خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

احداث گلخانه و مبانی اصولی آن

فهرست مطالب

امروزه تمامی کشورها و جوامع مختلف به ساخت گلخانه ها علاقه بسیاری دارند به دلیل آن که با وجود این مکان ها می توانند در تمام فصل ها گیاهان و میوه ها و سبزیجات مورد نیاز خود را رشد داده و به بازار عرضه کنند. وجود گلخانه ها در هر کشور یک نیاز اساسی می باشد. لازم به ذکر است که ساخت و احداث گلخانه و استفاده از تجهیزات ویژه در آن از اهمیت فراوانی برخوردار است و به جرأت می توان اشاره داشت که احداث گلخانه ها دارای مبانی و مقررات بسیار اصولی و مهم می باشد که باید توسط سازندگان رعایت گردد. در این مقاله از وب سایت فارم صنعت قصد داریم تا به بررسی احداث گلخانه و مبانی اصولی ان بپردازیم و اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. 

گلخانه چیست؟

 در مقالات گذشته درباره گلخانه ها و تعریف کلی آن ها اطلاعات جامعی را در اختیار شما قرار داده ایم. در این مقاله نیز به تعریف جامعی از فضای گلخانه خواهیم پرداخت.گلخانه مکانی محدودی از فضا می باشد که در آن گیاهان مختلف (بر حسب نیاز و ... ) نگهداری شده و رشد داده می شوند. گلخانه محیط مناسبی را برای کشت متراکم و تولید محصول خارج از فصل یا خارج از محیط طبیعی، ایجاد می کند و از این طریق می تواند به انسان ها کمک شایانی نماید. باید اشاره شود که گلخانه یک محیط کاملا سرپوشیده است که از اسکلت و یک پوشش شفاف (معمولا پلی کربنات ) طراحی و ساخته شده و برای رشد و نمو گیاهان مناسب می باشد. پوشش گلخانه حتما باید شفاف باشد و نباید از متریال دیگر مانند یو پی وی سی یا پی وی سی طراحی شود، به دلیل آن که باید اثر گلخانه ای در محیط گلخانه پدیدار شده و انرژی خورشید در این فضا محبوس باشد. از طرف دیگر مواد شفافی که برای ساخت گلخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد، سبب شده است که در این محیط تمامی عوامل محیطی مختلف از قبیل دما، رطوبت نسبی، نور و میزان دی اکسید کربن قابل کنترل بوده و محیط را برای رشد گیاهان مناسب کند. لازم به ذکر می باشد که گیاهان موجود در این فضا را می توان در تمام طول سال پرورش داد. نکته بسیار مهمی که باید بدانید این است که وجود گلخانه ها باعث می شوند تا گیاهان از سرما و گرمای شدید زمستان و تابستان در امان بمانند و دچار آسیب و خرابی نشوند. همان گونه که می دانید، عوامل اصلی که باعث رشد گیاهان می شوند عبارت اند از نور، دما، کربن دی اکسید، و ... حال باید اذعان داشت که گلخانه نیز با تأمین این شرایط برای گیاهان می تواند در رشد آن ها تأثیر گذار باشد بدون ان که گیاه در فصلی خاص آسیب ببیند یا از بین برود. گلخانه ها انواع مختلفی دارند این تفاوت می تواند از نظر نگه داری گیاه، متریال استفاده شده برای ساخت گلخانه و اندازه و متراژ آن باشد. بنابراین همه گلخانه ها یک شکل و یک سبک نبوده و انواع متفاوتی دارند و شما عزیزان می توانید بر اساس نیاز خود و گیاهی که قصد پرورش آن را دارید، از آن ها را بسازید. 

ساخت گلخانه چگونه است؟

 برای آن که یک گلخانه را بسازید و بتوانید از آن استفاده کنید، لازم است که از مراحل ساخت یک گلخانه آگاه باشید و بر اساس مراحل پیش بروید. از جمله مراحلی که برای ساخت و راه اندازی یک گلخانه وجود دارد، به شرح زیر می باشد: 
احداث گلخانه و مبانی اصولی آن
 
 • برنامه‌ ریزی مناسب و اصولی برای ساخت گلخانه

 برای احداث هر سازه ای یا برای شروع هر کاری برنامه ریزی از مهم ترین مراحل کار می باشد. در واقع بدون داشتن برنامه ریزی نمی توانید کاری را پیش ببرید. حال لازم به ذکر است که برای ساختن یک گلخانه، باید برنامه ریزی درست و مناسبی داشته باشید در غیر این صورت هرگز ساخت گلخانه شما و فروش گیاهان یا استفاده از گلخانه میسر نخواهد شد. برنامه ریزی که برای ساخت گلخانه می کنید، باید نکات زیر را در بر داشته باشد: 
 • هدف از ساخت گلخانه
 • میزان هزینه ای که برای ساخت گلخانه می خواهید متحمل شوید.
 • موقعیت مکانی و جغرافیایی گلخانه
 • نزدیکی آن به بازار و در دسترس بودن آن
 • نیروهای کار که برای گلخانه نیاز است
 • گل هایی که قصد پرورش آن را دارید و ...
با پاسخ مناسب به موارد بالا می توانید برای ساخت گلخانه خود یک برنامه ریزی مناسبی داشته باشید و در راستای آن عمل کنید. 
 • انتخاب کردن محل مناسب برای ساخت گلخانه

 انتخاب محل مناسب برای گلخانه از اهمیت بسزایی برخوردار است. به دلیل آن که اگر محل احداث گلخانه شما مناسب باشد، آن گاه کارایی گلخانه بسیار بیشتر خواهد بود و به علاوه رشد و نمو گیاهان نیز مناسب تر خواهد شد. از جمله مواردی که برای انتخاب محل گلخانه باید در نظر داشته باشید به شرح زیر می باشد: 
 • وجود زمین بزرگ و مناسب برای احداث گلخانه
 • رعایت قوانین انتخاب محل احداث گلخانه و نکات مربوط به آن (درباره آن می توانید با کارشناسان فارم صنعت مشورت نمایید)
 • دسترسی مناسب گلخانه (بهتر است که گلخانه را در جایی تأسیس نمایید که دسترسی مناسبی داشته باشد و باید تمامی راه های دسترسی به گلخانه را گنترل نمایید )
 • موقعیت جغرافیایی
 • آب منطقه نیز بسیار مهم است و باید مکانی را برای تأسیس گلخانه انتخاب کنید که بتوانید از وجود آب در آن منطقه بهره ببرید!
شما عزیزان می توانید برای انتخاب محل احداث گلخانه خود به وب سایت فارم صنعت مراجعه کرده یا با کارشناسان این مجموعه درباره محل احداث مشورت نمایید. 
 • طراحی گلخانه

 قبل از آن که به طراحی فضای گلخانه بپردازید، باید محل احداث گلخانه را انتخاب کرده و بر اساس گلخانه خود را طراحی کنید. برای طراحی گلخانه به یک سری اطلاعات ویژه نیاز دارید که این اطلاعات شامل موارد زیر می باشد: 
 • اندازه در نظر گرفته شده برای گلخانه
 • نوع محصولاتی که قصد پرورش آن ها را دارید
 • نوع فرآیند کشت و پرورش گیاهان
 • موقعیت مکانی و جغرافیایی گلخانه
 پس از آن که به اطلاعات ذکر شده در بالا دست پیدا کردید، لازم است که به طراحی قسمت های اصلی گلخانه بپردازید. قسمت های اصلی گلخانه نیز می تواند شامل تأسیسات اصلی گلخانه و تجهیزات مورد نیاز و مکان قرار گیری آن ها، راه های ورود و خروج به آن، در نظر گرفتن محلی مناسب برای ذخیره سازی و ... باشد. توجه به تمامی این مسائل می تواند گلخانه ای با کارایی مناسب را در اختیار شما قرار دهد و شما از ساخت گلخانه تان سود بسیار بالایی داشته باشید. 
احداث گلخانه و مبانی اصولی آن
 
 • انتخاب نوع گلخانه

 انتخاب نوع گلخانه و نکات مربوط به آن از اهمیت بسیاری برخوردار است. به دلیل آن که نوع گلخانه ای که انتخاب می کنید، در رشد و نمو گیاهان شما تأثیر بسزایی دارد. بنابراین باید در آن دقت فراوانی داشته باشید. یکی از نکات بسیار مهمی که باید بدانید، این است که برای رسیدن به موفقیت در زمینه گلخانه داری، گام اول طراحی یک گلخانه عالی است که فضای مناسبی داشته باشد و بتوان در آن فعالیت داشت! انتخاب نوع گلخانه به موارد بسیاری وابسته می باشد که در زیر به بررسی آن ها خواهیم پرداخت: 
 • شکل و ظاهر گلخانه: شکل و ظاهر گلخانه بسیار مهم است زیرا میزان نور ورودی به گلخانه و مواردی از این قبیل، به شکل و ظاهر گلخانه وابسته می باشد. لازم به ذکر می باشد که انتخاب یک گلخانه مناسب از نظر سبک و شکل‌ می ‌تواند تأثیر بسزایی در کارایی و میزان هزینه های گلخانه داشته باشد (در هزینه های شما صرفه جویی کند )
 • انتخاب پوششی مناسب برای گلخانه: انتخاب پوششی مناسب برای گلخانه از اهمیت فراوانی برخوردار است. پوشش مناسب نیز در میزان تنظیم نور ورودی نیز تأثیر گذار است. بنابراین شما باید پوششی مناسب انتخاب کنید. تنوع پوشش های گلخانه ای بسیار است .و از آن ها می توان به پلاستیک ‌های گلخانه‌ ای، پوشش ‌های پلاستیکی، پوشش پلی کربنات، پوشش شیشه ای و ... اشاره داشت.
 • تعیین نقشه ای مناسب برای گلخانه: نقشه گلخانه باید به صورت کاملا اصولی طراحی شود و معمولا افراد متخصص در این زمینه آن را طراحی خواهند کرد. می توان اذعان داشت که چیدمان قسمت‌ های مختلف گلخانه ( مانند محل رشد و پرورش گیاهان و محل ذخیره‌ سازی آن ها ) باید به صورت اصولی و بر طبق مقررات وضع شده انجام شود.
 • انتخاب گیاهان و کاشت آن ها: برای آن که بتوانید نوع گلخانه خود را انتخاب کنید، باید درباره گیاهانی که قصد پرورش آن ها را دارید تحقیق کرده و برهمین اساس گلخانه را طراحی نمایید و آن را بسازید. شما باید اطلاعات کاملی درباره کاشت آن ها داشته باشید.
 
 • کنترل محیط گلخانه

 کنترل محیط گلخانه از منظرهای بسیار متفاوتی صورت می گیرد و از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد. اگر بتوانید محیط گلخانه خود را به صورت مناسب کنترل کنید، قاعدتا در امر گلخانه داری به موفقیت های بسیار بزرگی دست پیدا خواهید کرد. در واقع کنترل محیط گلخانه می تواند از نظر سیستم سرمایشی، سیستم گرمایشی، تهویه هوا، سیستم آبیاری، روشنایی و ... انجام شود. سخن پایانی شما خوانندگان عزیز می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت فارم صنعت مراجعه کنید.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر