خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

گرمایش گلخانه به روش ساده

فهرست مطالب

با توجه به تقاضای روز افزون به محصولات کشاورزی برای رفع نیازهای روزانه ، امروزه کشاورزی فقط به فصل های گرم محدود نمی باشد. کشاورزی در فصل های سرد زمستان ، از طریق گلخانه ها صورت میگیرد. البته از گلخانه ها در فصل های گرم نیز برای کاشت گل های زینتی و سایر محصولات کشاورزی استفاده می شود. یکی از دغدغه های اصلی این صنعت ، تأمین گرمای مطلوب در گلخانه ها می باشد. زیرا رشد گیاهان به حرارت خاصی نیاز دارد و در صورتیکه دمای دریافتی آنها سرد و یا بیش از حد گرم باشد، کیفیت محصولات آنها دچار افت شدید میشود. از این رو استفاده از تجهیزات گرمایشی در گلخانه ها امری ضروری می باشد. برای گرمایش گلخانه در کنار هیترها می توان با اجرای چند عمل ساده تا حدی گرمای گلخانه را به صورت رایگان تأمین نمود. دراین مقاله ، راهکارهای ساده گرمایش گلخانه را توضیح داده ایم که با رعایت آنها می توان تا حدودی در هزینه های سوخت و … صرفه جویی نمود. 

سیستم گرمایش گلخانه چیست؟

گلخانه محیطی است که در آن رطوبت و دما مطابق شرایط خاصی کنترل می شود ؛ بنابراین ، سیستمی که بتواند دمای مورد نیاز گلخانه را اعمال کند مورد نیاز است. این سیستم باید دمای 21 تا 27 درجه سانتی گراد را در گلخانه ایجاد کند ، زیرا در این دما ، گیاهان قادر به رشد خواهند بود. اگر سیستم گرمایش گلخانه به درستی بازرسی نشود ، می تواند خسارت زیادی ایجاد کند. بنابراین ، ارائه سیستم گرمایشی با کیفیت بالا یکی از مهمترین مسائل در ساخت گلخانه است.نکته فوق العاده در مورد این سیستم این است که اگر اطلاعات کافی در مورد نحوه استفاده از دستگاه نداشته باشید ، با مشکل روبرو خواهید شد. به عنوان مثال ، یکی از نکات اصلی استفاده از این محصول این است که باید در فصل سرد سال استفاده شود ؛ به دلیل این مشکل ، دستگاه نیازی به کار مداوم ندارد ، فقط برای تولید دمای مناسب استفاده می شود. برای شرایط گیاه لازم به ذکر است که این سیستم کاربردهای زیادی دارد که یکی از آنها تنظیم سرمایش گلخانه است.

کدام سیستم گرمایش گلخانه ای انتخاب بهتری است؟

هنگام انتخاب سیستم کیفیت مناسب برای گلخانه خود ، موارد زیر را باید در نظر داشته باشید: به عنوان مثال ، تجهیزات اکونوپ یکی دیگر از سیستم های گرمایش گلخانه ای است که گاز مصرف می کند. این سیستم نه تنها برای گرمایش گلخانه ، بلکه برای ایجاد سرمایش مورد نیاز گلخانه نیز مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجا که عملکرد تجهیزات با متابولیسم داخل تجهیزات تکمیل می شود ، بدیهی است که گاز از این احتراق تشکیل می شود. دو راه برای انتشار این گازها وجود دارد ، یعنی علاوه بر رهاسازی آنها در گلخانه ، می توان آنها را از طریق هوادهی از محیط گلخانه نیز خارج کرد.با توجه به توضیحات بالا ، این دستگاه یکی از دستگاههای مناسب برای گلخانه است ، اما هدف تهیه آن کنترل و تنظیم رطوبت گلخانه نیست. البته باید توجه داشت که در صورت کنترل و تنظیم رطوبت ، می توان تجهیزات رطوبت گیری و تجهیزات رطوبت گیری را نیز بر روی این تجهیزات اعمال کرد. علاوه بر این سیستم ، می توانید از کولرهای گلخانه ای نیز کمک بگیرید ، بنابراین همانطور که قبلاً بحث کردیم ، کولرهای گلخانه ای نه تنها گرمایش فضای گلخانه را تنظیم می کنند ، بلکه خنک کننده را نیز مانند دستگاه اکونوپ کنترل می کنند و تجهیزات را نصب می کنند. رطوبت هوا همچنین به تنظیم رطوبت در گلخانه کمک می کند. شایان ذکر است که سیستم های دیگری نیز تولید شده است ، مانند بخاری و دستگاه های سیم کشی که برای گلخانه ها مناسب تلقی می شوند.

انتخاب زمین گلخانه

انتخاب زمین گلخانه نقش زیادی در گرمایش آن دارد. گلخانه را نباید در مناطق جغرافیایی مرتفع احداث نمود. قرار گرفتن گلخانه در معرض بادهای سرد زمستان باعث میشود که وسایل گرمایشی گلخانه گرمای بیشتری تولید کنند. در نتیجه مصرف سوخت نیز بیشتر خواهد شد.معمولا برای نورگیری بهتر و استفاده از نور خورشید ، سقف گلخانه ها را شفاف می سازند تا نور به داخل گلخانه نفوذ پیدا کند. زمین گلخانه باید نورگیر بوده تا نور مورد نیاز برای رشد گیاهان در دسترس آنها باشد. موقعیت گلخانه نباید عمود بر بادهای غالب منطقه باشد. با توجه به اینکه زاویه تابشی نور در زمستان ، کم و شدت تابشی آن پایین است، ضلع جنوبی گلخانه باید به اندازه کافی نور به داخل هدایت نماید. 

استفاده از نور خورشید

نور خورشید انرژی گرمایی زیادی دارد و از این طریق می توان در طول روزهای آفتابی در زمستان گرمای مورد نیاز گلخانه را تا حدودی تأمین نمود. انرژی خورشیدی در گلخانه های پلاستیکی و شیشه ای به عنوان منبع گرمایی مهم به شمار می آید. برای به دام انداختن هرچه بیشتر نور خورشید می توانید دیواره جنوبی داخل گلخانه را سفید و یا صیقلی نمایید تا نور به هنگام برخورد با سطح آن به داخل گلخانه بازتاب شود. در نیمکره شمالی کره زمین ، آفتاب زمستانی همیشه در قسمت جنوبی آسمان است.

ذخیره گرما در توده حرارتی

هنگامی که گلخانه را در موقعیتی ساختید که نور کافی در زمستان جذب کند، می توانید از این نور برای ذخیره گرما در اجسام استفاده کنید. آب به دلیل ساختار بسیار خاص آن ، دارای حجم حرارتی بالایی است. از این خاصیت آب می توان بعنوان توده حرارتی استفاده نمود. بدین معنی که با ذخیره کردن آب در ظرف های پلاستیکی ، آب گرمای نور را در طول روز به خود جذب کرده و همانند باطری در طول شب آن را آزاد میکند.هر چقدر ظرف پلاستیکی سیاه تر و کدرتر باشید ، نور بیشتری به خود جذب خواهد کرد و در این صورت ، آب گرمای بیشتری به خود جذب میکند. استفاده از کالن های بزرگ و سیاه رنگ پر از آب در صورت عدم اشغال فضا ، در این زمینه می تواند بسیار مؤثر واقع گردد.

گرمایش گلخانه به روش ساده

عایق بندی اصولی

تمامی درزها و شکاف های گلخانه باید به طور کامل پوشیده شوند و صرفا تهویه هوا از طریق سیستم های تهویه صورت بگیرد. در غیر اینصورت به دلیل تبادل گرمایی بین سالن گلخانه با محیط بیرون ، سرمای بیشتری وارد گلخانه میشود. استفاده ار عایق دو جداره در این زمینه کارساز خواهد بود.

استفاده از کمپوست

در کمپوست ها به دلیل فعالیت باکتری های موجود در آن و واکنش های شیمیایی مقداری گرما نیز آزاد می شود. این گرما اگر در اختیار ریشه ها قرار بگیرد می تواند تا حدودی از آسیب دیدن آنها در برابر سرما جلوگیری نماید. بنابراین سعی کنید که برای افزایش گرمای بستر خاک و رشد بهتر محولات خود از کمپوست نیز استفاده نمایید.

استفاده از روکش

می‌توانید سطح گیاهان را بپوشانید تا اطمینان حاصل کنید آن‌ها از سرما و انجماد در امان هستند. با استفاده از انواع پلاستیک‌ها در طول زمستان می‌توانید هر ردیف‌ از گیاهان را در طول زمستان بپوشانید تا گرمای مورد نیاز آن‌ها حفظ شود.

پوشش‌های شیشه‌ای

اگر در مناطق سرد و خشک زندگی می‌کنید، پوشش‌های شیشه‌ای مناسب‌ترین روشی هستند که می‌توانند به جذب بیشتر انرژی خورشید در طول زمستان کمک کنند. تابش نور آفتاب باعث می‌شود که گیاهان از سرمازدگی نجات پیدا کنند و در نتیجه به کمک یک روش ساده و ارزان گرمای مورد نیاز در فضای داخلی گلخانه حفظ شود.

استفاده از بخاری و سیستم‌های گرمایش

گاهی هرچقدر هم که از روش‌های دیگر برای حفظ گرما در گلخانه استفاده کنید، تنها وجود یک سیستم گرمایشی مناسب می‌تواند راندمان و عملکرد شما را بهبود بخشد. بنابراین با استفاده از بخاری‌های پروپان یا بخاری‌های برقی می‌توانید گرمای مورد نیاز گیاهان برای رشد را فراهم کنید. علاوه بر این سیستم‌ها و روش‌های دیگر و تجهیزات گرمایشی دیگری هم وجود دارد که می‌توانید از مزایای آن بهره‌‌مند شوید. 
گرمایش گلخانه به روش ساده
 با این حال بسته به بودجه و یا انرژی که لازم است مصرف کنید می‌توانید هر یک از آن‌ها را به این منظور انتخاب کنید.وجود آنها در گلخانه‌های کوچک می‌توانند دمای مورد نیاز را فراهم کنند، بنابراین تنها کافی است توزیع گرمای تولید شده توسط آن‌ها را مدیریت کنید. 

کمک به گردش هوا

در بسیاری از موارد تنها استفاده از بخاری کافی نیست، بلکه باید اطمینان حاصل کنید هوا در محیط به طور مساوی منتشر می‌شود. در غیر این صورت وجود هوای سرد و گرم باعث مشکل در پرورش گیاه خواهد شد.یک راه حل ساده این است که به گردش جریان هوا در محیط کمک کنید. با استفاده از تجهیزات و وسایل گردش هوا می‌توانید اطمینان داشته باشید که آن‌ها به جریان یافتن آن کمک می‌کنند.

تهویه در گلخانه

گیاهان از گاز کربن دی اکسید استفاده می‌کنند. با این حال اکسیژن و رطوبت آزاد می‌کنند. اگر تهویه هوا به خوبی صورت گیرد، حفظ رطوبت در سطح ایده‌ آل به کاهش کپک و قارچ یا بیماری‌های دیگر کمک کرده و در نتیجه اطمینان خواهید داشت دما در محیط گلخانه حفظ می‌شود. فقط کافی است چند ساعت در طول روز در و پنجره‌های گلخانه را باز کنید تا هوای تازه وارد آن شود.

گیاهان را از زمین سرد بلند کنید

قرار گرفتن گیاهان بر روی زمین سرد خود باعث ایجاد مشکل در روند رشدشان می‌شود. بنابراین می‌توانید از نیمکت‌های مختلف برای قرار دادن گل‌ها بر روی آن استفاده کنید. در این صورت اطمینان خواهید داشت که سرما از زمین به سمت گیاه منتقل نمی‌شود و در نتیجه روند رشد دچار مشکل نخواهد شد.

 

عوامل محیطی گلخانه

در گلخانه ها در تمام فصول سال، با کنترل عوامل محیطی میتوان گیاه پرورش داد. عوامل محیطی تاثیر بالایی در کیفیت محصولات گلخانه دارد که نیاز به مراقبت بیشتری دارند. یکی از عوامل مهم دما است که مربوط به کنترل هوای گرم و سرد می‌باشد. درفصل سرما با ایجاد گرما به وسیله دستگاه های مجهز به سیستم گرمایشی و در فصل سرما با ایجاد گرما توسط فن های الکتریکی، دمای هوای گلخانه را تنظیم می کنند.

اکثر محصولات گلخانه در دمای حداقل ۱۶وحد اکثر ۳۵درجه کشت می‌شوند یکی دیگر از عوامل محیطی رطوبت است که  آفات و بیماری های قارچی را کنترل می ‌کند. رطوبت بالا زمینه رشد را برای بیماری های قارچی فراهم می‌کند. علاوه بر دما و رطوبت، گاز دی‌اکسید کربن  باعث افزایش رشد و کیفیت محصولات گلخانه میشود، سیستم های تهویه هوا در گلخانه برای متعادل کردن عوامل محیطی ضرورت دارد. در واقع مهمترین  عوامل محیطی ،دریافت انرژی خورشید، برای غذا سازی محصولات کشاورزی است. علاوه بر موارد فوق آب هم در سلامت گیاهان نقش مهمی دارد آبیاری دقیق بر کیفیت و رشد گیاه تاثیر گذار است و آبیاری بیش از حد وکمبود آب اثرات منفی روی گیاه میگذارد.

شرایط ساخت گل خانه

برای احداث گلخانه ابتدا داشتن سرمایه کافی و گرفتن مجوز از وزارت کشاورزی لازم است. هزینه سرمایه گذاری ‌برای گلخانه بسیار بالاست اگر محصول سود بدهد تا چند سال اول، هزینه احداث جبران می ‌شود. مکان های که شرایط آب و هوای متغیر و نا مساعد است برای احداث گلخانه مناسب نیست. گلخانه باید در نزدیکی جاده اصلی احداث شود تا به آب، برق ، گاز و... دسترسی داشته باشد.

یکی از شرایط مهم گلخانه قرار گرفتن در موقعیت جغرافیایی مناسب است که از چه سمتی اول صبح انرژی خورشید دریافت می ‌کند چون نور کافی برای غذاسازی گیاهان لازم است همچنین گلخانه بایستی مجهز به دستگاه‌ های گرمایشی و سرمایشی برای کنترل دما ، رطوبت و نور باشد. برای گلخانه ‌ها از اراضی غیر قابل کشت و دارای سطح صاف استفاده می کنند و گلخانه ها را با مواد پلاستیکی و شیشه ای  پوشش می‌ دهند که علاوه بر شفافیت اشعه های آسیب رسان خورشید را ازبین می برد. با رعایت موارد ذکر شده می‌ توان در تمام فصل سال گل و گیاه پرورش داد و بازدهی محصولات کشاورزی را افزایش داد و هم زمان چند محصول تولید و برداشت کرد.

گرم کردن کم هزینه گلخانه های کوچک

یکی از راه های کم هزینه برای گرم کردن گلخانه که اغلب در گلخانه های کوچک استفاده می شود، استفاده از بطری پلاستیکی است. می توان این بطری ها را با رنگ های تیره رنگ کرده و آن‌ ها را پر از آب کرد. سپس بطری‌ ها را در نقطه ای که در معرض جذب بیشترین نور خورشید است، قرار داد تا گرما را به خوبی جذب کنند. به این صورت در هوای سردی که بعد از غروب آفتاب به وجود می آید، انرژی گرمایشی ذخیره شده در آب بطری ها، تا حدود زیادی سبب گرم شدن محیط می شوند. علاوه بر بطری، می توان از اشیا رسانا نیز استفاده کرد که همین خاصیت را دارند. این روش، روشی ارزان و طبیعی جهت گرم کردن گلخانه‌ های کوچک است.

گرمایش گلخانه به روش ساده

چه نوع بخاری گلخانه ای وجود دارد؟

در گلخانه بر اساس موارد فوق از سیستم های گرمایشی مختلفی استفاده می شود. برخی از سیستم های رایج در گلخانه ها به شرح زیر است:

-هیتر داخلی: این نوع بخاری یکی از پرمصرف ترین بخاری ها در گلخانه ها می باشد. در این نوع بخاری گرما از طریق بخاری در لوله بخاری جریان می یابد و فن موجود در بخاری گرما را به محیط منتقل می کند. این بخاری ها به لطف دودکش مخصوص تمامی گازهای آلاینده را از سالن خارج می کنند و بازده بسیار بالایی دارند. اندازه و قدرت گرمایش بخاری بر اساس فاکتورهای فوق قابل انتخاب است. به علاوه در مدل های پیشرفته این سیستم ها می توانند از سوخت گاز، گازوئیل یا دوگانه سوز استفاده کنند.

جت هیتر: جت هیتر دارای مشعل مخصوصی است که می تواند گرما تولید کند و سپس جت فن موجود در دستگاه گرما را به محیط منتقل می کند. این نوع سیستم گرمایشی دارای دو نوع جت هیتر دودکش دار و جت هیتر بدون دودکش می باشد. نمونه جت هیتر مورد استفاده در گلخانه باید از نوع دودکشی باشد زیرا نوع غیر دودکشی نیز آلاینده های مضر را به گیاهان منتقل می کند و ممکن است یکی از عوامل مهم آسیب رساندن به گیاهان باشد. بنابراین در گلخانه فقط از نمونه های دودکش استفاده می شود.

توجه به این نکته ضروری است که راندمان نمونه دودکش 50 درصد است. دلیل نصف شدن راندمان این است که 50 درصد انرژی تولید شده توسط دودکش آزاد می شود. جت هیترها به طور کلی بسیار ارزان تر از بخاری های داخلی آتش نشانی هستند و می توانند از گاز شهری، دیزل یا سیستم های احتراق دوگانه در مدل های مدرن خود استفاده کنند.

-برق: همانطور که قبلا ذکر شد استفاده از بخاری برقی در گلخانه مناسب ترین انتخاب است، زیرا به راحتی برق به دست می آید و چون وسایل آلایندگی ندارند نیاز به سیستم تهویه کامل ندارد. به دلیل هزینه زیاد، استفاده از این سیستم ها در گلخانه های بزرگ به صرفه نیست.

تابش: سیستم های گرمایش تابشی در مدرن ترین سالن های گلخانه استفاده می شود. در این سیستم های نصب شده بر روی سقف سالن، گرمای بدن از طریق تابش گرما به جسم تامین می شود. هزینه های بالای عملیاتی این سیستم ها باعث کاهش استفاده گسترده از آنها در سالن های پرورش نباتات می شود.

-بویلر: مزارع مدرن از دیگ بخار نیز استفاده می کنند که علاوه بر تامین گرما می توانند آب مورد نیاز گلخانه را نیز به طور موثر تامین کنند. این سیستم ها علاوه بر قیمت بالا دارای پیچیدگی نصب نیز می باشند که توصیه می شود قبل از ساخت سالن راه اندازی شود.

- بخاری های سنتی: اخیرا استفاده از بخاری های سنتی بسیار رایج شده است. این بخاری های گازوئیلی یا نفتی طراحی ساده و قیمت بسیار پایینی دارند اما به دلیل ریسک بالای استفاده از آنها و عدم کنترل تولید آلاینده ها توسط این دستگاه ها، استفاده از آنها در سال های اخیر کاهش چشمگیری داشته است.

 نتیجه گیریبا توجه به اهمیت گرما در روند رشد و نموی گیاهان در گلخانه ها ، علاوه بر رعایت اصول اولیه کشاورزی ، استفاده ازتجهیزات گرمایشی کم مصرف نیز نقش پررنگی درکاهش هزینه ها از جمله هزینه سوخت دارد. از این رو برای کاهش هزینه ها و صرفه جویی در مصرف سوخت ، باید از تجهیزات گرمایشی مخصوص گلخانه استفاده نمود. از جمله بخاری های مخصوص گلخانه می توان به انواع هیترهای برقی و هیترهای آتش درون اشاره کرد. هیترهای آتش درون و یا کابینتی ، می توانند با انواع سوخت های فسیلی همچون گاز ، گازوئیل و حتی دوگانه سوز کار نمایند. گرمای ناشی از این بخاری ها عاری از هر گونه دود و آلاینده می باشد. همچنین این بخاری ها در مصرف سوخت بسیار بهینه عمل می کنند. این بخاری ها ، علاوه بر راندمان عالی ، امنیت بالایی نیز دارند و کارکرد آنها کاملا اتوماتیک می باشد. از این رو با خیال راحت می توان از این بخاری ها در انواع گلخانه استفاده نمود.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر