خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

آبپاش کشاورزی از نوع آبپاش ضربه ای چیست؟

فهرست مطالب

آبپاش ها معمولاً نمی توانند توزیع آب یکنواخت را در کل شعاع ایجاد کنند. برای یکنواخت تر کردن توزیع در زمین، چندین آبپاش باید به اندازه ای نزدیک به هم کار کنند که الگوهای توزیع آنها همپوشانی داشته باشد. الگوی آبپاش فاصله مورد نظر بین اسپرینکلرها را تعیین می کند. یکنواختی معمولاً با قرار دادن آبپاش ‌ها در نزدیکی یکدیگر بهبود می‌ یابد، اما این امر میزان مصرف آب و هزینه سیستم را افزایش می ‌دهد. در اینجا به منظور آشنایی بیشتر با آبپاش کشاورزی از نوع آبپاش ضربه ای لازم است ادامه مطلب را دنبال کنید تا بتوانید اطلاعات بیشتری کسب کنید.

آبپاش کشاورزی از نوع آبپاش ضربه ای چیست؟

در آبپاش کشاورزی از نوع آبپاش ضربه ای عوامل موثر در این حوزه عبارتند از:

محصول

هزینه سوخت و در دسترس بودن

هزینه اولیه

الزامات نیروی کار

اندازه و شکل زمین

منبع آب

در برخی شرایط، ممکن است ملاحظات دیگری نیز وجود داشته باشد، مانند اینکه آیا شما مالک زمین هستید. همچنین ممکن است تجهیزاتی مانند یک چاه یا واحد پمپاژ داشته باشید و بخواهید سیستم را با این تجهیزات موجود تطبیق دهید. این مطالب در درجه اول برای کشاورز است که تصمیم به آبیاری گرفته است و در حال تصمیم گیری در مورد نوع سیستمی است که به بهترین وجه در عملیات او مناسب است.

- سیستم های آبیاری

در آبپاش کشاورزی از نوع آبپاش ضربه ای پرکاربردترین سیستم آبیاری در مزارع است. این یک سیستم خودکششی است که حول یک نقطه محوری مرکزی می چرخد. مکانیزم محرک این سیستم ممکن است فشار آب، روغن هیدرولیک یا موتورهای الکتریکی باشد. اکثر سیستم هایی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند دارای سیستم محرک الکتریکی هستند. زمان مورد نیاز برای چرخش به اندازه سیستم، پمپ یا ظرفیت چاه و مقدار آبی که باید در هر برنامه اعمال شود بستگی دارد.عمق آب اعمال شده در یک برنامه مشخص با سرعت حرکت سیستم در اطراف میدان و سرعت جریان سیستم تعیین می شود.

این سرعت سفر توسط اپراتور تنظیم می شود و با مقدار آب مورد نظر برای اعمال به مزرعه تعیین می شود. از آنجایی که سرعت جریان به سیستم ثابت می ماند، هرچه آب بیشتری مصرف شود، مدت زمان بیشتری طول می کشد تا سیستم یک چرخش را کامل کند.از آنجایی که محورهای مرکزی یک ناحیه دایره ای را می پوشانند، بهتر است با میدان هایی که گرد یا مربع هستند سازگار شوند. از آنجایی که اکثر مزارع هیچ کدام از این دو را ندارند، ممکن است بخشی از مزرعه بدون آبیاری باقی بماند. در برخی از مزارع با شکل نامنظم، کشاورزان سیستم های دایره ای را نصب می کنند تا حداکثر مساحت را پوشش دهند. این سیستم ها عموماً هزینه بیشتری بر اساس هر هکتار دارند زیرا قادر به تکمیل یک دایره کامل نیستند.

آبپاش کشاورزی از نوع آبپاش ضربه ای چیست؟

در آبپاش کشاورزی از نوع آبپاش ضربه ای  اکثر محورهای مرکزی دارای تفنگ های انتهایی هستند که آبپاش های بزرگی هستند که در انتهای بیرونی سیستم قرار دارند. اینها را می توان با حرکت سیستم در اطراف زمین روشن و خاموش کرد. آنها به سیستم اجازه می دهند 100 تا 150 فوت اضافی را در گوشه ها و سایر قسمت های نامنظم زمین آبیاری کند. اکثر سازندگان همچنین یک گزینه محوری گوشه ای ارائه می دهند که شامل یک دهانه اضافی در انتهای سیستم است که می تواند به سمت بیرون چرخیده و 300 تا 400 فوت اضافی در گوشه های زمین آبیاری کند. در طراحی اولیه یک سیستم سنترپیوت، مهم است که سیستم بتواند حداکثر نیاز آبی محصول را تامین کند. به عنوان مثال، یک سیستم آبیاری که برای آبیاری ذرت طراحی شده است، باید بتواند حداقل 1.25 اینچ را در هر سه روز ارائه دهد. سیستمی که با استفاده از این معیار طراحی شده باشد برای تامین آب مورد نیاز اکثر محصولات کشت شده در این منطقه کافی خواهد بود.

بررسی گزینه های آبپاش در آبپاش کشاورزی

تعداد زیادی از گزینه های آبپاش در آبپاش کشاورزی از نوع آبپاش ضربه ای برای محورهای مرکزی موجود است. ممکن است اطلاعات متناقضی در مورد اینکه کدام گزینه به بهترین وجه با شرایط شما سازگار است دریافت کنید و انتخاب ها ممکن است گیج کننده باشند.هدف از اسپرینکلر گرفتن آب از منبع (مانند خط اصلی محوری) و توزیع یکنواخت آب در یک منطقه به شکل قطرات است. برای پوشش دادن یک منطقه بزرگ، آبپاش باید آب را به فاصله قابل توجهی پرتاب کند. این نیاز به فشاری دارد که به مصرف سوخت در پمپ تبدیل می شود. کاهش فشار مورد نیاز آبپاش، انرژی (اسب بخار) مورد نیاز سیستم پمپاژ را کاهش می دهد.

اکثر سیستم های آبیاری کشاورزی در یکی از دو دسته کلی قرار می گیرند: آبیاری بارانی و آبیاری میکرو. سیستم های آبیاری بارانی شامل سنتر پیوت، حرکت خطی، تفنگ مسافرتی، مجموعه دائمی و مجموعه جامد می باشد. سیستم‌های آبیاری میکرو شامل آبیاری قطره‌ای و میکروآبیاری می‌ شوند .هیچ سیستمی برای هر برنامه ای بهترین نیست. هنگامی که تصمیم به نصب یک سیستم آبپاش کشاورزی از نوع آبپاش ضربه ای گرفتید، باید چندین فاکتور مهم را قبل از تصمیم گیری در مورد اینکه کدام سیستم برای شرایط شما بهترین است، در نظر بگیرید. این عوامل عبارتند از:

محصول

هزینه سوخت و در دسترس بودن

هزینه اولیه

الزامات نیروی کار

اندازه و شکل زمین

منبع آب

آبپاش

- انواع سر و نازل

سرهای آبپاش مهمترین جزء در سیستم آبپاش کشاورزی از نوع آبپاش ضربه ای هستند، زیرا عملکرد آنها تعیین کننده اثربخشی و کارایی کل سیستم است. آبپاش با فشار دادن، آب تحت فشار از طریق سوراخ یا نازل کوچک را وارد هوا کار می کند. اندازه نازل و فشار آب میزان جریان را تعیین می کند. بیشتر آبپاش ها به گونه ای طراحی شده اند که یک الگوی خیس شدن دایره ای ایجاد کنند. فاصله آبپاش تا لبه بیرونی آن دایره را شعاع پرتاب می گویند. طراحی نازل، اندازه و فشار، قطر خیس شده الگو را تعیین می کند. آبپاش ها ممکن است ویژگی های خاصی داشته باشند که به آنها اجازه می دهد فقط بخشی از دایره را آبیاری کنند.

نکات قابل توجه در بررسی آبپاش کشاورزی از نوع آبپاش ضربه ای

در سیستم آبپاش کشاورزی از نوع آبپاش ضربه ای سرهای اسپرینکلر دوار، معمولاً در زاویه ای بالاتر از زاویه افقی بین 22 تا 28 درجه تخلیه می شود. جت هنگام حرکت در هوا به قطرات کوچک تقسیم می شود و مانند باران به زمین می افتد. توزیع خوب آب به حفظ فشار آب (سرعت جت) در محدوده ای بستگی دارد که اندازه قطرات مناسب تولید می کند. آبپاش در یک صفحه افقی می چرخد تا یک الگوی خیس شدن دایره ای ایجاد کند.آبپاش ها ممکن است دو نازل داشته باشند که در جهت مخالف هم تخلیه می شوند.

آبپاش کشاورزی از نوع آبپاش ضربه ای چیست؟

چرخش آبپاش ضربه ای ناشی از برخورد جت آب به بازوی چرخشی فنری است. فنر بازو را برمی‌گرداند که بر بدنه آبپاش ضربه می‌زند و آن را چند درجه می‌چرخاند. سپس چرخه تکرار می شود. سرعت چرخش (1 تا 3 چرخش در دقیقه) توسط وزن بازوی چرخشی و کشش فنر کنترل می شود. مهم است که آبپاش به درستی بچرخد تا هیچ منطقه ای کم آبیاری نشود.در آبپاش های چرخشی چرخ دنده ای، آب تحت فشار وارد شده به آبپاش، توربین آب کوچکی را می چرخاند که از طریق چرخ دنده های کاهنده، چرخش مداوم و آهسته آبپاش را فراهم می کند. مکانیزم های دنده محرک برای جلوگیری از گرفتگی و سایش به آب تمیز نیاز دارند.

نتیجه گیری:

در سیستم آبپاش کشاورزی از نوع آبپاش ضربه ای سرهای اسپری یک جت آب را به صورت عمودی از یک نازل بر روی یک صفحه برخوردی تخلیه می کنند که آن را به یک الگوی دایره ای هدایت می کند. این صفحه ممکن است صاف یا دندانه دار باشد و بسته به شکل الگوی مورد نظر (اندازه پرتاب و قطره) دارای سطح صاف، محدب یا مقعر باشد. سمپاش ها عموماً در فشار کم کار می کنند و قطر الگوی کمتری نسبت به اسپرینکلرهای ضربه ای دارند. آنها معمولاً در سیستم های جانبی با حرکت مداوم استفاده می شوند .

انطباق‌های اخیر سرهای اسپری، از صفحات چرخان یا تاب خورده با شیارهای منحنی استفاده می‌کنند که صفحه را با واکنش جت می‌چرخانند. این تغییرات برای افزایش پرتاب در فشارهای پایین و بهبود الگوهای توزیع آب طراحی شده اند. در انتخاب یک اسپرینکلر، هدف یافتن ترکیبی از فاصله آبپاش، فشار عملیاتی و اندازه نازل است که نرخ کاربرد مورد نظر را با بهترین یکنواختی توزیع فراهم کند. یکنواختی قابل دستیابی با یک سیستم آبپاش تنظیم شده تا حد زیادی به الگوی توزیع آب و فاصله آبپاش ها بستگی دارد. یکنواختی به شدت تحت تأثیر باد و فشار عملیاتی است.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر