خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

تجهیزات مورد نیاز گلخانه کدام اند؟

فهرست مطالب

گلخانه به فضای محدودی می گویند  که قابلیت کنترل شرایط محیطی مناسب را برای رشد گیاهان از نواحی مختلف در تمام فصول  سال را داشته باشد. طبق این تعریف از جمله عملکرد گلخانه، فراهم کردن شرایط محیطی لازم و مورد نیاز محصولی معین می باشد . گلخانه ‌ها بر اساس اینکه چه نوع مصالح ساختمانی در آن‌ها استفاده شده به نوع ثابت و متحرک دسته بندی می گردد . گلخانه‌های ثابت، به گلخانه‌هایی گفته می‌شود که مصالح ساختمانی به کار رفته در آن‌ها از جنس پایدار و با دوام باشد. پس باید سالیان سال از آن‌ها استفاده کرد.گلخانه ها یکی از تجهیزات بسیار مهم در صنعت به حساب می آیند که برای ما انسان ها از اهمیت بسیاری برخوردار هستند. با استفاده از گلخانه ها می توان به کشت گیاهانی پرکاربرد و انواع میوه ها و سبزیجات پرداخت. در اصل گلخانه ها می توانند مواد غذایی و نیاز ما را بر طرف سازند. لازم به ذکر است ؛که با توجه به نیاز روزافزون بازار، چه از نظر تولید گل و گیاهان زینتی و همچنین از نظر سبزیجات و صیفی جات خارج از فصل این روش تولید و کشت، امروزه به یکی از سود آورترین بخش های کشاورزی تبدیل شده است. می توان اذعان داشت که کشاورزی در گلخانه ها نسبت به کشاورزی در فضای آزاد و در زمین های کشاورزی دارای دردسر و مشکلات کمتری است به دلیل آن که معمولاً فضای گلخانه ها ایمن تر است و حتی نسبت به زمین های کشاورزی ممکن است کوچکتر نیز باشند؛ به علاوه بازه ی زمانی برای به ثمر نشستن و برداشت محصولات نیز نسبت به کشاورزی سنتی، بسیار کوتاه تر خواهد بود. بنابراین با در نظر گرفتن این موارد می توان به این نتیجه رسید که کشاورزی گلخانه ای می تواند سودآوری بسیار بالایی را به ارمغان بیاورد. 

گلخانه چیست؟

 همان گونه که اشاره شد، گلخانه محیطی است که در آن به کشت و برداشت گیاهان، میوه ها، سبزیجات و صیفی جات می پردازند. لازم به ذکر است؛ که گلخانه ها قابلیت کنترل شرایط محیطی مناسب را برای رشد گیاهان از نواحی مختلف در طی فصول مختلف یک سال را دارند. در اصل گلخانه محلی برای کشت گیاهان مختلف است، که به وسیله پوشش‌ های شفاف پوشیده شده است. پوشش گلخانه باعث ایجاد اثر گلخانه ‌ای و محبوس شدن انرژی خورشیدی درون گلخانه می شود. در کل گلخانه ها گیاهان را از سرمای بیش از اندازه زمستان و گرمای بیش از اندازه تابستان حفظ می کنند. 

تجهیزات مورد نیاز گلخانه ها چه می باشد؟

 شایان به ذکر است؛ که امروزه داشتن تجهیزات گلخانه ای مدرن و کاربردی و واردات به روز و جدید آن از جمله نیازهای مهم برای یک گلخانه به شمار می رود. هرچه از فناوری های پیشرفته برای تجهیز کردن یک گلخانه استفاده شود کیفیت محصولات نیز بالاتر می رود. در کل برای ساخت گلخانه ها به تجهیزات بسیار مهمی نیاز می باشد که در صورت نبود این تجهیزات نمی توان به گلخانه ایی مناسب یا خوب دست یافت. از جمله تجهیزات گلخانه ایی می توان به موارد زیر اشاره داشت: 
 • سازه گلخانه ای
 • پوشش گلخانه ای
 • بستر کشت مناسب
 • تهویه هوا برای ایجاد سرمایش و گرمایش
 • نور مکمل
 • تأسیسات گلخانه ای
 • تزریق co2
 • سیستم آبیاری
 در زیر به بررسی برخی از اجزا و تجهیزات مورد نیاز گلخانه می پردازیم: 
تجهیزات مورد نیاز گلخانه کدام اند؟
 

سازه گلخانه:

 سازه گلخانه شامل یک چهارچوب یا اسکلت است که بر روی آن پوشش مخصوص گلخانه ایی قرار می گیرد ( به عنوان سقف گلخانه ). البته می توان بیان کرد که پوشش گلخانه باید شفاف باشد و تا دیوارهای گلخانه را بپوشاند. اسکلت سازه گلخانه ایی می تواند از متریال مختلف مانند فلزات یا چوب ساخته شود که امروزه استفاده از فلزات رایج تر است. لازم به ذکر است ؛که سوله گلخانه دارای ستون و رفتر و اجزای بسیار مهم دیگری می باشد که همه آن ها سایه ایی تقریباًمناسب تولید می کنند. مشخصاً جهت سایه بستگی به جهت تابش آفتاب خواهد داشت. بنابراین باید با توجه به موقعیت جغرافیایی شهر و کشور در جهتی ساخته شود که بیشترین نور را بتوان در اختیار گیاهان مورد نظر قرار داد. در ایران با توجه به موقعیت کشور ساخت سوله در جهت جنوب و جنوب شرقی بهترین حالت را برای رشد گیاهان دارد. از جمله نکات بسیار مهمی که باید بدانید به صورت زیر می باشد: 
 • نوری که در صبح هنگام و از شرق می تابد برای گیاهان مناسب می باشد.
 • نور صبحگاهی بیشترین راندمان را در تولید غذای گیاهان دارد.
 • جهت شمال پایین ترین کیفیت نور دهی را دارد و برای گیاهانی مناسب است که نور زیادی لازم ندارند.
 

بستر کشت:

 منظور از بستر کشت ایجاد مکانی مناسب برای رشد گیاهان است. لازم به ذکر است؛ که انواع مختلفی از بستر کشت برای رفع نیاز گلخانه داران وجود دارد که در زیر به آن ها اشاره می کنیم: 
 • پرلیت
 • کوکوپیت
 • پالم پیت و ...
باید بیان شود؛ که هر گلخانه بسته به نوع کشت و کارشناس خود بستر کشت مورد نیاز را فراهم می آورد. 

تهویه هوا:

 یکی از مهمترین تجهیزاتی که هر گلخانه باید داشته باشد، تهویه هوا است. گیاهان به هوا نیاز دارند. جریان هوای تازه در نزدیکی گیاه سبب می شود CO2 تازه را برای مصرف در اختیار گیاهان باشد و پس از آن گیاهان اکسیژن را وارد هوا می کنند. کنترل دما و رطوبت در گلخانه با جریان هوای مناسب آسان تر خواهد شد. نکته بسیار مهم دیگر که باید به آن توجه داشته باشید، خروج هوای سمی برای گیاهان می باشد. اکسید کربن، اکسید نیتروژن و دی اکسید نیتروژن که از وسایل گرمایشی تولید می شوند برای گیاهان مضر می باشند. تهویه هوا برای خروج این گازها ضروری است. در فصل تابستان و هوای گرم تهویه هوا می تواند به عنوان سیستم سرمایشی نیز عمل کند. انواع سیستم های تعبیه شده برای تهویه هوا در گلخانه ها از جمله انواع فن سیرکوله، پنجره سقفی و ... است که تأثیر بسزایی در حفظ کیفیت و رشد مناسب گیاهان خواهد داشت. لازم به ذکر است ؛که علاوه بر در جریان بودن هوا، ایجاد یک سرمایش و گرمایش مناسب در گلخانه ها بسیار مهم است. برای رسیدن به این منظور، سیستم های مه ساز و رطوبت پاش هم وجود دارند که برای تأمین رطوبت هوای گلخانه به همراه محلول پاشی کود و سم کاربری بالایی دارند. وجود انواع سیستم های گرمایشی گلخانه هاو هم چنین سیستم های سرمایشی در گلخانه ها بسیار مهم است. از ایجاد سیستم های گرمایشی می توان به موارد زیر اشاره داشت: 
 • سیستم های گرمایش صنعتی که شامل هیترهای صنعتی و ایجاد حرارت مرکزی است
 • سیستم گرمایشی تابشی
 
تجهیزات مورد نیاز گلخانه کدام اند؟
 سیستم های خنک کننده نیز به صورت زیر است: 
 • ایجاد سایه مناسب
 • استفاده از پنکه و پدهای سلولوزی
 • مه پاش و فوگر
 در کل می توان اذعان داشت؛ که درجه حرارت محیط برای گیاهان از اهمیت فراوانی برخوردار می باشد. گیاهان مختلفی در سوله گلخانه مورد پرورش قرار می گیرند. هر گیاهی برای یک منطقه بوده و درجه حرارت خود را می طلبد. گیاهان گرمسیری نیاز به هوای گرم دارند و همچنین گیاهان سردسیری به هوای خنک تری نیاز دارند. بنابراین برای پرورش گیاهان اول باید تصمیم بگیریم که قصد داریم چه گیاهی را تولید نماییم. حالت عمومی که بیشترین راندمان را در رشد گیاهان دارد بین 10 الی 30 درجه سانتیگراد می باشد. برای تنظیم دمای گلخانه می توان از بخاری و سیستم شوفاژ استفاده کرد. سیستم گرمایش موضعی نیز قابل اجرا خواهد بود. 

نور مورد نیاز:

 باید بیان شود که میزان نور دریافتی گیاه ارتباط مستقیمی با انتخاب نوع پوشش گلخانه دارد. همان گونه که می دانید. داشتن نور کافی تأثیر بسزایی در رشد و نمو گیاهان دارد. نوع پوشش گلخانه بسته به شرایط منطقه از نظر آب و هوایی و تابش نور در طول سال و... انتخاب خواهد شد. البته امروزه در مناطق با تابش نوری پایین، برای تولید در گلخانه از نور مصنوعی هم استفاده شده و خوشبختانه این تکنولوژی بسیار در حال گسترش است. 

تزریق کربن دی اکسید:

 همان گونه که می دانید، دی اکسید کربن به افزایش فوتوسنتز و رشد گیاه کمک شایانی می نماید. این گاز، اگر چه برای سلامتی انسان مضر است اما راندمان گیاهان را تا ۴۵ درصد افزایش خواهد داد. لازم به ذکر است؛ که برخی از گلخانه داران سنتی، این گاز را با استفاده از دود سیستم حرارتی وارد گلخانه می نمایند. این روش هرگز روش مناسب و معقول برای ایجاد کربن دی اکسید نمی باشد به دلیل آن که در این شرایط علاوه بر کربن دی اکسید، گاز های خطرناک دیگر نیز در محیط منتشر می شوند. با احداث گلخانه مدرن و تجهیزات مورد نیاز آن می توانید سیستم های مجهز به تولید دی اکسید کربن را در محیط گلخانه نصب کنید. 

سیستم آبیاری در گلخانه:

 از دیگر تجهیزات بسیار مهم در گلخانه ها، ایجاد سیستم آبیاری در گلخانه می باشد. آبیاری هر گیاه در کنار بستر کشت و نور، برای رشد محصول از اهمیت بسیار فراوانی برخوردار است.در ساخت سوله گلخانه برای سیستم آبیاری گیاهان باید شرایط مناسب را فراهم نمود. گیاه با آب زنده است و تأمین رطوبت لازم برای همه گیاهان ضروری است. گیاهان به آبیاری های مختلفی نیاز دارند. یک گیاه روزانه به آب نیاز دارد، یک گیاه دیگر دو هفته یکبار آب برایش کافی است. لذا ساختار سوله را طوری بنا می کنیم که گیاهان هم گروه نزدیک هم قرار داشته باشند تا سیستم یکنواخت داشته باشیم. انتخاب سیستم آبیاری گلخانه ها به موارد بسیار خاصی از جمله موارد زیر بستگی دارد: 
 • نوع سازه گلخانه
 • نوع خاک
 • نوع خاکورزی
 • نوع محصول و ...
 

رایج ترین سیستم های آبیاری مورد استفاده در گلخانه ها به صورت زیر است:

تجهیزات مورد نیاز گلخانه کدام اند؟

 

رطوبت

 رطوبت به عنوان  مهم ترین ها موضوع در کمیت و کیفیت محصولات و همچنین کنترل بیماری ها و آفات نقش به شمار می رود . بهترین میزان رطوبت در گلخانه ها ۷۵%  است . به عنوان مثال رطوبت بیش از ۷۵% و دمای کمتر از ۲۵ درجه سانتی گراد منجر به  افزایش قارچ ها می گردد. از این جهت وجود رطوبت سنج به عنوان یکی از مهم ترین تجهیزات کشت گلخانه محسوب می شود. 

دما

 تجهیزات کنترل کننده ی دما یکی از مهم ترین دستگاه در گلخانه ها می باشد. دما نقش بسیار مهمی درموارد زیر دارد: دما برفعالیت گیاهان؛ عملکرد محصولات و کنترل بیماری ها تاثیر بسیاری دارد.لذا بهره مندی از تجهیزات دما در گلخانه که توانایی ثبت و ذخیره ی تغییرات دما در طول شبانه روز را دارند بسیار حائز اهمیت می باشد . معمولا دامنه ی دمای محصولات گلخانه ای بین ۱۵ تا ۳۵ درجه ی سانتی گراد است و این نوع تجهیزات حتی برای بررسی دقیق دفع آفات نقش مهمی را ایفا می کند. 

تور حشرات:

 تور حشرات، در دسته ی  راه حل ساده برای حل مشکل حشرات می باشد . همانطور که از نام آن مشخص است، این تور طراحی شده است تا حشرات مضر را از گلخانه شما دور نگه دارد و حشرات مفید را، با استفاده از یک سیستم توری، توسط پنجره های تهویه، در داخل فضای گلخانه حفظ نماید .در صورت پرورش میوه های نرم داخل گلخانه، تور حشرات به طور گسترده برای جلوگیری از هجوم پرندگان نیز استفاده می شود.. 

گلخانه های فلزی یا مدرن

اسکلت این گلخانه ها از فلز است که معمولاً با پلاستیک های ضد اشعه ماوراء بنفش (uv) پوشش و دارای سیستم گرمایشی و تهویه مناسب می باشد. ارتفاع این نوع گلخانه ها بیش از 5/4 متر است و بدلیل شرایط مناسب رشد گیاه در اینگونه سازه, عملکرد در واحد سطح نسبت به گلخانه های چوبی افزایش دارد.اتصال قطعات در گلخانه های فلزی به وسیله پیچ ومهره(پرتابل)و یا استفاده از جوش می باشد. هزینه واحد گلخانه های پرتابل نسبت به سیستم جوشی 20-15% بیشتر است ولی نصب آن آسانتر و تغییرات در سازه راحت تر است.در نهایت برای خرید و یا کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت فارم صنعت مراجعه نمایید .

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر