خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

نکات ایمنی در هنگام کار با علف تراش

فهرست مطالب

دستگاه های علف زن در انواع مختلف تولید شده و به دو شکل برقی و بنزینی در بازار موجود می باشند.

انواع دستگاه علف تراش

- علف تراش برقی:

موتور اصلی این دستگاه با نیروی برق کار می کند. علف تراش برقی از قدرت کمتری برخوردار است و برای باغ های کوچک از آن استفاده می شود.

- علف تراش بنزینی:

نیروی محرکه این نوع دستگاه از طریق موتور بنزینی تامین می شود. این دستگاه از یک موتور بنزینی همراه با تیغه ای که می ‌تواند در مدل های گوناگون باشد، در کنار دسته ای برای کنترل دستگاه، میله واسط و تجهیزات کنترلی تشکیل شده است.

در دستگاه علف زن، موتور بنزینی قدرت لازم برای گردش شفت بلند دستگاه را فراهم آورده و این شفت در انتهای میله واسط می تواند انواع تیغه های گوناگون که با اهداف متنوع طراحی شده اند را به گردش در آورد.قدرت و کارایی هر کدام از این دو علف زن (بنزینی و برقی) با هم فرق دارد و باید بر اساس نیاز و حجم کاری که انجام داده می شود این دستگاه را خریداری نمود.

دستگاه های علف تراش دارای قدرت زیاد و تیغه های بسیار تیز و برنده ای هستند که با سرعت زیاد انواع گیاهان را هرس می کند. دستگاه علف زن علاوه بر قدرت و توان بالا باید به گونه ای طراحی شده باشد که اپراتور به راحتی بتواند با آن کار کند.در تمامی علف تراش ها یک گارد محافظ روی تیغه وجود دارد تا مانع از اصابت اجسام سخت روی زمین به اپراتور شود.

قسمت های اصلی دستگاه علف تراش

- موتور:

موتور اصلی ترین قسمت دستگاه علف زن است. این قدرت موتور است که مشخص می کند که این دستگاه قابلیت انجام چه کارهایی و قابلیت کوتاهی و هرس کردن گیاهان مختلف را دارد یا نه.

- لوله واسط:

طراحی لوله واسط با توجه به نوع دستگاه که به صورت دوشی یا پشتی باشد فرق می کند.

- نگهدارنده:

دسته یا نگهدارنده ی دستگاه علف تراش در چند مدل تک دسته ، دسته دوچرخه ای ، دایره ای یا حلقه ای است.

نکات ایمنی در هنگام کار با علف تراش

- تیغه:

تیغه های علف زن به صورت 2 پره تا 8 پره ساخته شده است و برای هرس کردن علف های مختلف از آن استفاده می شود.

علف تراش ها می توانند خطرناک باشند!

هر ساله تعداد زیادی از کارگران مزارع، کشاورزان و باغبانان در حین کار با علف زن مجروح می شوند. زمانی که اپراتور مشغول کار با علف تراش است، تیغه علف تراش ممکن است با مواردی نظیر چوب و تکه سنگ های روی زمین برخورد کرده و با سرعت زیاد آنها را به سمت اپراتور و کسانی که در نزدیکی آن قرار دارند پرتاب کرده و باعث آسیب شوند. همچنین در صورت تماس تیغه های در حال دوران دستگاه با صورت، دست ها و پاها باعث صدمات جدی و جبران ناپذیری به کاربر دستگاه شود.

اگر از دستگاه علف زن زیاد استفاده می کنید خطرات دیگری هم برای شما وجود دارد. سر و صدای زیاد دستگاه می تواند منجر به کاهش دائمی قدرت شنوایی شما شده و همچنین لرزش و ارتعاش دستگاه باعث آسیب دیدن به دستان شما می شود. موارد دیگری همچون نشت سوخت از موتور و کشیدن سیگار در هنگام کار با دستگاه می تواند حادثه آفرین باشد. در ادامه این مقاله مواردی نظیر اطلاعاتی درباره نحوه درست کار با علف تراش ها، چک لیستی درباره لباس های ایمنی که کاربر باید آن را بپوشد و نکات ایمنی در ارتباط با علف تراش ها بیان خواهد شد.

باید بدانید که علف تراش شما چه نوع علفتراشی است

در حالت کلی 3 نوع علف تراش وجود دارد که هر کدام برای کاربری خاصی طراحی شده اند. در ابتدا اطمینان حاصل کنید که علف تراشی که دارید متناسب با نوع کاری باشد که قصد انجام آن را دارید.

اگر بر روی علف تراش شما یک تیغه فولادی مدور (گِرد) نصب شده باشد، می توانید از آن برای برش بوته ها و درختچه هایی که قطر آنها کمتر از 15 سانتیمتر است استفاده کنید.

اگر علف تراش شما مجهز به یک تیغه لاستیکی، پلاستیکی یا فولادی است می توانید برای کوتاه کردن و برش علفزار، چمن و مراتع از آن استفاده کنید.

و اگر یک علف تراش با تیغه های ترموپلاستیکی که بر روی یک محور می چرخد دارید با آن می توانید چمن و علف های هرز را بتراشید.در تمامی علف تراش های برقی برای جلوگیری از انتقال شوک الکتریکی، یک ترانسفورماتور ایزوله شده یا یک رله نشت جریان زمین (ELCB) نصب شده است.در تمامی علف تراش ها یک گارد محافظ روی تیغه وجود دارد تا مانع از اصابت اجسام سخت روی زمین به اپراتور شود.

نگهداری از علف تراش

از دستگاه علف تراش در شرایط استاندارد و ایمنی استفاده کنید. برای پی بردن به این استانداردها و موارد ایمنی باید به دفترچه دستورالعمل های نگهداری و سرویس علف تراش که از سوی کمپانی سازنده ارائه شده است مراجعه کنید. مهمترین نکته ای که در شروع کار باید یاد بگیرید این است که در شرایط اضطراری چگونه به سرعت موتور دستگاه را خاموش کنید.

قبل از شروع کار با دستگاه موارد زیر را چک کنید:

تیغه های دستگاه از علف، برگ و چمن پاک شده باشد.تیغه دستگاه یا کابل آن دچار خمیدگی، ترک و ساییدگی نشده باشد. تیغه های آسیب دیده و اجزای ساییده شده می توانند خطرآفرین باشند.در زمانی که از علف تراش های بزرگ استفاده می کنید باید اپراتور بر روی دستگاه مسلط بوده و به اصطلاح دستگاه را مهار کند. به طوری که شانه ها، بازو ها و دستان اپراتور ریلکس و مسلط باشد و کمر اپراتور صاف باشد.

تجهیزات ایمنی شخصی

لباس کار شما باید متناسب با دمای محیطی باشد که در آن کار می کنید. هنگام کار با علف تراش شما باید موارد زیر را رعایت کنید:

هنگام برش علف ها و بوته ها کلاه ایمنی به سر داشته باشید.جهت کاهش آسیب به شنوایی تان، گوش گیر روی گوش های خود بگذارید.جهت جلوگیری از برخورد براده تیغه و سایر موارد از عینک و ماسک ایمنی استفاده کنید.برای محافظت از پاها از چکمه ایمنی که ضد لغزش و دارای عاج های فلزی باشد استفاده کنید.از دستکش ایمنی دو تکه استفاده کنید تا دستانتان گرم و خشک بماند. در غیر این صورت اشخاصی که با دستگاه های دارای ارتعاشی همچون علف تراش کار می کنند دچار بیماری ارتعاش انگشت سفید یا همان سندرم انگشت سفید خواهند شد.اطمینان حاصل کنید که در محل کار با علف تراش جعبه کمک های اولیه وجود دارد و اطلاعاتی درباره استفاده از این جعبه در هنگام حادثه کسب کنید.

نکات ایمنی در هنگام کار با علف تراش

شروع کار با دستگاه علفتراش

قبل از شروع کار با دستگاه انجام امور زیر الزامیست:

در زمان کار با دستگاه یک برنامه زمانی برای استراحت کردن داشته باشید. مزیت این کار این است که علاوه بر ریکاوری و کاهش خستگی، از بیماری ارتعاش انگشت سفید هم جلوگیری به عمل می آید.در شعاع 10 متری علف تراش در حین کار هیچ شخصی نباشد و حیوانات هم دورتر از زمین کار نگهداری شوند.قبل از شروع کار با دستگاه، زمین را از مواردی همچون سنگ، چوب و ... پاکسازی کنید.شروع و پایان کار در روشنایی روز و قبل از تاریک شدن انجام گیرد.

در هنگام استارت دستگاه علف تراش:

دستگاه را بر روی یک زمین محکم تثبیت کنید.هرگونه مانع به خصوص در نزدیکی تیغه دستگاه از بین برده شود.یک دست را بر روی دستگاه گذاشته و با دست دیگر دستگاه را استارت بزنید.

استفاده از علف تراش

در هنگام کار با علف تراش نباید هیچ موردی حواس شما را پرت کند.با هر دو دست خود دستگاه را محکم گرفته و تیغه دستگاه را از بدن خود دور نمایید.اطمینان حاصل کنید که پاهای شما بر روی یک زمین محکم و سفت قرار گرفته و تعادل شما برقرار است.در سرعت های بالا به دستگاه نیرو وارد نکنید زیرا کنترل دستگاه از دست شما خارج می شود.کار کردن بر روی زمین هایی که سخت بوده و دارای علف های بسیار بلند باشند و همچنین زمین های لغزنده خیس در شرایط آب و هوایی مرطوب می تواند خطرآفرین باشد. در این گونه شرایط بیش از پیش مراقب باشید.

جلوگیری از آتش سوزی

در هنگام کار سیگار نکشید.موتور را در هنگام سوخت گیری خاموش کرده و اجازه دهید که خنک شود.سوخت گیری را در یک مکان تمیز انجام داده و مراقب باشید که سوخت از مخزن بیرون نریزد.پس از سوخت گیری حداقل 3 متر از مکان سوخت گیری دور شده و سپس دستگاه را روشن کنید.هیچ وقت از علف تراشی که آسیب دیده یا از انتهای آن آتش خارج می شود استفاده نکنید و بلافاصله پس از آسیب دیدن دستگاه آن را برای تعمیر نزد یک تعمیرکار مجرب ببرید.در زمانیکه دستگاه روشن است و هرز می گردد و قصد استفاده از آن را ندارید، دستگاه را ترک نکنید.سوخت مورد نیاز دستگاه را در یک مکان خنک و در یک ظرف مناسب نگهداری کنید.در محل کار با علف تراش وسایلی مانند شن کش، بیل یا یک پارچه ضخیم داشته باشید که به وسیله آنها می توان آتش های کوچک را خفه و خاموش کرد.

نکات ایمنی در هنگام کار با علف تراش

جمع بندی موضوع ایمنی در علف تراش ها

تمامی مواردی که بیان شد، جامع ترین مطالبی بود که در ارتباط با نکات ایمنی در استفاده از دستگاه علف تراش می توان به آن اشاره کرد. قبل از خرید علف تراش با فروشنده درباره کاری که قرار است با علف تراش انجام دهیدصحبت کنید تا محصولی متناسب با نیازتان خریداری نمایید. پس از خرید، مواردی همچون استفاده از لباس و لوازم ایمنی، نحوه درست استارت و شروع کار با دستگاه و انجام نکات ایمنی آورده شده در این مقاله بسیار حائز اهمیت بوده چرا که در بعضی از موارد نمی توان جبران حادثه و اتفاقی که پیش آمده را کرد.

در هنگام کار، مراقب ریشه گیاهان و درختان باشید.

از علف تراش های برقی در زیر باران یا هوای شرجی و مرطوب استفاده نکنید چرا که خطر شوک الکتریکی وجود دارد.قرار گرفتن همیشگی در معرض لرزش ثابت دستگاه به ویژه در هوای سرد می تواند باعث بی حسی انگشتان یا بیماری لرزش انگشت سفید (سندرم رینود) شود. اگر انگشتانتان دچار خارش، سوزش یا بی حسی شدند حتماً به پزشک مراجعه کنید.قرار گرفتن در معرض سر و صدای بلند علف تراش قطعاً می تواند باعث کاهش شنوایی شما شود. حتماً از محافظ های گوش در حین کار استفاده نمایید.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر