خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

کاربرد قطره چکان های آبیاری گلدانی چیست؟

فهرست مطالب

دریپر ها و یا قطره چکان های آبیاری یکی از اصلی ترین بخش های یک سیستم آبیاری قطره ای به شمار می روند که نقش آن ها رساندن آب مورد نیاز گیاهان به آن ها به شکل قطره ای می باشد. از آن جایی که قطره چکان ها در انواع و شکل های مختلفی وجود دارند، انتخاب قطره چکان آبیاری می بایست با توجه به نوع گیاه و نیاز شما به آبیاری گیاهان صورت گیرد. قطره چکان های نوع گلدانی به گونه ای طراحی شده اند که با چرخاندن سر نازل آن ها می توانید میزان آب خروجی از قطره چکان را تنظیم کنید. میزان دبی آب خارج شده از این نوع قطره چکان ها هم بین صفر الی بیش از 20 لیتر در ساعت قابل تنظیم می باشد.

در قطره چکان های آبیاری نوع گلدانی دو عدد خروجی در دو سمت قطره چکان قرار داده شده است. این کار باعث شده است که احتمال گرفتگی این خروجی ها بسیار کاهش پیدا کند و قطره چکان ها بتوانند در مدت طولانی تری مورد استفاده قرار گیرند. حفره هایی که در قسمت خروجی های قطره چکان های گلدانی تعبیه شده است در مقایسه با سایر انواع قطره چکان ها بزرگ تر بوده و همین عامل هم ریسک گرفتگی قطره چکان را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. علاوه بر این ها، قطره چکان های آبیاری مدل گلدانی از قیمت کم تری در مقایسه با سایر انواع قطره چکان ها برخوردارند و از این رو در صورتی که بخواهید یک نوع قطره چکان با قیمت مناسب برای خود تهیه کنید، قطره چکان های آبیاری گلدانی یک انتخاب بسیار مناسب و مقرون به صرفه برای شما به شمار می روند.

قطره چکان های گلدانی که با نام قطره چکان های صلیبی نیز شناخته می شوند، کاربرد های متنوعی در موقعیت های متعدد دارند. از این نوع قطره چکان ها می توان برای آبیاری گلدان های خانگی، باغچه ها، باغ ها، فضاهای سبز و سایر مکان های مشابه استفاده نمود. همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم، قطره چکان های گلدانی را می توان به صورت دلخواه تنظیم نمود. به همین دلیل می بایست به خاطر داشته باشید که میزان خروجی این قطره چکان ها را در زمان استفاده جهت آبیاری گلدان ها کاهش دهید تا گلدان ها بیش از حد مورد نیاز آبیاری نشوند.

آبیاری بیش از اندازه و آبیاری کم تر از میزان مورد نیاز هر دو برای گیاهان مضر بوده و می توانند منجر به پوسیده شدن و پژمردگی و از بین رفتن گیاهان شوند. در جاهای کوچک که تعداد گیاهان موجود در آن کم است توصیه می شود که از قطره چکان های قابل تنظیم استفاده نمایید؛ زیرا تنظیم کردن آن ها بسیار راحت و آسان انجام می گیرد و چنان چه بخواهید قطره چکان های زیادی را تنظیم کنید می بایست وقت بیش تری را صرف کرده و متحمل زحمت بیش تری شوید.

آبیاری قطره ای گلدان ها

آبیاری کردن گلدان ها به روش قطره ای یکی از آسان ترین و کاربردی ترین راه ها جهت آبیاری گیاهان و گلدان ها می باشد. به کمک این سیستم گیاهان شما به صورت روزانه آبیاری خواهند شد و به خوبی نیز رشد خواهند کرد. مراقبت کردن از گیاهان به توجه زیادی نیاز دارد، به خصوص زمانی که دمای هوا بالا بوده و رطوبت آن نیز پایین آمده و هوا خشک باشد که در این شرایط آبیاری روزانه گیاهان یکی از اصلی ترین کار ها جهت حفظ گیاهان و رشد مناسب آن ها می باشد. همچنین زمانی که بخواهید برای مدتی از گیاهان خود دور باشید لازم است تا تمهیدات لازم جهت آبرسانی آن ها را به خوبی فراهم کنید.

کاربرد قطره چکان های آبیاری گلدانی چیست؟

سیستم آبیاری قطره ای گلدانی یک سیستم با کاربری ساده می باشد که می تواند آب را با یک سرعت یکنواخت و آرام به گیاهان شما برساند و ریشه ها را مرطوب نگه دارد تا از خشک شدن آن ها جلوگیری به عمل آید. با استفاده از این سیستم شما دیگر نیازی به آبیاری دستی گیاهان نخواهید داشت و نوسانات آسیب رسان رطوبت موجود در خاک نیز از بین خواهد رفت، گیاهان روند رشد طبیعی خود را طی کرده و پژمرده نخواهند شد.

قطره چکان های آبیاری گلدانی به چه صورت کار می کنند؟

در سیستم های آبیاری قطره ای گلدانی یک دستگاه جهت جلوگیری از بازگشت جریان آبیاری به آب های خانگی تعبیه شده است تا این آب ها مجددا وارد خطوط آب خانگی نشوند. همچنین یک فیلتر هم در سیستم آبیاری قطره ای تعبیه می شود تا از گرفتگی قطره چکان ها و یا ساطع کننده ها پیش گیری کند. دستگاه تنظیم کننده فشار هم فشار آب وارد شده به سیستم را به میزانی کاهش می دهد که سیستم آبیاری قطره ای گلدانی بتواند این فشار را تحمل کرده و آسیب نبیند. در این سیستم همچنین از یک سری اتصالات جهت وصل کردن لوله آبیاری قطره ای گلدانی به قسمت تنظیم کننده فشار قرار داده شده است تا آب آبیاری با فشار صحیح به گیاهان برسد و آبیاری بیش از حد و یا کم تر از میزان مورد نیاز صورت نگیرد.

یکی از آسان ترین و در دسترس ترین راه ها جهت نصب کردن یک سیستم آبیاری قطره ای گلدانی برای خانه ها این است که سیستم خود را به آبرسانی خانگی خود متصل کنید. در این صورت می توانید تا هفت عدد شلنگ دیگر را هم به شیر خود وصل کرده و از این طریق گلدان های بیش تری را آب رسانی کنید. یک روش دیگر هم برای نصب این سیستم آبیاری در خانه ها، وصل کردن سیستم آبیاری قطره ای گلدانی به صورت مستقیم به انشعاب است که این کار را می توان به کمک یک شیر اتوماتیک به انجام رساند. در صورتی که پیش از این یک کنترل کننده خودکار داشته باشید و یا بخواهید که سیستم های دیگری را برای خود نصب کنید که از همان کنترل کننده مورد نظر خارج شوند، استفاده از این روش نصب سیستم آبیاری بهترین حالت ممکن برای شما می باشد.

زمان آبیاری قطره ای گلدان ها

برای این که بتوانید از این سیستم آبیاری استفاده کنید ابتدا می بایست آن را به مدت 5 الی 10 دقیقه امتحان کنید. در این حالت که آبیاری انجام شد، خاک گیاهان می بایست کاملا مرطوب بوده و به میزان خیلی کمی هم آب از کف گلدان خارج شود. در صورتی که آب خروجی از قسمت کف گلدان ها بیش تر بود، نشان دهنده این است که آبیاری بیش از میزان مورد نیاز گیاه انجام شده است.

کاربرد قطره چکان های آبیاری گلدانی چیست؟

از طرفی اگر هیچ آبی هم از قسمت پایینی گلدان خارج نشده و خاک گیاه به طور کامل مرطوب نشده باشد، لازم است تا سیستم آبیاری قطره ای گلدانی را برای مدت طولانی تری به کار ببرید و یا این که می توانید از قطره چکان هایی با اندازه های بزرگ تر هم استفاده نمایید. در برخی از انواع کنترل کننده ها این امکان به شما داده می شود که سیستم آبیاری را برای چند مرتبه در طول روز مورد استفاده قرار دهید. این نوع از سیستم های آبیاری برای آب و هوای گرم و خشک بسیار کاربردی می باشند و به کمک آن ها می توان شرایط مناسب و مساعد برای رشد بهتر گیاهان را فراهم کرده و از خشک و پژمرده شدن آن ها جلوگیری نمود.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر