خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

نکات مهم آماده سازی گلخانه در زمستان

فهرست مطالب

گلخانه ها یکی از مهم ترین مکان هایی هستند ، که به دست ما انسان ها ساخته می شوند و در آن گیاهانی پرورش داده می شوند، که مورد نیاز ما می باشند. گلخانه ها سیستمی دارند که باعث می شود رشد و نمو گیاهان در آن مکان به خوبی صورت گیرد. البته گلخانه داران نیز از گیاهان خود به خوبی مراقبت می کنند. لازم به ذکر است که برای ساخت گلخانه به تجهیزات بسیار ویژه ای نیاز می باشد که در صورت نبود ساز و کار و عملکرد گلخانه با مشکل مواجه خواهد شد. در این مقاله از وب سایت فارم صنعت قصد داریم تا به بررسی نکات مهم آماده سازی گلخانه در زمستان بپردازیم و اطلاعات ویژه ای را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. 

گلخانه و فصل زمستان:

 در فصل زمستان بسیاری از گیاهان به خواب زمستانی خود فرو می روند و برخی دیگر نیز با آمدن فصل زمستان پایان عمرشان رقم می خورد. به طور قطع گلخانه باید به گونه ای باشد که دستخوش این تغییرات نشود و بتواند در هر فصل از سال به بار نشسته و محصولاتی را ارائه دهد. به همین دلیل باید به گلخانه ها در فصل زمستان توجه بیشتری شود. در کل گلخانه در زمستان، در یکی از مرحله های حساس خود به سر می برد. در این زمان نیازمند یک سری از نگه داری ها و مراقبت های خاص خود می باشد که باید توسط گلخانه داران انجام شود. اگر شما نیز به فکر احداث یک گلخانه هستید، باید به یاد داشته باشید که در فصول سرد سال گلخانه شما به مراقبت و نگهداری بیشتری نیاز دارد. بنابراین باید تمامی نکات مربوط به نگهداری گلخانه در فصل زمستان را بدانید و از آن آگاه باشید. لازم به ذکر می باشد که اگر شرایط مساعدی برای گیاهان گلخانه برقرار باشد، می‌ توانید از گل ها و گیاهان درون گلخانه به خوبی مراقبت کرده و از آن ها استفاده کنید. بنابراین دیگر لازم نیست که در بهار از ابتدا شروع نمایید. بهتر است بدانید که برای آماده ‌سازی مناسب و نگهداری گیاهان گلخانه در زمستان، انجام چند کار ساده لازم است و به این ترتیب می توانید از گیاهان خود به خوبی مراقبت کنید. مطمئن باشید با رعایت این نکات فرصت پرورش طیف وسیعی از سبزیجات و گیاهان در طول فصل سرما برایتان فراهم خواهد شد. با فارم صنعت همراه باشید تا در ادامه به بررسی نکات مهم برای نگهداری از گیاهان در فصل زمستان بپردازیم. 

نکات مهم آماده سازی گلخانه در زمستان:

 همان گونه که اشاره کرده ایم، نکات بسیار مهمی برای آماده سازی گلخانه در فصل زمستان وجود دارد که شما عزیزان با رعایت این نکات می توانید از گلخانه خود در فصول سرد سال مراقبت کرده و همچنان محصولات و گیاهان مورد نیاز را ارائه دهید. از جمله نکات مهم آماده سازی گلخانه در زمستان به صورت زیر می باشد: 
 • گام اول: مرتب کردن فضای گلخانه:

 معمولا در فصل های شلوغ و گرم سال، در گلخانه ها یک سری وسایل و تجهیزات نامرتب می شوند و شما در ابتدا بهتر است که فضای داخلی گلخانه را مرتب کنید و وسایل و تجهیزات خود را در جای خود قرار داده تا بتوانید محیط را برای گلخانه و گیاهان آماده کنید. بنابراین می توان اذعان داشت پاییز و زمستان زمان مناسبی است تا هر نوع تمیز کاری که در طول فصل تابستان نادیده گرفته شده، انجام شود.از جمله نکات بسیار مهمی که در تمیز و مرتب کردن فضای گلخانه در فصل زمستان وجود دارد، می توان به موارد مهم زیر اشاره داشت: 
نکات مهم آماده سازی گلخانه در زمستان
 
 • گیاهان فصلی را که بعید به نظر می آید در طی فصل های پاییز و زمستان شکوفا شوند از گلخانه تان حذف کنید تا فضایی برای محصولات جدید ایجاد شود.
 
 • کف گلخانه را جارو و ضدعفونی نمایید تا مشکل و بیماری در محصولات جدیدتان گسترش نیابد. همین کار را برای چارچوب، نیمکت ها و سایر تجهیزات داخلی گلخانه نیز انجام دهید.
 • بهتر است که پوشش گلخانه را تمیز نمایید تا اطمینان حاصل کنید که نورخورشید تا حد ممکن در فصل زمستان که سطح نور پایین خواهد بود، وارد گلخانه می شود.
 • شیشه‌ های بخش بیرونی را با محصولات از بین برنده خزه و قارچ تمیز کنید. تا میزان نور و گرمایی که از طریق آن عبور می‌کند به حداکثر برسد. بعد از اتمام کار حتما پنجره‌ ها و درها را برای مدتی باز نگه دارید تا فضای داخلی زمان کافی برای خشک شدن و تهویه را داشته باشد.
 
 • گام دوم: بررسی ساختار کلی نگهداری گیاهان گلخانه در زمستان

 در قدم بعدی، لازم است که ساختار کلی گلخانه خود را بررسی کرده و اگر دچار مشکل بود، آن ها را بر طرف نمایید تا بتوانید محیطی مناسب برای رشد و پرورش گیاهان را رقم بزنید. لازم به ذکر است که اطمینان از عملکرد درست تمام قسمت ‌های گلخانه چه در داخل و چه در خارج از محیط گلخانه اهمیت بسزایی دارد. باید به این نکته توجه داشته باشید که تمامی ساختارها در شرایط عالی قرار داشته باشند تا گلخانه در فصول سرد سال حداکثر کارایی لازم را داشته باشند. برای بررسی ساختار کلی گلخانه خود بهتر است به موارد زیر توجه داشته باشید: 
 • ساختار گلخانه را از نظر ترک ‌های موجود بر دیواره بررسی نمایید. وجود چنین ترک ‌هایی در فصول سرد سال باعث ورود هوای سرد به بخش داخلی می ‌شوند و هزینه‌ های اضافی را در پی خواهد داشت.
 • تعمیر و نگه داری منظم سیستم گرمایشی در طول سال را فراموش نکنید تا با شروع دوره سرما دچار مشکل نشوید. شما باید با آماده کردن بیش از پیش هرکدام از شرایط، شرط رشد گیاهان گلخانه مطلوب را ایجاد کرده و اجازه ندهید تا گیاهانتان خراب شوند.
 
 • گام سوم: نصب پرده های ذخیره انرژی یا همان انرژی سیونیگ

 شایان به ذکر می باشد که پرده های گلخانه ای در طول تابستان به دلیل داشتن سایه عالی در گلخانه مورد توجه گلخانه داران قرار گرفته است و به همان اندازه در فصل زمستان که هوای سرد بایستی بیرون از گلخانه و گرما داخل گلخانه نگهداری شود، مفید خواهد بود! به صورت معمول در هنگام شب و در زمانی که هیچ نور قابل استفاده ایی برای گیاهان و نباتات وجود ندارد، پرده های ذخیره انرژی ( انرژی سیوینگ ) کاملا بسته شده که باعث می شود در هوای سرد زمستان، در حالی که هوای بیرون گلخانه سرد است به حفظ گرمای داخل گلخانه کمک کند و در هنگام روز زمانی که نورخورشید وجود دارد، باز گردند. از جمله نکات بسیار مهمی که در این زمینه وجود دارد، می توان به موارد زیر اشاره داشت: 
 • بسیاری از پرورش دهندگان پرده های دولایه ذخیره انرژی نصب می کنند تا عایق بندی بیشتری نیز انجام شود.
 • نصب پرده های دو لایه ممکن است پر هزینه به نظر برسد، اما بازگشت هزینه اولیه در انرژی ذخیره شده فصل زمستان به سرعت ملموس خواهد بود.
 • در صورت استفاده صحیح، کسانی که از سیستم پرده های ذخیره انرژی در زمستان استفاده می کنند، ذخیره انرژی را در هر مکانی از ۲۰ تا ۷۵ درصد کاهش می دهد.
 
نکات مهم آماده سازی گلخانه در زمستان
 بنابراین بهتر است برای فصل زمستان سریع تر آماده سازی را انجام داده و هم چنین مطمئن باشید که هیچ مساله ایی در زمستان برای گلخانه و گیاهان شما پیش نیاید. حتما ساختار و سیستم گرمایش گلخانه تان باید در بهترین شرایط باشد ضمن آن که اقداماتی انجام دهید تا منجر به ذخیره انرژی شده و در نهایت فصل زمستان را با موفقیت پشت سر بگذارید. 
 • گام چهارم: استفاده از سیستم روشنایی مناسب برای گلخانه ها

 در فصول سرد سال روزها کوتاه تر شده و همین موضوع باعث می شود تا نور کمتری به گیاهان درون گلخانه برسد. بنابراین باید بدانید که راه حل بسیار کاربردی برای این مشکل تکمیل سیستم روشنایی و نوری گلخانه می باشد. انتخاب نوع روشنایی محیط به نوع محصول و میزان دمای  گلخانه شما بستگی دارد. درصورتی که پیش بینی می کنید، هزینه های روشنایی شما افزایش می یابد. بهتر است در این زمینه با متخصصانی مشورت کنید که به شما اطمینان دهند سیستم روشنایی اضافی با بالاترین کارایی کار می کند و می تواند برای گیاهان شما مفید و مناسب باشد. 
 • گام پنجم: تهویه مناسب برای محیط گلخانه

 باید در طول زمستان برخی از اوقات پنجره ها را باز کنید تا هوا در گلخانه شما رفت و آمد کند. در واقع می توان اذعان داشت که از جمله کارهای مربوط به نگه داری گیاهان گلخانه در زمستان توجه به تهویه می باشد، که امری بسیار ضروری و مهم است. به یاد داشته باشید هوای خیلی مرطوب داخل گلخانه روی گیاهان تاثیر منفی می گذارد و می تواند آن ها را خراب و پژمرده کند. اختلاف دمای داخل و خارج باعث بروز مشکل در کنترل رطوبت شده و در نهایت محصولات را ضعیف و مستعد بیماری می‌کند. سعی کنید درها و پنجره‌ها را در روز‌های آفتابی هنگامی که درجه حرارت تا حدودی بالا است، حتما باز کنید تا هوای داخل به خوبی تهویه شود. 
 • گام ششم: آماده‌ سازی خاک گلخانه:

 شما باید تمام گیاهان فصلی را که ممکن است باعث بروز بیماری در گیاهان گلخانه در زمستان شوند را حذف نمایید. فراموش نکنید که قرار دادن برخی از کرم ‌ها در خاک گیاهان گلخانه زمین را برای کاشت مجدد در بهار حاصل خیزتز خواهد کرد. بهتر است که خاک را با مالچ جدید حاوی کمپوست یا تراشه‌های چوب بپوشانید این کار می تواند برای خاک گیاهان بسیار مفید باشد. مالچ باعث حفاظت از خاک می‌شود. در بهار خاک مساعد و آماده کاشت خواهد بود. سخن پایانی شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت فارم صنعت مراجعه کنید.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر