خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

خرید علف زن دو زمانه یا چهار زمانه؟

فهرست مطالب

خرید علف زن دوزمانه یا چهار زمانه؟

علف زن، وسیله‌ای برای کوتاه کردن علف‌های هرز و هرس کردن چمن هاست. در باغ‌ها و باغچه‌های امروزی، از علف زن برای تزئین بوته‌ها یا گیاهان با پوشش سنگین و بلند استفاده‌های زیادی می‌شود.در گذشته این محصول، انواع متعددی نداشت و انتخاب یکی از چندین مدل موجود در بازار که احتمالا در مشخصات فنی با یکدیگر تفاوت‌هایی داشتند، کار آسانی بود.اما امروزه، انواع مختلفی از علف زن که در طرح، رنگ، نوع عملکرد، ابعاد و همچنبن مشخصات فنی با یکدیگر متفاوت هستند، در بازار وجود دارد و این تنوع کار افرادی که در حوزه فعالیت خود به خرید علف زن نیاز دارند را سخت کرده‌است.یکی از رایج‌ترین چالش‌های موجود برای این افراد؛ انتخاب یکی  از دو علف زن دو زمانه یا علف زن چهار زمانه است. از این رو در این مقاله ضمن ارائه اطلاعاتی پیرامون مشخصات علف زن‌ها، به بررسی تفاوت‌های موجود میان دو علف زن دوزمانه و چهارزمانه نیز می‌پردازیم.
خرید علف زن دو زمانه یا چهار زمانه؟

آشنایی با علف زن بنزینی

علف زن بنزینی، در اصل علف زنی است که از موتور بنزینی در ساختار آن استفاده شده است. این محصولات در دو نوع علف زن دو زمانه و علف زن چهار زمانه طراحی و تولید می‌شوند.هرکدام از این دو نوع موتور بنزینی، دارای ویژگی‌های منحصر به فردی هستند که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم. اما در همین ابتدا شاید بد نباشد مواردی در باب اطلاعات عمومی پیرامون این دو نوع علف تراش را مطالعه کنیم.برای مثال شاید جالب باشد بدانید، برخلاف آنکه انتظار می‌رود عدد 4 بعد از عدد 2 بیان شود، اما علف زن دو زمانه بعد از علف زن چهار زمانه طراحی و روانه بازار شد.در سال 1850 میلادی، علف زن بنزینی که موتور آن احتراقی از نوع 4 زمانه بود طراحی شده و در بازار عرضه گردید. حدود 30 سال بعد، کارل بنز، بنیانگذار شرکت بنز و پیش رو در صنعت اتومبیل سازی، موتور احتراقی دو زمانه را طراحی کرد و در ساخت آن از ویژگی‌هایی که در نوع 4 زمانه وجود نداشت، بهره گرفت.یکی از بارزترین ویژگی‌هایی که کارل در موتور تولیدی خود لحاظ کرد، سبک‌تر بودن وزن آن نسبت به مدل 4 زمانه بود.اما بهتر است برای آنکه بتوانیم در انتخاب علف چین مناسب برای هدف مدنظرمان هوشمندانه تر عمل کنیم، نگاهی دقیق تر به جزئیات موجود پیرامون علف زن 4 زمانه و علف زن دو زمانه بیندازیم.

آشنایی با علف زن 4 زمانه

علف زن 4 زمانه، در موتور خود دارای دو مخزن مجزا برای بنزین و روغن است و به جهت آنکه برای روشن شدن آن می‌بایست 4 مرحله متوالی طی شود، آن را 4 زمانه می‌نامند.این 4 مرحله به شرح زیر هستند:
 1. مرحله مکش
در این مرحله، پیستونی که در بالای سیلندر قرار دارد، پایین آمده و حجم سیلندر را بالا برده و سبب ورود مخلوط هوا و سوخت به آن می‌شود.
 1. مرحله تراکم
در مرحله تراکم را فشرده سازی، دو سوپاپ ورودی و خروجی مسدود شده و به این ترتیب، پیستون مجدد به بالای سیلندر و جای ابتدایی خود بر می‌گردد. بنابراین سوخت یا هرآنچه درون سیلندر موجود است، متراکم و فشرده می‌شود.
 1. مرحله انفجار
مرحله انفجار، احتراق یا قدرت، مرحله‌ای است که طی آن جرقه شمع در موتور بنزینی، سبب بروز انفجار در سوخت متراکم شده در سیلندر می‌شود. فشار ناشی از این احتراق سبب بازگشت پیستون به درون سیلندر می‌شود.
 1. و مرحله خروج دود
در این مرحله، سوپاپ خروجی باز شده و دود حاصل از احتراق در مرحله قبل توسط اگزوز از موتور خارج می‌شود.
خرید علف زن دو زمانه یا چهار زمانه؟

آشنایی با علف زن 2 زمانه

در موتور علف زن 2 زمانه، یک مخزن برای مخلوط بنزین و روغن وجود دارد و دیگر مانند موتور علف زن 4 زمانه، این دو ماده از یکدیگر جدا نیستند. از این رو برای روشن شدن موتور تنها 2 مرحله زیر کافی است:
 1. مرحله مکش و تراکم که یک جا انجام می‌شود.
 2. مرحله احتراق مواد و خروج دود ناشی از این احتراق که آن هم در یک مرحله صورت می‌گیرد.
در سیلندر موتورهای 2 زمانه، 2 تا 3 سوراخ که به آن‌ها پورت نیز می‌گویند، وجود دارد که محل ورود سوخت و خروج دودهای ناشی از احتراق را مشخص می‌کند.درواقع در این موتورها، همزمان با بالا رفتن مجدد پیستون، سوپاپ خروجی باز شده دود حاصل از احتراقی که سبب بالا رفتن مجدد پیستون شده‌است را از خود خارج می‌کند.

آشنایی با مزایا و معایب علف زن 2 زمانه و علف زن 4 زمانه

علاوه بر تفاوت‌هایی که از نظر مشخصات فنی موتور این دو علف زن عنوان کردیم، تفاوت‌های دیگری نیز وجود دارد که نشأت گرفته از مزایا و معایب این دو محصول هستند. برخی از بارزترین آن‌ها به شرح زیر می‌باشند:
 1. علف زن بنزینی 2 زمانه، از آنجایی که سبب احتراق روغن می‌شوند، نسبت به موتورهای 4 زمانه، آلودگی بیشتری برای محیط زیست به همراه دارد.
 2. اما به نسبت علف تراش 4 زمانه از وزن کمتری برخوردار بوده،
 3. و به دلیل آنکه بسیاری از اجزای سر سیلندر و سوپاپ‌ها در آن حذف شده و به نسبت علف چین 4 زمانه از اجزای کمتری برخوردار است، تعمیرات آن آسان تر و ارزان‌تر می‌باشد.
 4. از طرف دیگر علف زن 2 زمانه، نسبت به علف زن 4 زمانه، از استهلاک بیشتری برخوردارد است.
 5. کارکرد علف زن 2 زمانه، علاوه بر صنعت باغبانی و تولید ابزار و تجهیزات برش، در زمینه جت اسکی، قایق موتوری و هواپیما سازی نیز نمود دارد.
 6. به دلیل نحوه ساختار و مراحل کار موتور علف زن بنزینی 4 زمانه، قدرت و میزان بهره‌وری حاصل از آن، به طرز قابل توجهی بیشتر از علف زن 2 زمانه است. از این رو زمانی که با پروژه سنگینی از نظر حجم کاری روبه‌رو هستید، پیشنهاد می‌شود که از علف زن 4 موتوره استفاده کنید.
 7. همانطور که در ساختار موتور علف زن‌ها مذکور مطالعه کردیم، بدیهی است که موتور علف زن 4 زمانه به چندین سیلندر نیاز دارد. این در حالی است که موتور علف زن 2 زمانه تنها با یک سیلندر کار خود را به انجام می‌رساند.
 8. از آنجایی که در علفزن 4 زمانه، روغن و بنزین در 2 مخزن مجزا نگهداری می‌شوند، عملیات روغن‌کاری و تمیز کردن اجزای موتور بسیار ساده‌تر و بهتر صورت می‌گیرد و از این رو اقداماتی که سبب افزایش طول عمر موتور می‌شود، امری قابل اجرا و آسان است.
 9. درست است که در موارد بالا اشاراتی به آسان تر بودن امر تعمیرات در موتور علف زن 2 زمانه آن هم به دلیل وجود قطعات کمتر نسبت به علف زن 4 زمانه اشاره شد، اما بد نیست بدانید از آنجایی که به راحتی نمی‌توان این موتور را روغن کاری و نظافت نمود؛ ساییدگی و فرسایش در بین قطعات آن بسیار ممکن تر و قریب الوقوع تر از ایجاد سایندگی در بین قطعات موتور علف زن 4 زمانه است.
 10. برای بیان تفاوت میان قیمت علف زن در دو نوع مذکور، باید گفت؛ علف تراش 2 زمانه نسبت به 4 زمانه‌ها ارزان تر است؛
 11. اما نباید درباره مبحث قیمت علف زن، این مورد را از یاد برد که هزینه‌های جانبی که به مرور زمان توسط علف زن 2 زمانه به وجود می‌آید، بسیار بیشتر از هزینه‌های جانبی است که ممکن است علف زن 4 زمانه برای ما به وجود آورد. به هرحال، علف زن 2 زمانه نسبت به 4 زمانه از دوام کمتری برخوردار بوده و به احتمال قوی، بسیار بیشتر از علف زن 4 زمانه به تعمیرات نیاز خواهد داشت.
 12. مورد دیگر درباره این دو علف چین، می‌تواند ظرفیت سوخت آن‌ها باشد؛ به این شکل که ظرفیت سوخت برای علف زن 2 زمانه کمتر از ظرفیت سوخت برای علف زن 4 زمانه است.
خرید علف زن دو زمانه یا چهار زمانه؟

آیا باید با توجه به این تفاسیر، علف زن 2 زمانه را منسوخ اعلام کرد؟

پاسخ منفی است. اگر علف زن 2 زمانه، کالایی سرتاسر ایراد و متشکل از هزاران دردسر برای خریدار بود، هیچ دلیلی برای وجودش در بازار فعلی دیده نمی‌شد. پس همه چیز به نوع مصرف، نیاز شما از خرید علف زن و وظیفه‌ای که انتظار دارید یک علف زن به خوبی برای شما آن را اجرا نماید، باز می‌گردد.اگر قصد هرس کردن علف‌های هرز و تراشیدن چمن‌های باغچه مختصر خود را دارید و از باغبانی لذت می‌برید و زمان لازم برای انجام این کارها را داشته و از طرفی قصد ندارید هربار به باغبان‌های شرکت‌های باغبانی هزینه‌ای پرداخت کنید تا باغچه کوچک شما را تمیز و زیبا کنند؛ علف زن 2 زمانه یک انتخاب هوشمند و یک دستیار اساسی برای تحقق این خواسته شما به حساب می‌آید.اما اگر باغی بزرگ دارید و از تجهیزات باغبانی حرفه‌ای برخوردار هستید و به صورت مرتب مشغول به باغبانی و رسیدگی به گیاهان باغ خود هستید، یا اگر شغل اصلیتان در حد حرفه‌ای در این حوزه می‌باشد؛ چه بهتر آنکه از یک علفزن 4 زمانه برای کار خود بهره‌مند باشید.برای مثال یک شرکت بزرگ که در زمینه زیبا سازی شهر و رسیدگی به گل و گیاهان آن فعالیت می‌کند، یا برای باغ و باغچه افراد، باغبان‌های زبردست اعزام می‌نماید، باید از یک علف زن 4 زمانه حرفه‌ای برای کسب و کار خود استفاده نماید.این در حالی است که یک فرد بازنشسته که تفریحش رسیدگی به باغچه کوچک خانه‌است، می‌تواند به راحتی بهترین عملکرد را از یک علف زن 2 زمانه خریداری شده، انتظار داشته باشد.
خرید علف زن دو زمانه یا چهار زمانه؟

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر