خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

پد سلولزی و نحوه عملکرد آن در سیستم پد و فن

فهرست مطالب

امروزه با توجه به پیشرفت علم و فناوری لوازم و تجهیزات بسیار جدیدی به وجود آمده است که در این تجهیزات کمک بسیاری به کشاورزان و باغداران و گلخانه داران کرده است. سیستم های نوین سبب شده تا پرورش گیاهان بسیار راحت تر بشود. به همین دلیل فارم صنعت تصمیم گرفته است که در این مقاله خود، درباره  پد سلولزی و نحوه آن در سیستم پد و فن اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهد. بنابراین برای کسب اطلاعات لازم و کافی تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید و یا به وب سایت فارم صنعت مراجعه فرمایید.

سیستم پد و فن چیست؟

باید اشاره شود که سیستم پد و فن گلخانه جزء سیستم های سرمایش تبخیری می باشد که وجود آن برای هر گلخانه بسیار ضروری و مهم است. در واقع می توان اذعان داشت که سیستم پد و فن گلخانه یکی از سیستم های ختک کاری بسیار مهم و پرکاربرد می باشد که امروزه در اکثر گلخانه های بزرگ و صنعتی از آن بهره برداری  می شود. نحوه عملکرد این سیستم بسیار جالب است که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

عملکرد سیستم پد و فن به این شکل است که با مکش فن های اگزاست، ذرات آب از روی پدهای سلولزی نصب شده در سمت دیگر گلخانه به هوا وارد خواهند شد و این ذرات جهت بخار شدن گرمای محیط را جذب کرده و در نتیجه مسیر حرکت هوای خود را خنک می نمایند.

ممکن است با خود گمان کنید که استفاده از فوگر نیز می تواند در گلخانه ها بسیار مفید باشد و نیازی به تهیه پد و فن نیست. در خصوص این مورد باید اشاره شود که استفاده از سیستم پد و فن مزایای بسیاری دارد. در واقع مزیت اصلی این سیستم نسبت به فوگر و فن این است که در فوگر حتما باید از آب با EC و TDS پایین استفاده شود ولی در پد با رعایت دور ریز 2 الی 3 درصد آب مصرفی در طی کار کردن پد می توان از آب با کیفیت پایین بهره برد.

این سیستم خنک کننده گلخانه از موارد زیر تشکیل شده است:‌

 • فن ‌های تخلیه هوا
 • پدهای سلولزی
 • مخازن ذخیره و سیر کوله آب
 • پمپ ‌ها
 • لوله های انتقال آب و فیلترها
 • تجهیزات تخلیه و برگشت آب
 • قاب ‌های بالا و پایین پدهای سلولزی (گالوانیزه یا آلومینیوم)

نکته بسیار مهم و قابل توجه این است که ساختار و فرمولاسیون پد ها سبب می شود که علیرغم مزایای فراوان، امکان ساخت آن در بسیاری از کشورها وجود نداشته باشد. امروزه بدلیل تکنولوژی خاص تولید این محصول ، فقط شرکت های خاصی آن را تولید می کنند و شما عزیزان می توانید این محصولات را با کیفیت بسیار عالی از مجموعه فارم صنعت خریداری نمایید.

پد سلولزی و نحوه عملکرد آن در سیستم پد و فن

پد سلولزی و سیستم سرمایشی و تهویه هوا در گلخانه ها:‌

به طور قطع گلخانه ها را از نزدیک مشاهده کرده اید و یا خودتان صاحب گلخانه هستید. باید اشاره شود که فضاهای گلخانه ‌ای محیط های بسیار بزرگی هستند که در آن ها نیازمند به گردش هوای دائمی هستیم در غیر این صورت گیاهان با آسیب های جدی مواجه خواهند شد و ممکن است که از بین بروند. لازم به ذکر می باشد که ساختار شفاف سقف جداره ‌های هر سالن گلخانه‌ ای با هدف تامین نور برای گیاهان درون گلخانه در نظر گرفته شده است. حال این ساختار شفاف سقف به شدت در گرم شدن محیط گلخانه تأثیر گذار است و اگر برای گرمای گلخانه فکری نشود، ممکن است عمل رشد و نمو گیاهان با مشکل مواجه گردد.

بنابراین در هر سالن گلخانه قاعدتاً با هوایی که در حجمی بالا به شدت در حال گرم شدن است مواجه هستیم. از طرفی این محیط نیازمند به تأمین دائمی رطوبت است. گیاهان نمی توانند در هوای خشک رشد کافی داشته باشند. به همین دلیل باید تجهیزاتی را برای محیط گلخانه فراهم کنیم که بتوانند در رشد گیاهان اثر بسزایی داشته باشند. به همین منظور مهندسان به طراحی سیستم های ویژه ای مانند پد و فن پرداخته اند و در تلاش اند تا این سیستم را گسترش دهند.

قاعدتا تمامی گلخانه داران به دنبال تعریف سیستم هایی هستند که بتوانند به شکل موثری به خنک سازی محیط گلخانه بپردازند و در عین حال بتوانند رطوبت کافی این فضای پر از گیاه را تأمین نمایند. در این راستا نیز استفاده از سیستم های خنک کننده ای مانند پد و فن بسیار کاربردی می باشد. می توان اذعان داشت که در ایجاد چنین شرایطی قرار نیست که به ایجاد دو سیستم بسیار سخت و خاص فکر کنید. یک سیستم پد و فن گلخانه ای که تنها از حضور پد سلولزی گلخانه در کنار اگزاست فن ها تشکیل شده است، می ‌تواند به طور کامل هر دو نیاز شما را بر طرف کرده و هوایی مطبوع را به گلخانه شما هدیه دهد.

نکته بسیار مهمی که باید بدانید، این است که فضای بزرگ گلخانه‌ را نمی‌ توان با استفاده از سیستم های کم توان خنک سازی و یا رطوبت ساز پاسخگو شد و باید با بهره گیری از یک سیستم پر توان و مناسب هوای داخل گلخانه را عوض کرد. از طرفی دیگر ما نمی توانیم برای تامین نیازهای عادی یک فضای گلخانه‌ مستلزم صرف هزینه های گزافی باشیم و باید از سیستم های مقرون به صرفه استفاده کنیم. تمامی گلخانه داران به یک سیستم فراگیر با قابلیت انعطاف بالا نیاز دارند که بتواند با هزینه ای اندک تهویه هوا درون گلخانه و خنک سازی آن را انجام دهند.

شایان به ذکر است که پد و فن گلخانه ای بهترین ایده مهندسی شده برای حضور در چنین فضاهایی به شمار می آید. کافی است سیستم سرمایش گلخانه خود را بر یک الگوی پد و فن گلخانه ای قرار دهید تا به طور کاملا یکنواخت و موثر شاهد ایجاد رطوبت در کنار خنک سازی در محیط گلخانه ای خود باشید.

حضور پد سلولزی در عملکرد پد و فن نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. در واقع تمام ماجراها از خنک سازی تا تعادل رطوبتی برای محیط گلخانه از حضور پر رنگ و مناسب پد سلولزی تأمین می شود. ظرفیت مناسب پد سلولزی در کنار نصب اصولی آن است که قابلیت خنک سازی کامل را برای تمام فضای سالن گلخانه ‌ای تامین می کند.

پد سلولزی چیست؟

برای اینکه با پد سلولزی بیشتر آشنا شوید، باید اشاره شود که پد سلولزی یک صفحه بسیار ضخیم می باشد که از کاغذ کرافت طراحی و ساخته شده است و برای مکان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. ممکن است این سوال برای شما عزیزان به وجود بیاید که به جزء محیط گلخانه، از پد سلولزی چه استفاده هایی می شود؟! برای پاسخ به این سوال باید بیان شود که پد سلولزی کاربرد های بسیار فراوانی دارد از جمله کاربرد های بسیار مهم پد سلولزی، می توان به موارد بسیار مهم زیر اشاره داشت:

 • تولید هوای مطبوع و مناسب در مرغداری
 • تولید هوای مطبوع در دامداری
 • سیستم سرمایش و پیش سرمایش توربین های گازی

شما باید بدانید که سیستم پد و فن گلخانه یکی از سیستم های خنک کاری بسیار مهم و پر کاربرد بوده که امروزه در اکثر گلخانه های بزرگ و صنعتی از آن استفاده می گردد.

پد سلولزی و نحوه عملکرد آن در سیستم پد و فن

از جمله نکات بسیار مهمی که درباره پد و فن باید بدانیم، به صورت زیر اشاره شده است:

 • با ورود آب به پد سلولزی، پد ها مرطوب و خیس شده و هوای خنک وارد گلخانه می گردد.
 • در مقابل فن اگزاست در گلخانه قرار دارد که هوای گرم را از گلخانه خارج نموده و عملکرد سیستم را تکمیل می کند.
 • پد سلولزی گلخانه مشابه پوشال های موجود در کولرهای آبی خانگی کار می کند و عملکردی تقریبا مشابه با آن دارد. با این تفاوت که کیفیت و راندمان پد سلولزی بیشتر از پوشال است. بازده پد حدود 12% بیشتر از پوشال می باشد

تهویه هوا گلخانه:‌

بنابر توضیحاتی که در بالا نیز اشاره کرده ایم، وجود سیستم های تهویه هوا در گلخانه ها بسیا مهم است. از این رو باید تمامی گلخانه داران برای رشد و نمو بهتر گیاهان خود به آن توجه کرده و این موضوع را در راس کارخود قرار دهند. تهویه هوای گلخانه دارای مزایای بسیار مهمی می باشد که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:‌

 • تبادل هوای داخل و خارج گلخانه
 • تأمین دی اکسید کربن لازم برای فتوسنتز گیاه
 • کاهش دما و خنک کردن گلخانه
 • تنظیم رطوبت در گلخانه

نکته بسیار مهمی که باید بدانید، این است که سیستم های پد و فن گلخانه ، در بهترین حالت اختلاف دمایی معادل با 14 درجه سانتی گراد میان فضای داخل و خارج از گلخانه ایجاد می کنند و این دما برای رشد گیاهان بسیار لازم است.

نکاتی مهم درباره فن و پد گلخانه:

نکات بسیار مهمی درباره فن و پد گلخانه وجود دارد که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:‌

 • بهترین فاصله فن و پد گلخانه 51 متر می باشد و محدوده مطلوب 30 تا 60 متر است. توجه داشته باشید که این فاصله نباید از 77 متر بیشتر باشد.
 • پد سلولزی باید به وسعت کل یکی از دیوارهای جانبی یا انتهایی باشد تا هوای خنک به همه گیاهان برسد.
 • ارتفاع پوشال باید هم سطح یا بالاتر از ارتفاع گیاهان باشد تا گیاهان از هوای خنک بهره مند گردند.

شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت فارم صنعت مراجعه کرده و با کارشناسان درباره خرید و تهیه سیستم پد و فن مشورت نمایید.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر