های برش گیاهان هستند.

علف زن های موتوری که گاهاً با نام هایی همچون داس موتوری و یا علف چین نیز شناخته شده هستند، از یک تیغه گردان که همراه با قدرتی آمده از جانب موتور های بنزینی و یا برقی به گردش خواهند افتاد، برای برش انواع گیاهان علفی شکل تا اصلاح و هرس درختان استفاده می‌شوند.

ازآنجاکه عمده گیاهان برای تراشیدن به شکل علف‌هایی هستند که در سطح زمین رشد می‌کنند، طرح ساخت داس موتوری همراه با یک میله بلند است. تیغه گردان در انتهای این میله قرار گرفته و سوی دیگر موتور همراه با ادوات کنترلی و البته دستگیره‌هایی برای گرفتن اپراتور ها تعریف شده است. به این ترتیب می‌توان به‌راحتی با دردست‌داشتن یک دستگاه علف‌چین با چنین طرح ساخت، تمام گیاهان در سطح زمین را تراشید. مانند استفاده با عنوان چمن‌زنی که از جمله اهداف اصلی در طراحی علف تراش‌ها می‌باشد.

کاربردهای مختلف علف زن

هدف از طراحی تا تولید علف زن، تراشیدن و برش دادن انواع گیاهان با شرایط علفی شکل و یا شاخه‌هایی با قطر کم می‌باشد. به‌این‌ترتیب می‌توان زمینه‌های گوناگون از کاربردهای علف زن را دسته‌بندی نمود. زمینه‌هایی که هرکدام یک نیاز سطح بالای کشاورزی هستند. در این صورت عمده کاربردهای داس موتوری را می‌توان در موارد زیر دسته‌بندی نمود.

- حذف علف‌های هرز از اطراف گیاهان مفید در سطح مزارع و یا باغات خانگی

- درو کردن انبوه گیاهان علفی شکل مانند هرس، اصلاح و جمع‌آوری انواع گیاهان علفی شکل کاشته شده در سطح مزارع که علوفه، یونجه و حتی گندم از نمونه‌های آشنایی ازاین‌بین هستند.

- چمن‌زنی

- هرس شاخه‌های درختان میوه در باغات

- اصلاح و فرم دهی گیاهان تزئینی مانند انواع شمشادها، کاج‌ها و... .

- در نمونه‌هایی خاص می‌توان از انواع علف زن‌ها با استفاده از تیغه‌های مخصوص فعالیت‌هایی مانند اصلاح خاک را نیز انجام داد.

نکات مهم برای خرید علف زن مناسب

شاید برای خرید علف تراش این سؤال در ذهن شما ایجاد شده که چگونه یک علف تراش مناسب انتخاب کنیم کافی است باتوجه‌به چند نکات، یک علف تراش مناسب کار خود را به‌راحتی انتخاب کنید .

 • اولین نکته باید مساحت باغ و یا محل موردنظر را در نظر بگیرید چراکه هرچه مساحت باغ بیشتر باشد به علف تراش قدرتمندتر و باکیفیت‌تر نیاز دارید.
 • دومین نکته مهم به کیفیت و کاربرد علف تراش باید توجه کنید کیفیت آن را می‌توان به قدرتش، میزان مدت کارکرد دستگاه در طی روز اشاره نمود چراکه هرچه دستگاه علف تراش قدرتمند باشد کاربردهایی بیشتری نیز به همراه دارد .
 • نکته سوم: علف زن با کیفیت صدای کم‌تری را در حین علف تراشی ایجاد می‌کند بنابراین در هنگام خرید باید به صدای کم دستگاه علف تراش توجه ویژه‌ای داشته باشید .
 • برای کسانی که فضای سبز کوچک‌تری دارند علف تراش‌های 4 زمانه بسیار مناسب و ایدئال است چراکه صدای بسیار کمی را ایجاد می‌کنند .
 • دستگاهی را انتخاب کنید که به سرویس‌کاری کم‌تری نیاز داشته و حتماً دارای گارانتی معتبر خدمات پس از فروش را داشته باشد .
 • علف تراشی مناسب است که علاوه بر قدرتش از وزن سبک و ایده آلی نیز برخوردار باشد .

انواع علف تراش‌ها کدام‌اند

علف تراش‌ها از جمله ماشین‌آلات موتوری در سطح تجهیزات مدرن کشاورزی محسوب می‌شوند. البته با درنظرداشتن سطح تنوع بالای فعالیت‌های کشاورزی باید انتظار تنوع فراوانی از مدل‌ها تا ظرفیت‌های کاری در ساخت انواع علف تراش را داشته باشیم. هر برندی که در این عرصه قدم گذاشته است، سعی دارد تا با تولید نمونه‌هایی کارآمد از داس موتوری، سطح بهتری از نیازهای کشاورزی در امر پرورش گیاهان را پاسخگو باشد.

البته با تمام این تلاش‌ها در خلق انواع علف زن‌ها، در نهایت می‌توان عمده محصولات موجود در سطح بازار را در دو جنبه دسته‌بندی نمود. دیدگاه اول در دسته‌بندی انواع علف تراش که متوجه نوع موتور به‌کاررفته در آن می‌باشد، در کنار دیدگاه دوم در دسته‌بندی انواع علف تراش که بیشتر متوجه طراحی دستگاه خواهد شد.

انواع علف تراش‌ها از نظر نوع موتور

وقتی با یک دستگاه موتوری مواجه هستیم، منطقی است که بتوان از انواع موتورها در ساخت آن‌ها استفاده کرد. چراکه قرار است با این موتورها نیروهای گردشی را تأمین نمود؛ لذا هر ایده‌ای در خلق چنین نیروهایی مفید واقع می‌شوند. مانند ساخت انواع علف زن که با درنظرداشتن نوع کاربرد تا ظرفیت کاری دستگاه از مدل موتور های بنزینی و برقی در طراحی برخوردار هستند.

X     علف تراش بنزینی:

علف زن بنزینی، متداول‌ترین گونه در ساخت انواع علف زن ها محسوب می‌شود. این سطح از تولید در نحوه کار موتورهای بنزینی نهفته است. این موتورها برای راه‌اندازی عملاً نیازی به هیچ مولد خارج از خود ندارند. فقط کافی است سوخت بنزین آن‌ها را تأمین کنید تا در هر فضا و مکانی از باغ و مزرعه به کار افتند.

برای علف زنی در سطح باغ و مزرعه که کمترین دسترسی به نیروی برق وجود دارد، حضور موتورهای بنزینی بسیار سودمند خواهند شد. البته قیمت دستگاه علف زن بنزینی به‌مراتب بالاتر از مدل‌های برقی است. به‌هرحال موتورهای بنزینی همراه با متعلقات بسیار در ساخت آن‌ها از قیمت بالاتری به نسبت موتورهای ساده برقی برخوردار هستند.

X     علف تراش برقی:

موتورهای برقی همواره از ایده‌های ساده در ساخت تجهیزات موتوری محسوب می‌شوند. طرح ساخت ساده آن‌ها در کنار قیمت پایین و البته شرایط تعمیر و نگهداری آسان، ایده استفاده از آن‌ها را در برخی از موارد توجیه می‌کند. مانند ساخت علف تراش برقی که در تراش اندک برای استفاده در فضاهای محدود و غالباً باغ‌های خانگی در نظر گرفته شده‌اند.

علف زن برقی همراه با یک کابل برق غالباً بلند برای اتصال به شبکه برق 220 ولت استاندارد شهری می‌باشد. این نوع در تأمین انرژی بزرگ‌ترین محدودیت علف زن برقی می‌باشد. چراکه به این سادگی‌ها نمی‌توان در سطح مزرعه و باغ برق شهری را تأمین نمود. ازاین‌رو ملزم به استفاده از کابل‌های طولانی هستیم؛ لذا بهتر است تا از علف زن برقی برای کار در فضاهای محدود از باغ و مزرعه همراه باشیم.

انواع علف زن از لحاظ نوع کاربری

ایده کلی در طراحی انواع علف زن آن است که بتوان این ماشین با داس موتوری شکل را به نحوی همراه با اپراتورها نمود. طراحی، مستقل از نیروی برق و یا هر عامل بیرونی باشد، سبک‌وزن بوده و درعین‌حال با کارکرد آسان همراه با راندمان کاری بالایی باشد. اصول ارگونومیک در طراحی علف زن‌ها حرف اول را می‌زند.

در نهایت وقتی طراحی علف زن در میان است، باید به یک دستگاه با قابلیت حمل‌ونقل بیندیشیم. مادامی‌که سوار بر اندام اپراتورها این قابلیت را ایجاد کند تا با کمترین فشار، بالاترین سطح دسترسی به گیاهان با هدف تراشیدن آنها را حاصل آورده باشد. برای تأمین تمام این ویژگی‌ها، دو مدل کلی از طراحی علفزن مطرح است.

علف زن دوشی

علف زن دوشی اولین و البته حرفه‌ای‌ترین ایده در طراحی علف زن‌ها می‌باشد. در علف زن بغلی، موتور بنزینی یک‌سوی محور مستقیمی که به پره‌های داس مانند دستگاه ختم می‌شود، قرار گرفته است. در ایده طراحی علف زن کمری قابلیت دسترسی آسان و سریع اپراتور از طریق یک شفت مستقیم و البته بسیار مستحکم تأمین شده است. شفت مذکور در یک سو درگیر با قدرت گردشی موتور بنزینی است و در سوی دیگر می‌تواند تیغه گردان دستگاه را به گردش اندازد.

علف زن بغلی همراه با بندهایی به شکلی کارآمد بر دوش و کمر اپراتورها سوار شده و برای کنترل هر چه‌بهتر آن، دستگیره‌هایی شبیه به فرمان دوچرخه در نظر گرفته‌اند. قیمت علف زن دوشی کاملاً وابسته به برند سازنده تا قدرت موتور و البته قابلیت چندکاره بودن آن می‌باشد.

علف زن پشتی

یکی از بهترین ایده‌ها برای طراحی انواع دستگاه‌ها با قابلیت حمل‌ونقل آسان آن است که بتوانیم به‌نوعی دستگاه مذکور را به شکل یک کوله‌پشتی بر پشت اپراتورها سوار کنیم. کوله‌پشتی از بهترین و کارآمدترین ایده‌ها برای حمل‌ونقل آسان تجهیزات است؛ لذا می‌تواند ایده جذابی برای ساختن هر نوع دستگاه موتوری نیز باشد.

با این تفکر دستگاه علف زن کوله‌ای ابداع شده است. در دستگاه علف زن پشتی، موتور بنزینی در یک چهارچوب استاندارد قرار گرفته و به حالتی کاملاً ارگونومیک بر پشت اپراتورها سوار می‌شود. به‌این‌ترتیب می‌توان یک علف زن کوله‌پشتی را به‌راحتی و با کمترین فشاری جابه‌جا نمود. در طراحی علف زن کولی از بندهای پهن با کیفیت برتر و با امکان تنظیم ارتفاع به جهت هر چه‌بهتر سوارشدن بر اندام اپراتورها استفاده شده است.

اما چگونه در این طراحی می‌توانند قدرت موتور را راهی تیغه‌های گردان کرده، مادامی‌که تمام ماجرا در اختیار کامل اپراتورها قرار دارد. راز این طراحی در استفاده از یک فنر با قابلیت انعطاف بالا می‌باشد. این فنر حکم محور واسط میان شفت موتور تا پروانه قابل گردش و برنده دستگاه است. فنر مذکور در پوشش منعطف محافظت شده و همراه با المان‌های کنترلی و البته نصب دستگیره‌هایی در اختیار اپراتورها قرار خواهد گرفت. قیمت علف زن کوله‌ای تا حدود زیادی وابسته به طراحی مناسب در کنار قدرت مطلوب آن می‌باشد.

خرید علف زن دوشی یا پشتی؟

اگر قصد تهیه یک دستگاه علفزن را دارید، در نهایت باید یکی از این دو مدل یعنی علف زن دوشی یا پشتی را تهیه کنید؛ اما در همان گام اول با چالش بزرگی مواجه هستید. کدام مدل از علف زن بهتر است؟ شاید طرح این سؤال چندان درست نباشد. واقعانمی توان گفت که کدام مدل از علف زن پشتی یا دوشی بهتر از دیگری است؛ اما می‌توان گفت که باتوجه‌به نیازی که دارید، سطح کار و نوع فضای زراعی کدام مدل را انتخاب کنید

.

علفزن های پشتی از راحتی در کار برخوردار هستند، کنترل تیغه در آن‌ها بسیار ساده است، عملاً هیچ نیروی خاصی بر دستان اپراتورها وارد نمی‌کنند و درعین‌حال قدرت مانور بسیار بالایی دارند؛ اما عیب بزرگ آنها در حضور فنر منعطفی است که وظیفه انتقال قدرت از شفت موتور تا پروانه گردان علف زن را برعهده گرفته است.

این فنر قابلیت کارکرد طولانی‌مدت و تحت‌فشار را نخواهد داشت؛ لذا علف زن‌های پشتی از مدل‌های حرفه‌ای برای تأمین نیاز فضاهای زراعی تا باغی با سطح بالایی از گیاهان نیستند. این مدل از علفزن ها غالباً برای آنها که هر از گاهی به تراشیدن گیاهان نیاز پیدا می‌کنند، توصیه می‌شود.

اما در مقابل شفت مستقیم علفزن های دوشی هستند که عاری از هرگونه خرابی می‌توانند فضای کاری پرفشار در سطح باغات تا مزارع بزرگ را پاسخگو باشند. به‌این‌ترتیب قابلیت کارکرد بالایی دارند و با هدف تأمین نیازهای حرفه‌ای تهیه می‌شوند؛ اما کارکردن با علف زن دوشی مستلزم مهارت بالاتری است.

چراکه این علف زن به‌راحتی می‌تواند تعادل اپراتور را به هم بریزد. اگرچه در طراحی فکر جامعی برای آن شده است؛ اما به‌هرحال نمی‌توان از وزن دستگاه که دائماً بر بازوان اپراتورها سوار است، چشم‌پوشی کرد. به هر صورت قیمت علف زن کوله‌ای تا حدودی بالاتر از نمونه‌های دوشی در یک برند مشترک است. این موضوع کم تأثیر در فروش این محصولات نخواهد داشت.

مشخصات در یک علف زن ایده‌آل

تقریباً تمام برندهای مطرح در ساخت انواع علف زن‌ها سعی دارند تا برخی ویژگی‌های استاندارد و البته ایدئال را برای دستگاه‌های خود فراهم آورند. ویژگی‌هایی که در هنگام خرید این ماشین لازم است تا اطلاع کاملی از آنها داشته باشید. نکاتی مانند:

 • بهره‌مندی از یک طراحی سبک و درعین‌حال ارگونومیک
 • بهره‌گیری از یک موتور با توان و قدرت مناسب
 • حضور یک تعادل همیشگی در حین کار با دستگاه علف تراش که ناشی از طراحی خلاقانه آن خواهد بود.
 • تفکر ایدئال در ساخت و طراحی موتور و دیگر اقلام دستگاه به‌طوری‌که شرایط نگهداری آسانی داشته باشند و درعین‌حال مسیر تعمیرات پیچیده‌ای را طلب نکنند.
 • تولید آلودگی‌های صوتی و البته محیطی کمتر

به‌این‌ترتیب می‌توان با درنظرداشتن این ایده‌ها به‌نوعی چارچوب مشخصی در پیداکردن بهترین مارک دستگاه علف زن داشت؛ اما برای درک بهترین مارک دستگاه علف زن لازم است تا ایده‌هایی دیگر را نیز موردتوجه قرار دهید. ایده‌هایی که بیشتر متوجه نوع نیاز شما می‌باشند.

انواع علف زن از لحاظ نوع موتور

موتور قلب تپنده علف زن‌ها می‌باشد. در واقع آنچه قدرت بالای پره‌های تیز علفزن ها را باعث شده است، حضور موتورهای قدرتمندی است که با هدف استفاده در چنین دستگاهی طراحی شده‌اند. موتور علف زن‌ها نمونه‌های مخصوص این کار هستند. آن‌ها کوچک، سبک و البته بسیار قدرتمند باتوجه‌به سطح نیازی که داریم، می‌باشند. طراحی تمام موتورهای علفزن در سطح بازار از نمونه‌های تک سیلندر تنفس طبیعی هوا خنک است؛ اما برخی برندها از مدل‌های دو زمانه و برخی دیگر از نمونه‌های چهار زمانه استفاده می‌کنند.

علف زن دو زمانه

موتورهای دو زمانه از طرح ساخت ساده‌تری برخوردار می‌باشند. در تمام طراحی این موتورها کل سیکل کاری در دو حالت صورت می‌گیرد، فشردگی و انفجار. موتورهای دو زمانه با هدف خلق موتورهای کوچک، کم‌حجم و سبک‌وزن ابداع شده‌اند و عمده کاربرد آن‌ها در ساخت انواع تجهیزات موتوری با حجم کم می‌باشد.

مانند علف زن موتوری که کاملاً مستعد استفاده از موتورهای دو زمانه است. موتورهای دو زمانه سروصدای بالاتری دارند، مصرف سوخت آن‌ها بالا است و غالباً راندمان کاری مطلوبی ندارند؛ اما ازآنجاکه به نسبت حجم بسیار کمی که دارند، قابلیت تولید قدرت قابل‌توجهی را کسب کرده اند، موردتوجه ساخت انواع تجهیزات موتوری با قابلیت حمل‌ونقل قرار گرفته‌اند.

علف زن چهار زمانه

ایده اصلی در ساخت موتورهای بنزینی مربوط به یک عمل چهارمرحله‌ای در هر سیکل کاری است. مراحلی که در آن‌ها مجموعه‌ای از مکش تا تراکم سازی، انفجار و تخلیه صورت می‌گیرد. موتورهای چهار زمانه عموماً با ساخته حجیم و البته با تولید قدرت بالایی همراه هستند؛ اما اگر بتوانیم مهندسی کاملی داشته باشیم، می‌توان طرح ساخت این موتورها را آن‌چنان کم‌حجم و سبک کرد که مناسب نصب بر تجهیزاتی مانند علف زن‌ها باشند.

موتورهای چهار زمانه مصرف سوخت کمتری دارند، قدرت بالاتری تولید می‌کنند، راندمان بهتری دارند و درعین‌حال همراه با کارکرد روان، تولید صدای کمتری خواهند داشت؛ اما ساخت آن‌ها در حجم و وزن کم سخت و گران تمام می‌شود.

بخش‌های دستگاه علف زن

 علف تراش‌ها از بخش‌های مختلفی تشکیل شده‌اند:

۱موتور و لوله واسط یا میل

۲دسته یا نگهدارنده

۳نخ یا تیغه برای انتخاب یک

علف تراش مناسب باید به مساحت زمین و همچنین حجم و نوع علفی که چیده می‌شود توجه داشت.

دستگاه علف زن از جمله تجهیزات با سطح بالای مونتاژ قطعات و لوازم در کنار یکدیگر می‌باشد. در این ماشین شاهد به‌کارگیری قسمت‌های متعددی هستیم. مانند:

◊ موتور در دستگاه علف زن:

مهم‌ترین عضو دستگاه علف زن متوجه موتور آن است. این موتورها عموماً از مدل‌های بنزینی تک سیلندر با قابلیت کارکرد مداوم هستند.

◊ واسط که می‌تواند یک لوله یا فنر باشد:

در طراحی دستگاه علف زن لازم است تا به نحوی قدرت گردش شفت موتور در اختیار تیغه گردان دستگاه قرار گیرد. البته این اتصال باید به‌گونه‌ای باشد که بتوان حدفاصل مشخصی برای دسترسی هر چه‌بهتر اپراتور حاصل آمده باشد. لوله‌های واسط در علف زن دوشی در کنار فنرهای واسط در علف زن پشتی این وظیفه را تأمین می‌کنند.

◊ دسته‌ها با تمام اجزای کنترلی:

برای هدایت هر چه‌بهتر با ضریب امنیت بالا در کنار کارکرد آسان و حرفه‌ای در دستگاه علف زن، دستگیره‌هایی تعریف شده است. موقعیت قرارگیری این دستگیره‌ها به‌گونه‌ای است که می‌تواند قابلیت مانور بالایی برای اپراتورها حاصل آورد. غالباً برای هر چه ساده‌تر کردن کار با علف زن‌ها، تمام اجزای کنترلی را بر این دستگیره‌ها سوار می‌کنند.

◊ تیغه‌ها:

هدف نهایی از کار با علف زن از طریق تیغه دستگاه تأمین می‌شود. این تیغه به نحوی در ارتباط با شفت متحرک دستگاه بوده و با گردش و یا حرکت‌های رفت و برگشتی قابلیت برش گیاهان را پیدا می‌کند. برای علف زن‌های مدرن امروزی، انواع تیغه‌ها با شرایط تأمین اهداف متنوع فراهم است. از توپی‌های نخی تا پره‌های سه پر و بالاتر در کنار امکانات دیگری همچون الحاقی‌های شمشادزن، اره موتوری و حتی شخم‌زن در فهرست جذاب انواع تیغه‌های طراحی شده برای علف زن حضور دارند.

عوامل تأثیرگذار بر قیمت علف زن

علف زن‌ها از جمله دستگاه‌های موتوری مدرن در فضاهای کشاورزی امروزی هستند. دستگاه‌هایی که می‌توانند کار چندین ابزار دستی را هم‌زمان انجام دهند و درعین‌حال دستان کشاورزان را از انجام عملیات‌های سخت و طاقت‌فرسای حذف گیاهان مزاحم تا دروی گیاهان هدف رهایی بخشند.

لذا خرید علف زن موتوری برای هر زمین کشاورزی یک ضرورت جدی است؛ اما به‌هرحال این تجهیزات مانند تمام ابزار های موتوری از قیمت قابل توجهی برخوردار می‌باشد.قیمت مقوله مهمی در انتخاب هر ماشین است؛ لذا جا دارد تا در باب عوامل مؤثر در تعیین قیمت علف زن موتوری بحث کنیم. اینکه چه عواملی بر قیمت این ماشین تأثیرگذار هستند؟

- برند دستگاه:

یقیناً برند، اولین فاکتور و شاید مهم‌ترین فاکتور تأثیرگذار بر قیمت علف زن موتوری است. برند معرف نکات متعددی است. از کشور سازنده تا سطح امکانات و تکنولوژی‌های به‌کاررفته و از همه مهم‌تر حس اعتماد از کارایی دستگاه همگی مدیون برند دستگاه هستند. یک برند خوشنام با سابقه درخشان بهتر می‌تواند نظر مساعد مصرف‌کنندگان را جلب نماید.از طرفی سابقه تولید محصولات با کیفیت از هر ماشینی نام آن برند را شایسته‌تر خواهد کرد؛ لذا برند معتبر به‌خودی‌خود باعث افزایش قیمت علف‌چین می‌باشد.

- دوشی یا پشتی بودن:

طراحی دستگاه، تأثیر کلیدی بر قیمت نهایی آن دارد. غالباً تمام برندهای مطرح در تولید علف زن موتوری، هر دو مدل دوشی و پشتی را در جمع محصولات خود دارند.البته غالباً برای هر دو مدل از یک موتور یکسان بهره‌مند هستند؛ اما این دلیل نمی‌شود که مدل‌های پشتی و دوشی در علف زن از قیمت یکسانی برخوردار باشند. غالباً علف زن‌های پشتی به‌خاطر حضور قطعات بیشتر در ساخت آنها، از قیمت بالاتری به نسبت علف زن‌های دوشی بهره‌مند می‌باشند.

- بنزینی یا برقی بودن موتور:

موتور کلیدی‌ترین عضو هر ماشین برای تعیین قیمت آن است. چراکه موتور قلب تپنده دستگاه، جزئی ساخته شده از قطعات بسیار است. موتور معرف قدرت و کارایی دستگاه و درعین‌حال یادآور تیپ کلی طراحی در آن است.به هر صورت موتور در تعیین قیمت نهایی علف زن‌ها نقش کلیدی دارد؛ اما این نقش کلیدی در دو نوع برقی و بنزینی طراحی و تولید می‌شود. موتورهای برقی به‌مراتب از موتورهای بنزینی ارزان‌تر و البته کم‌توان‌تر هستند.لذا حضور موتور بنزینی با قطعات بسیار در کنار حجم بالا و متریال بالاتر مصرف شده برای ساخت، البته باتوجه‌به ظرفیت و توان تولیدی آن، مهم‌ترین فاکتور در تعیین قیمت علف زن محسوب می‌شود.

- دوکاره یا چندکاره بودن دستگاه:

قابلیت کاربردی داس موتوری در فضاهای متنوع کشاورزی نقش کلیدی در تعیین قیمت آن دارد. وقتی با یک ماشین که توانایی انجام چندین کار متنوع کشاورزی را دارد، سروکار داریم، تقریباً باید انتظار قیمت بالاتری از آن را داشته باشیم.

سال‌ها است که دیگر تعریف طراحی علف زن تنها برای تراشیدن گیاهان نازک در سطح مزرعه یا باغ‌ها مطرح نمی‌باشد. حالا نگاه تولیدکننده به ماشین علف زن یک نگاه بزرگ‌تری است. نگاهی که این ماشین را تبدیل به یک همه‌فن‌حریف در فضای مزرعه و یا باغ خواهد کرد. اینجاست که موضوع چندکاره شدن علف زن مطرح می‌شود.

علف زن‌های معمولی تنها دوکاره هستند. آنها می‌توانند با استفاده از توپی نایلونی، چمن‌زنی کرده و با بهره‌مندی از تیغه‌های استاندارد سه پر اندک قدرتی در تراشیدن گیاهان با ساقه‌های قطور داشته باشند؛ اما در طراحی علف زن‌های چندکاره می‌توانید از الحاقی‌های متعددی بهره‌مند باشید. الحاقی‌هایی که هرکدام توانایی برش سطح خاصی از گیاهان تا شاخه‌های درختان را دارند.

بهترین علف زن‌ها را از چه مارک‌هایی بخواهیم؟

بهترین مارک علف زن | تراشیدن گیاهان تا هرس کردن درختان یک فعالیت دائمی در کشاورزی است. این فعالیت از دوران قدیم با ابداع ابزارهایی مانند داس، قیچی باغبانی و... انجام می‌شد؛ اما حالا در دنیای ماشینی امروزی می‌توان با داشتن ابزارهای موتوری به‌راحتی تمام فعالیت‌های باغبانی از درو محصولات تا هرس کردن و وجین کردن انواع گیاهان را به انجام رسانید. ابزار موتوری مناسب برای چنین هدفی با عنوان علف زن شناخته می‌شود. دراین‌بین هر باغبانی می‌خواهد تا همراه با بهترین علف زن باشد.

چراکه بهترین علف زن می‌تواند سرعت کار بالاتر در کنار امنیت بیشتر همراه با مصرف سوخت کمتری را همراه کار باغبان تأمین نماید. دراین‌بین همراه با انواع برندها در سطح بازار که هرکدام از جانب برندی برجسته و یا گمنام حضور دارند، چطور می‌توانیم بهترین علف زن بازار را شناسایی کنیم؟ در این مقاله همراه ما باشید تا در کلامی مختصر با انواع برندهای موجود در بازارهای داخلی شده و از طریق یک دورنمای کلی با هدف قیاس آنها بتوانیم آن بهترین علف زن موردنظر خود را انتخاب کنیم.

معرفی برخی کاربردهای متداول در طراحی علف زن‌های امروزی

در عوامل تأثیرگذار بر قیمت علف زن، بهره‌مندی از قابلیت چندکاره شدن تبدیل به یک برگ برنده و درعین‌حال تأثیرگذار بر افزایش قیمت شده است. لکن نیاز است تا در باب این چندکاره بودن اندکی توضیح جامع‌تری داشته باشیم. برخی از قابلیت‌های ویژه در علف زن‌های چندکاره امروزی:

قابلیت تراشیدن انواع گیاهان با بهره‌گیری از تیغه‌های چند پره: تیغه استاندارد در تراشیدن گیاهان، مدل‌های سه پره می‌باشد؛ اما هر چه تعداد پره‌ها را زیاد کنیم، قابلیت برش قوی‌تری را ایجاد کرده‌ایم. به‌این‌ترتیب برخی از چمن‌زن‌ها می‌توانند با تیغه‌های 10 و حتی ۲۰ پر باشند.

قابلیت تبدیل‌شدن به اره موتوری: یکی از بهترین و البته کاربردی‌ترین الحاقی‌های مدرن در علف زن‌های جدید و البته خوش‌ساخت امروزی طراحی الحاقی اره موتوری برای آنها می‌باشد. این الحاقی شامل یک ساطور کوچک با یک زنجیر است که به‌راحتی بر محل نصب تیغه‌ها سوار شده و همراه با شفت گردان دستگاه به‌مانند یک اره موتوری عملیات برش تنه کوچک درختان تا شاخه‌ها با قطرهای بزرگ را فراهم می‌آورد.

قابلیت شمشاد زنی: از جمله کاربردهای تعریف شده برای علف زن‌های چندکاره، طراحی یک الحاقی برای تأمین اهدافی مانند شمشاد زنی می‌باشد. در این الحاقی دو تیغه دندانه‌دار با سرعت بالابر سطح هم می‌لغزند و عملیات برش را نهایی می‌کنند. این الحاقی برای نظم دادن انواع گیاهان تزیینی در سطح باغات مانند شمشادها مناسب هستند.

شخم‌زنی با علف زن: برخی از برندهای مطرح برای معدود مدل‌های علف زن خود، الحاقی خاصی را طراحی کرده‌اند که امکان تبدیل‌شدن علف زن به یک کولتیواتور کوچک را فراهم خواهد کرد. به‌این‌ترتیب می‌توان با علف زن در سطح کوچک از زمین‌های زراعی عملیات شخم‌زنی و یا بر هم زدن خاک را انجام داد.

View as Grid List
Sort by
Display per page

علف زن (علفتراش) پشتی هوندا

گیاهان در سطح مزارع و باغات، در حال رشد هستند و شما در مقام یک باغبان و یا کشاورز متعهد باید فکر کاملی در باب حذف علف های هرز، دروی گیاهان زراعی، اصلاح شاخه درختان و یا منظم کردن فضای باغ کرده باشید.
0/00ريال

علف زن (علفتراش) دوشی هوندا

علف تراش دوشی هوندا از سطح کارایی بالایی بهره مند می باشد. کار کردن با آن ساده است و در عین اینکه قدرت بالایی دارد، راندمان کاری مطلوبی نیز ارائه می ‌کند. این علف زن هوندا از مدل‌ های سرسخت بازار است و به این سادگی ها خراب نمی شود.
0/00ريال

علف زن هیوندای (Hyundai)

علف زن هیوندای یکی از بهترین علف زن ها در بازار جهانی می باشد که توانسته ویژگی های مختلفی را به خود اختصاص دهد. به خاطر همین ویژگی ها بوده که این محصول توانسته کارکرد ویژه ای را از خود به اشتراک بگذارد که در ادامه به بررسی کامل تر آن خواهیم پرداخت. پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.
0/00ريال

علف زن (علفتراش) پشتی KNC کره

علف تراش کا ان سی از برند مطرح کره ‌ای یعنی KNC آمده است. یک برند با کلاس جهانی که حالادامنه تولیدات خود را بسیار توسعه داده است و همراه با کارخانجاتی در چین تحت نظارت مستقیم خود، هدفی جز حضوری قدرتمند در بازار های جهانی ندارد.
0/00ريال

علف زن (علفتراش) دوشی KNC کره

علف زن دوشی knc| ویژگی های علف زن دوشی knc| علف زن دوشی| علف زن| کاربرد علف زن دوشی علف زن دوشی knc یکی از معروف ترین و بهترین علف زن ها می باشد که توسط کشور کره جنوبی طراحی و تولید می شود. این علف زن توانسته ویژگی های متعددی را به خود اختصاص دهد. همین ویژگی ها نیز باعث شده اند تا بتوان از آن استفاده گسترده ای کرد و شاهد عملکرد ویژه ای از آن بود. پس با ما همراه باشید تا به صورت گسترده تر شما را با این محصول آشنا کنیم.
0/00ريال

علف زن (علفتراش) دوشی رونیکس

علف زن دوشی رونیکس از طراحی ارگونومیک و ایده ‌آلی بهره ‌مند می ‌باشد. در واقع گویا تجربه ابزارسازی رونیکس به خوبی همراه این محصول شده است. محصولی که در نگاهی کاملاً کاربردی برای رسیدن به حداکثر راحتی در حین کار طراحی شده است
0/00ريال

علف زن (علفتراش) پشتی رونیکس

جدا از ایده ‌های ارگونومیک در طراحی علف زن پشتی رونیکس، دیدگاه برند مذکور در خلق یک ماشین کارآمد قابل تحسین می باشد. در علف زن بنزینی رونیکس شاهد حضور یک تعادل حساب شده در اجزای ماشین هستیم. از حجم دستگاه تا قدرتی که برای کار ما آماده کرده است، همگی در یک فضایی که گویا کاملاً حساب شده تنظیم شده است قرار گرفته اند.
0/00ريال

علف زن (علفتراش) اشتیل آلمان

علف زن اشتیل یکی از علف زن های بسیار با کیفیت در بازار محسوب می شود این علف زن آلمانی با اثبات ویژگی های منحصر به فردی که دارد توانسته بخش اعظمی از بازار هدف را از آن خود نماید.
0/00ريال

علف زن (علفتراش) دلمار آلمان

علف زن دلمار را می توان به عنوان یکی از علف زن های معروف و بسیار با کیفیت محسوب کرد که کاربرد گسترده ای در صنعت کشاورزی و باغبانی ایفا کرده است.
0/00ريال

علف زن (علفتراش) دوشی دوما

علف زن دوشی دما |علف زن دوشی دوما|علف زن دوشی|انواع دستگاه علف تراش|کاربرد علف زن دوشی دوما| علف زن دوشی دوما یکی از انواع علف زن هایی است که با استفاده از آن می توان عمل برش و کوتاه کردن ساقه‌های گیاهان را انجام داد؛ به طور کلی می توان گفت که این علف زن جایگزین مناسبی برای داس، اره و قیچی باغبانی می باشد. با استفاده از علف زن دوشی می توان عمل شخم زدن، وجین کردن، تنک کردن، سله شکنی، شخم و برداشت را به راحتی انجام داد. علف زن دوشی قدرت مانور زیادی به اپراتور داده و در انواع برقی و بنزینی تولید می شود.
0/00ريال

علف زن (علفتراش) دوشی راپکو

علف زن دوشی راپکو|مزایای علف زن راپکو| علف زن| علف زن دوشی | مشخصات فنی | قیمت علف زن دوشی | علف زن دوشی راپکو یکی از علف تراش های ساخت کشور چین و تحت لیسانس راپکو ترکیه است کهکاربردی بهینه برای وجین کردن زمین های پوشیده از علف را دارد.
0/00ريال

علف زن (علفتراش) اکتیو

علف زن اکتیو|قیمت و مزایای علف تراش اکتیو| مشخصات علف زن اکتیو|اجزای علف زن اکتیو|علف زن | خرید | علف زن اکتیو یکی از علف زن های دوشی با کاربرد گسترده است که توسط کشور چین تولید شده و با قیمتی مناسب و کیفیتی بالا در کشور ایران به فروش می رسد.دسته تعبیه شده روی این دستگاه در شکلی بسیار استاندارد با روکش پلاستیکی ساخته شده است که کاربرد آن را آسان کرده و متناسب با استاندارد های ارگونومیک است
0/00ريال

علف زن (علفتراش) ماکیتا

وقتی گیاهی را می کارید، فضا را برای تکثیر دیگر گیاهان نیز فراهم کرده اید. مانند علف های هرز که ناخواسته در هر جایی پیدایشان می شود. از آفت برای محصولات کشاورزی تا از بین برنده زیبایی ‌های یک فضای باغچه ای. از این رو است که حذف علف های هرز همواره یکی از مهمترین فعالیت ها در دنیای باغبانی می باشد؛ اما این حذف کردن، خالی از دردسر هم نیست.
0/00ريال

علف زن بنزینی زوماکس (Zomax)

علف زن بنزینی زوماکس در لیست تجهیزات متعارف بازار قرار دارد. یک دستگاه قابل به اعتماد که توانسته است در جمع برندهای صاحب سبک اما گران قیمت مسیری متفاوت را برای نیازمندان به انواع علف زن موتوری باز کند.
0/00ريال

الحاقی اره علف زن (اره سر شاخه زن)

الحاقی اره علف تراش یک نوع ابزار شبیه به ساطور اره موتوری ها است که به شکل تخصصی برای نصب شدن بر شفت علف زن های چند کاره ابداع شده است. این ابزار فاقد بخش موتوری است و قرار است با بهره مندی از قدرت موتوری علف زن ها، زنجیر تیغه دار خود را به حرکت اندازد.
0/00ريال

الحاقی شخم زن علف زن (روتیواتور علف زن)

شخم زن علف زن یک تجهیز ساده، مستحکم و فاقد قدرت موتوری است که به شکل یک الحاقی برای انواع علف زن های چند کاره طراحی شده است و وظیفه آن شخم زنی و خاک ورزی سطح زمین های زراعی است.
0/00ريال

تیغه علف تراش SKN

تیغه علف زن SKN مدل 40 پره یک ایده کلی از ساخت تیغه های دیسکی شکل با سگمنت های الماسه در طراحی علف تراش ها است. این تیغه فرمی گرد، کاملاً مسطح با لبه‌ های دندانه دندانه الماسه است.
0/00ريال

علف زن چهار کاره ی هوندا

بریدن و تراشیدن علف ها در مزارع و باغ ها مستلزم سرعت بالا و عملکردی بهینه است. از میان دستگاه های مختلف علف تراش و چمن زن، علف زن چهار کاره ی هوندا یکی از کارامدترین و قوی ترین نمونه ها در بازار است. علف زن چهارکاره ی هوندا محصولی از یک برند کره ای است که توانسته سطح قابلی قبولی در میان بازار جهانی به خود اختصاص دهد.
0/00ريال