خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

علف زن دوشی یا پشتی؟

فهرست مطالب

در ایام گذشته یکی از سخت ترین فعالیت های باغبانی، وجین زنی و چیدن علف های هرز بوده است. این علف های هرز می توانند در هر فضایی رشد کنند و به سرعت شرایط زیستی گیاهان مفید را مختل سازند. از آنجا که عموماً ارتفاع آنها کم است و یا آنکه باید از ته تراشیده شوند، بهره ‌گیری از ابزار های دستی سختی های بسیار خواهد داشت. از زمانیکه انواع موتور ها سر از ساخت تجهیزات گوناگون باغبانی در آورده است، خیلی از ابزار ها را همراه خود کرده و به نوعی بسیاری از فعالیت ‌های باغبانی را آسانتر و سریعتر کرده است. انواع علف زن پشتی و یا علف زن دوشی نیز از مسیر همین ایده مفید، اختراع شده اند.علف زن یکی از تجهیزات بسیار کارآمد و مفید در باغبانی است. خصوصاً اگر سطح زیر کشت بسیار وسیع باشد که مطمئنا میزبان حجم قابل توجهی از میهمانان ناخوانده به نام علف هرز خواهد شد؛ اما یک دستگاه به علف زن پشتی و یا دوشی فرقی نمی کند، می تواند سرعت عمل قابل توجهی برای باغبان به همراه آورد. سرعت عملی که باغ را به سرعت عاری از هر گونه مزاحم های ناجور خواهد کرد.به مانند هر دستگاهی که بشر توانسته ابداع کند و در امتداد این ابداع، طیف متنوعی از گونه‌ های مختلف آن را بسازد، دستگاه علف زن نیز شامل طرح ها و گونه های متعددی است. مانند علف زن پشتی و یا علف زن دوشی که نمونه ‌های بسیار متداول آن هستند. در هنگام خرید علف زن ها از آنجا که در نهایت میان این دو مدل یعنی علف زن پشتی یا دوشی باید یکی را انتخاب نمود، همیشه این سوالات مطرح می باشد که کدام مدل از علف زن مناسب است؟ چگونه می توان علف زن مطلوب و مفید برای هدفی که می خواهیم را تهیه کنیم؟ تفاوت ها میان علف زن پشتی و دوشی در چه چیز هایی است؟ معایب و مزیت های آنها کدامند؟ و... . در این مقاله می خواهیم با بیان روشنی، تفاوت علف زن پشتی با دوشی را تشریح کرده تا در زمان خرید علف زن دوشی و پشتی، این تجهیزات را با در نظر گرفتن نیاز هایمان خریداری کنیم.

اجزای مختلف حاشیه زن یا علف زن

اجزای تشکیل دهنده علف زن یا علف زن شامل تیغه علف زن، موتور علف زن، دسته برای نگه داشتن دستگاه توسط فرد، میله وسط یا رابط می باشند.با گسترش تکنولوژی و صنعت و استفاده از آن در تمامی امور زندگی سرعت انجام کار ها نسبت به روش های سنتی تغییر قابل ملاحظه ای نموده است. استفاده از تکنولوژی در کشاورزی باعث افزایش بهره وری و کاهش نیاز به نیروی انسانی در این بخش شده است. در گذشته برای چیدن علوفه، هرس درختان و اصلاح گیاهان عمدتا از داس و قیچی استفاده می شد اما امروزه از دستگاه علف زن و ماشین های چمن زن برای این منظور استفاده می شود که کار را بسیار راحت نموده است. دستگاه علف زن از بخش های مختلف موتور، تیغه یا نخ برش، لوله یا شلنگ واسط و قسمت دسته نگهدارنده تشکیل شده است که به اختصار این قسمت ها را توضیح می دهیم.

تیغه علف زن

تیغه علف زن موتوری یا حاشیه زن دارای انواع دو پره، سه پره و چهار پره می باشد. بسته به مقیاس باغ و فضای سبز، نوع پوشش و کار مورد نظر مثل شمشاد زن، هرس، درو و غیره علف زن مناسب یا حاشیه زن انتخاب می گردد. برای جلوگیری از آسیب به اپراتور یک صفحه دفع کننده در این قسمت قرار گرفته است که حین کار علف ها را کنده و از اپراتور دور می کند.

علف زن دوشی یا پشتی؟

منبع نیرو یا موتور علف زن

بخش اصلی که هنگاه خرید باید مورد دقت قرار گیرد موتور علف زن می باشد. موتور علف زن به دو شکل برقی یا موتور بنزینی دو زمانه و چهار زمانه در دسترس است. توان موتور تعیین کننده قدرت برش و میزان مانوردهی علف زن شما خواهد بود.

لوله رابط موتور و بخش برش علف

علف زن ها از نظر کوپل موتور و قسمت برش در دو نوع اتصال شیلنگی که علف زن پشتی (علف زن کوله ای) و کوپل مستقیم (علف زن دوشی)، ساخته می شوند. علف زن پشتی انعطاف پذیری بیشتری نسبت به علفزن دوشی دارد اما در عین حال استهلاکش نیز بیشتر است. انتخاب نوع علف زن با توجه به کاربری آن میسر خواهد بود. در علف زن دوشی موتور توسط میله ای مستقیم به تیغه وصل می شود.قسمت دسته نگه دارنده که به عنوان فرمان عمل می کند و در شکل های مختله تک دسته، فرمان دوچرخه ای، گرد حلقه ای و غیره تولید می شود.

ملاک های اصلی در خرید علف زن دوشی یا پشتی

در ابتدای امر وقتی قصد تهیه کردن علف زن پشتی یا انواع دوشی را دارید، جدا از تفاوت ‌ها، مجموعه ای از نکات مشترک در این خرید همراه شما خواهد بود. به هر حال نیاز به دور ساختن علف های هرز است که شما را تشویق به خرید علف زن کرده است.•    اولین نکته در مساحت زمینی است که می ‌خواهید تحت عملیات وجین یا علف تراشی قرار دهید: هر دو مدل علف زن پشتی و دوشی در اندازه ها و قدرت های متنوعی تولید می شوند. از این رو می توانند در سطوح کاری متنوعی به کار آیند. این شما هستید که باید با در نظر گرفتن اندازه زمین کشاورزی انتخاب خود را انجام دهید.•    حجم و نوع علف چگونه است: علف های هرز همگی شبیه به هم نیستند. برخی کوتاه، برخی بلند، برخی لطیف و برخی همراه با ساقه های بسیار محکمی می باشند. به این ترتیب نوع علف و حجم آن است که انتخاب نهایی شما در خرید علف زن را موجب خواهد شد. در نظر داشته باشید که علف زن پشتی تا علف زن دوشی هر دو در سطح بازار در اندازه ‌های کار سبک و یا سنگین کار با رویکرد تخصصی در برش برخی از علف ها موجود هستند. پس بهتر است با نگاهی حرفه ای تر از گذشته اقدام به خرید علف زن پشتی و یا دوشی نمایید.

شرایط کاری شما، ملاک اصلی در خرید علف زن

واقعیت آن است که علف زن دوشی به‌ مراتب از علف زن پشتی حرفه ‌ای تر خواهد بود؛ اما با تمام توانمندی های بالاتری که دارد، کار با آن به مراتب سخت تر و خطرناک تر از انواع علف زن پشتی می باشد. از این رو اگر خیلی حرفه ای هستید و می خواهید سرعت کار بالایی داشته باشید، انواع علف زن دوشی یقینا مناسب‌ تر برای شما می باشد. 
علف زن دوشی یا پشتی؟
در محیط‌ هایی که فنس کشی صورت گرفته است و یا موانع برای رسیدن به علف های هرز وجود دارد و یا آنکه دسترسی به محل تجمع علف های هرز مشکل است، بهره ‌گیری از علف زن دوشی که می تواند قدرت مانور بالاتری برای اپراتور ها داشته باشد، گزینه معقول تری است.اما برای مصارف غیر حرفه ‌ای، زمانیکه هر از گاهی می ‌خواهید علف ‌های حیاط خانه ‌تان را بتراشید، خرید علف زن پشتی یقیناً معقول تر به نظر می ‌رسد. در واقع مهمترین تفاوت علف زن دوشی با پشتی در کارکرد آسان مدل پشتی به نسبت انواع دوشی است. این کارکرد آسان برای غیر حرفه ای ها مناسب تر خواهد بود. جدا از راحتی در کار، می خواهیم با رویکردی فنی تر به تفاوت علف زن دوشی با پشتی بپردازیم. به هر حال در انجام کار های حرفه ‌ای کسی به دنبال آسایش نخواهد بود.

تفاوت علف زن پشتی با دوشی از نگاه فنی تا کارکرد

«    یکی از معایب قابل توجه در علف زن پشتی، نبود کنترل مطلوب بر دستگاه است. چرا که خرطومی که وظیفه انتقال قدرت از موتور تا پروانه چرخان علف زن پشتی را بر عهده دارد، در داخل خود از یک فنر متحرک استفاده می‌ کند. این فنر سعی در ایجاد نیرو های گریز از مرکز دارد. از این رو باید متوجه این نیرو های مقابل به خود در علف زن پشتی باشید.«    در علف زن پشتی، انتقال نیروی موتور تا پروانه از طریق یک فنر صورت می‌ گیرد. فرسایش این فنر از عمده مشکلات علف زن پشتی می باشد. از سوی دیگر این فنر می ‌تواند خوردگی قابل توجهی در شفت علف زن پشتی داشته باشد. اما در مقابل انواع علف زن دوشی عاری از این مشکلات هستند.«    یکی از مهمترین تفاوت ‌ها در فضا های قابل دسترسی میان علف زن پشتی تا دوشی است. علف زن دوشی تماماً از انواع شفت مستقیم هستند.  از این رو به راحتی می‌ توانند در محدودترین فضا ها مورد استفاده قرار گیرند. حاشیه زنی با علف زن دوشی به مراتب آسانتر از علف زن پشتی می باشد؛ اما انواع علف زن کوله ای می ‌تواند برای حجم بالایی از علف در سطح باغات مورد استفاده قرار گیرد. علف زن کوله ای به راحتی از پس یک توده بزرگ علف هرز بر می ‌آید.تعادل در کارکرد دستگاه علف زنی از ملاک های اصلی است. انواع علف زن کوله ای به مراتب می‌ توانند تعادل بالاتری را در زمان کار به نسبت علف زن دوشی حاصل سازند. چرا که قسمت عمده وزن دستگاه به شکل کوله پشتی بر پشت اپراتور سوار شده است.«    انواع علف زن دوشی به آن جهت که بر دوش سوار می ‌شود، اصولاً از وزن کمتری به نسبت علف زن کوله پشتی برخوردار می باشد؛ اما در علف زن کوله پشتی این تفاوت وزن با قرار گیری بر پشت اپراتور هرگز به چشم نخواهد آمد.تعمیرات و نگهداری در علف زن پشتی به مراتب بیشتر از انواع علف زن دوشی می باشد.«    علف زن پشتی به راحتی می تواند از هدف ‌های مانده در ارتفاع، مثلاً بالای دیوار ها را بتراشد. در علف زن دوشی عملاً این امکان وجود ندارد که بتوان تیغه تیز دستگاه را راهی ارتفاعی به بلندای یک دیوار نمود.«    یکی دیگر از تفاوت های آشکار در این دو نوع علفزن متوجه قیمت آنها می باشد. قیمت علف زن پشتی در مقابل قیمت علف زن دوشی در رنج بالاتری قرار می گیرد. البته این قیاس در قیمت علف زن پشتی تا دوشی را باید در یک برند مشخص در نظر داشت. چرا که قیمت علف زن دوشی یا انواع پشتی تابع مستقیم برند و کیفیت ساخت در دستگاه است.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر