خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

گیربکس بالابر ساختمانی

برای استعلام قیمت، تماس بگیرید.

تماس با ما
 • ارسال به سراسر ایران

 • پشتیبانی از ۹ الی ۲۱

 • کمترین هزینه ممکن

 • امکان خرید ۲۴ ساعته

 • پرداخت نقد

 • نقد و بررسی
 • مشخصات فنی
 • نظرات کاربران
 • پرسش و پاسخ

فهرست مطالب

از انواع بالابر ساختمانی برای حمل بارهای سنگین‌ وزن ساختمان ‌سازی در طول اجرای عملیات عمرانی استفاده می ‌شود. امروزه تقریباً تمامی ساختمان ‌ها و سازه ‌ها در ارتفاع چندین طبقه ساخته می ‌شوند که برای اجرای همگی آنها باید حجم سنگین از مصالح را تا ارتفاع بالای بنا جابجا کنیم. دستگاه بالابر ساختمانی به شکل تخصصی برای پوشش چنین حمل ‌و نقل ‌های سنگین ‌وزن و حجیمی طراحی‌ شده است. تمامی بالابر ساختمانی ها با استفاده از موتورهای الکتریکی قابلیت جابجایی مصالح سنگین ‌وزن را دارند. اما در طراحی نهایی این دستگاه، گیربکس بالابر ساختمانی است که قدرت نهایی در حرکتی آرام و پیوسته برای جابجایی امن و مطمئن انواع مصالح را تامین می ‌کند. 
اجزای مختلف بالابر ساختمانی حمل مصالح
 در جزئیات فنی طراحی ‌شده هر دستگاه بالابر ساختمانی یکگیربکس بالابر حضور دارد. گیربکس بالابر مصالح حد فاصل میان موتور الکتریکی تا وینچ یا همان قرقره می ‌باشد. هدف از نصب گیربکس بالابر مصالح در تبدیل قدرت موتور الکتریکی دستگاه است. موتور الکتریکی بالابر ساختمانی چه در مدل‌ های تکفاز و یا سه فاز اگر چه قدرت بالایی تولید می ‌کنند؛ اما سرعت گردش شفت آنها زیاد است و در عین‌ حال قدرت تولید شده از ظرفیت گشتاور مناسبی برخوردار نیست. گیربکس بالابر ساختمانی، طراحی ‌شده تا سرعت بالای موتور الکتریکی را تحت کنترل داشته باشد. به ‌این ‌ترتیب خروجی گیربکس یک شفت با سرعت ملایم، عملکردی قدرتمند و گشتاوری بسیار بالا است. حال حرکت مناسب با سرعت کافی در جابجایی عمودی مصالح تامین شده‌ است. به ‌یقین گیربکس بالابر ساختمانی دومین بخش فنی کلیدی پس‌ از موتور دستگاه است که بررسی جزئیات فنی آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. عملکرد مطلوب هر بالابر ساختمانی در سلامت کامل گیربکس و هماهنگی آن با قدرت موتور الکتریکی تامین می ‌شود. هر گیربکس بالابر با کاهش درد و افزایش قدرت گشتاور است که شرایط عملیاتی در حمل ‌و نقل مصالح توسط بالابر ساختمانی ها را فراهم می ‌کند. طبعا هر اندازه ظرفیت بالابر ساختمانی افزایش پیدا کند، ملزم به استفاده از موتورهای قدرتمندتر الکتریکی هستیم که لزوم تهیه و کارکرد گیربکس قوی‌ تری وجود دارد. برای هر ظرفیت استاندارد، تعریفی از انواع بالابر ساختمانی، انواع موتورهای تکفاز و سه ‌فاز استاندارد طراحی ‌شده است که تحت عملکرد هماهنگ با انواع گیربکس بالابر استاندارد قرار می ‌گیرند.شناخت گیربکس از مهمترین اطلاعات فنی در تحلیل هر بالابر ساختمانی است. برای این منظور در این مطلب قصد داریم تا انواع گیربکس بالابر ساختمانی را با یک نگاه موشکافانه ‌تری ارزیابی کنیم. 

گیربکس بالابر ساختمانی چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

هر گیربکس بالابر یک قطعه فنی میانی در روند انتقال قدرت برای جابجایی مصالح است. این قطعه در امتداد موتور الکتریکی بالابر ساختمانی قرار می ‌گیرد تا سرعت را کاهش داده و میزان قدرت گشتاور را زیاد کند. به ‌این ‌ترتیب قابلیت رده ‌بالایی در حمل ساده و مستمر سنگین ‌ترین مصالح ساختمانی فراهم می‌ شود. هر گیربکس بالابر ساختمانی از چندین چرخ‌ دنده با الگوی طراحی خاص ساخته ‌شده است. این چرخ‌ دنده ها در داخل یک محفظه بسته که پوسته فلزی گیربکس بالابر مصالح است، قرار دارند. سایز این چرخ‌ دنده ‌ها متفاوت است. هر اندازه سایز تفاوت بیشتری داشته باشد، قابلیت تبدیل سرعت نیز گسترده است. اصولاً هدف نهایی در استفاده از انواع گیربکس برای تبدیل سرعت است که در گیربکس بالابر ساختمانی به ‌دنبال کاهش سرعت هستیم. به ‌این ‌ترتیب از چرخ‌ دنده ‌های کوچکتر در سمت ورودی گیربکس و چرخ ‌دنده های بزرگتر در سمت خروجی گیربکس استفاده می‌ شود. انواع گیربکس را با معیار ضریب تبدیل می ‌شناسند. این معیار معرف قابلیت گیربکس در تبدیل سرعت نهایی دستگاه است. این معیار معرف آن است که شفت خروجی تا چه اندازه به نسبت از شفت ورودی کندتر و یا سریعتر می‌ چرخد. بسته به تعریف ضریب تبدیل انواع گیربکس در نمونه‌ های کاهنده با قابلیت کاهش سرعت و افزاینده با قابلیت افزایش سرعت طراحی می‌ شوند. کلیه گیربکس بالابر ساختمانی ها از مدل ‌های کاهنده هستند. 
مونتاژ شده بالابر ساختمانی
  هر گیربکس دارای یک محفظه از پوسته فلزی است که محل استقرار چرخ‌ دنده ‌ها و همچنین مخزن روغن گیربکس می ‌باشد. این چرخ ‌دنده ها در ارتباط نزدیک با هم هستند و تحت تاثیر قدرت موتور تا وزن سنگین مصالح به ‌شدت به هم فشار می ‌آورند. کارکرد هر گیربکس بالابر ساختمانی با اصطکاک بسیار زیادی همراه است. برای عملکرد روان و عاری از فشار گیربکس در داخل محفظه آن از روغن ‌های مخصوص روانکاری می ‌ریزند. چرخ ‌دنده ‌ها تحت تاثیر این روغن روان ‌کننده حرکتی نرم و ملایم تر دارند. در صورت استفاده از هر مدل بالابر ساختمانی باید همواره متوجه حضور روغن در مخزن گیربکس بالابر ساختمانی باشید. 

گیربکس vf86 متداولترین مدل بازار

انواع بالابر ساختمانی تکفاز ۳۵۰ کیلویی از پرمصرف‌ ترین و در عین ‌حال کاربردی ‌ترین بالابر ساختمانی های بازار هستند. این بالابرها با استفاده از موتورهای تکفاز طراحی می ‌شوند. به ‌این ‌ترتیب می ‌توانید از آنها در هر مکان و فضایی تحت عموم شرایط استفاده کنید.البته بهره ‌مندی از موتورهای تکفاز تا حدودی باعث کاهش ظرفیت بالابر ساختمانی شده ‌است. این مدل ‌ها تنها قابلیت حمل مصالح به سنگینی ۳۵۰ کیلوگرم را دارند که البته برای اجرای عموم فعالیت ‌های ساختمان ‌سازی در فضاهای متعارف شهری کفایت می‌ کند.به ‌این ‌ترتیب بالابر ساختمانی های ۳۵۰ کیلویی تبدیل به پرمصرف ‌ترین مدل‌ ها شده‌ اند. لذا منطقی است که گیربکس vf86 به ‌کار رفته در این بالابرهای ساختمانی به‌ مراتب بیشتر از دیگر نمونه ‌ها کارایی داشته باشند.گیربکس vf86 به شکل تخصصی برای نصب شدن بر انواع بالابر ساختمانی های تکفاز خصوصا مدل ‌های ۳۵۰ کیلویی طراحی شده ‌اند. این گیربکس نسبت تبدیل مناسبی دارد. عملکرد آن راندمان بالا با تامین شرایط کارکردی ایده ‌آل است. در طراحی آنها از قابلیت قفل شوندگی استفاده ‌شده است و در عین ‌حال با توجه به ضریب تبدیل مناسب ۱به ۴۸ می‌ توانند سرعت ملایم و کافی به ‌جهت کارکرد امن و روان بالابر ساختمانی های تکفاز را تامین نمایند. قابلیت قفل شوندگی، ضریب اطمینان حداکثری را در کار با گیربکس بالابر ساختمانی و در امتداد آن فعالیت با بالابر کارگاهی فراهم خواهد کرد. حضور این قابلیت قفل شوندگی مانع از سقوط آزاد اجسام در حال حمل شدن توسط قلاب بالابر ساختمانی خواهد شد. در حال حاضر برند بهکار اصفهان از بهترین و معروفترین برندهای داخلی است که گیربکس‌ های vf86 و دیگر مدل‌ ها را با کیفیت استاندارد جهانی تولید می ‌کند. 

زمینه ‌های کاربردی برای گیربکس بالابر ساختمانی

 هر مدل از انواع گیربکس بالابر ساختمانی به شکل تخصصی برای نصب شدن در انواع بالابر ساختمانی طراحی ‌شده است. لذا عمده زمینه های کاربردی این محصول نیز در تامین قدرت و کنترل حرکت انواع بالابر ساختمانی می ‌باشد. به ‌طور خلاصه می‌ توان زمینه‌ های کاربردی از حضور انواع گیربکس بالابر ساختمانی را در موارد زیر دسته ‌بندی نمود. 
گیربکس بالابر ساختمانی سه فاز
  1-    تبدیل سرعت برای تأمین حرکت نرم و روان در حین جابجایی مصالح سنگین ‌وزن ساختمان ‌سازی. گیربکس بالابر سرعت بسیار زیاد موتور را تبدیل به حرکتی نرم و کند با قابلیت کنترل پذیری مناسب می ‌کند.2-    سرعت حرکت قلاب بالابر ساختمانی را در مقدار استاندارد 16 متر بر ثانیه، چه در حرکت بالا رونده و چه برای حرکت پایین رونده تنظیم می ‌کند.3-    با استفاده از عملکرد روان گیربکس بالابر قابلیت جابجایی دقیق مصالح در ارتفاع میان طبقات ساختمانی را داریم.4-    در صورت قطع جریان برق و خاموش شدن ناگهانی بالابر ساختمانی مانع از برگشت بار و ایجاد خطرات احتمالی خواهد شد. 

طرح ساخت انواع گیربکس بالابر ساختمانی

 به ‌طور کلی گیربکس‌ ها دسته بسیار بزرگی از تجهیزات کلیدی در کلیه سیستم‌ های مکانیکی هستند. قطعا در تعریف نهایی هر سیستم مکانیکی از نقش گیربکس ‌ها در تبدیل و یا جابجایی قدرت استفاده می‌ شود. آنها در دو تیپ از مدل ‌های کاهنده و یا افزاینده طراحی می‌ شوند. گیربکس بالابر ساختمانی از مدل ‌های کاهنده است. این تجهیز وظیفه دارد تا سرعت بالای الکتریکی را به حرکت نرم و روان تبدیل کند. یک گیربکس بالابر ساختمانی از نوع حلزونی است که تحت تبدیل قدرت 90 درجه ای طراحی‌ شده است. در این نوع طراحی محور شفت خروجی در زاویه ‌ای ۹۰ درجه ‌ای از محور شفت ورودی گیربکس قرار دارد. سبک طراحی گیربکس‌ های حلزونی به شکلی است که در آنها زوایای تند دنده ‌های گرامویل و پینیوم نسبت ‌به هم در تمام لحظات درگیر هستند. در صورت فشار بیش‌ از حد، این دو چرخ ‌دنده نسبت به هم خلاص نمی‌ کنند که زمینه کارکرد ایمن گیربکس را فراهم می ‌نماید. برای همین است که الگوی طراحی گیربکس حلزونی از بهترین ایده ‌ها در طراحی نهایی انواع بالابر ساختمانی می‌ باشد. اصولا از تیپ گیربکس ‌های حلزونی سری vf با طراحی کاهنده سرعت، از نوع افزاینده قدرت موتوربرای طرح ساخت نهایی گیربکس بالابر استفاده می ‌شود. در این طراحی دور سرعت بالای موتور کاهش پیدا می ‌کند تا قابلیت گشتاور در گردش نهایی وینچ افزایش پیدا کند. عمده گیربکس بالابرهای ساختمانی در تیپ ‌های تبدیل کاهنده از نوع ۱ به ۴۸ و ۱ به ۵۶ می‌ باشند. به ‌این ‌ترتیب به ‌ازای هر ۴۸ یا ۵۶ دور شفت موتور الکتریکی بالابر ساختمانی، یک دور شفت خروجی گیربکس بالابر تکمیل می‌ شود. در عین‌ حال با خاموش شدن موتور در هر موقعیت، گیربکس از قابلیت قفل شوندگی دارد تا بتواند موقعیت قلاب با هر مقدار وزنی را ثابت نگه دارد. به ‌این ‌ترتیب چه دستگاه را خاموش کنیم و یا برق رفته باشد، مانع از سقوط آزاد قلاب می ‌شود. 

انواع گیربکس بالابر ساختمانی کدامند؟

 برای انواع بالابر ساختمانی با ظرفیت ‌های گوناگون از انواع گیربکس بالابرهای حلزونی شکل استفاده می ‌شود. وقتی ظرفیت حمل بار در بالابر ساختمانی را افزایش می‌ دهیم، قطعا نیاز به تعریف موتورهای قدرتمندتر با حضور گیربکس‌ های مناسب هستیم. تفاوت گیربکس‌ ها در طراحی ابعاد و همچنین نسبت تبدیل آنها است. هر اندازه نسبت تبدیل گیربکس بالابر ساختمانی برای رسیدن به سرعتی کندتر تنظیم‌ شده باشد، قدرت شفت خارجی گیربکس بالاتر است و می ‌تواند برای حمل مصالح سنگین‌ تر مورد استفاده قرار بگیرد. عمده گیربکس بالابرهای متداول در انواع بالابرهای ساختمانی در ۴ گروه دسته ‌بندی می ‌شوند. 
نصب و راه اندازی بالابرهای ساختمانی
  1-    گیربکس vf86 که کوچکترین مدل استاندارد طراحی‌شده است، مخصوص بالابر ساختمانی های تکفاز می‌ باشد. تقریباً برای طراحی هر نوع گیربکس بالابر ۳۵۰ کیلویی از این مدل سبک استفاده می ‌شود.2-    گیربکس vf110 کهسبکترین گیربکس بالابر سه‌ فاز است و برای نصب شدن بر بالابر ساختمانی های ۵۰۰ کیلویی مناسب است.3-    گیربکس vf150 یک تیپ میانی در طراحی گیربکس بالابرهای سه‌ فاز است. این مدل مناسب نصب شدن بر بالابر ساختمانی های ۷۵۰ کیلوگرمی است.4-    گیربکس vf180 قدرتمندترین تیپ گیربکس طراحی استاندارد است که با هدف نصب شدن بر بالابر ساختمانی های ۱ تنی طراحی ‌شده است.در طراحی تمامی این گیربکس ‌ها نسبت تبدیل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. هر اندازه ظرفیت دستگاه بالابر ساختمانی افزایش پیدا می ‌کند، بر قابلیت کاهنده با نسبت تبدیل بزرگتر گیربکس افزوده می ‌شود تا هر چه برای تامین قدرت حداکثری توانمندتر باشد. 

برندهای مطرح تولیدکننده گیربکس بالابر

 در حال ‌حاضر عمده گیربکس بالابرهای موجود در سطح بازارهای داخلی همگی تولید داخل هستند. صنعت کشور در زمینه طراحی تا تولید، گیربکس استانداردهای قابل ‌قبولی را تامین کرده ‌است. لذا توصیه می ‌شود تا از قابلیت ‌های گیربکس بالابر داخلی در مونتاژ نهایی بالابرهای ساختمانی استفاده شود. سه برند مطرح داخلی به ‌قرار زیر هستند. 1-    گیربکس بالابر سهند تبریز2-    گیربکس بالابر بهکار اصفهان3-    گیربکس بالابر شاکرینگیربکس بالابر بهکار محصول اصفهان به نسبت از دیگر رقبای داخلی، محصول باکیفیت‌ تر و البته خوش قیمت تری طراحی کرده‌ است. این نکته باعث شده تا سطح فروش گیربکس بالابر ساختمانی بهکار اصفهان به نسبت از دیگر رقبا بالاتر باشد. 

مشخصات طراحی متریال در انواع گیربکس بالابر ساختمانی

 هر گیربکس بالابر ساختمانی از دو بخش کلی تشکیل‌ شده است. دنده‌ های داخلی که محل انتقال قدرت از جانب موتور تا شفت خروجی گیربکس هستند. این دنده‌ ها در داخل یک محفظه که شبیه به یک دیگ کوچک است، قرار می‌ گیرند. دنده ‌ها باید از سطح مقاومت بسیار بالایی برخوردار باشند. زیرا دائماً تحت فشار سنگین موتور الکتریکی و وزن بالای مصالح ساختمانی هستند. از این ‌رو غالبا چرخ ‌دنده ‌های گیربکس بالابر ساختمانی را از جنس برنج می‌ سازند. برنج نوعی آلیاژ فولادین است که سطح مقاومت بسیار بالایی دارد. اما برخی از برندهای مطرح برای تولید گیربکس ‌های هر چه مستحکم ‌تر از چرخ ‌دنده ‌های فسفر برنزه استفاده می ‌کنند. فسفر برنزه یک آلیاژ بسیار مقاوم است که تحمل سایش بسیار بالایی دارد و کاملاً مناسب طراحی انواع چرخ ‌دنده می ‌باشد. چرخ ‌دنده ‌های طراحی ‌شده برای گیربکس بهکار اصفهان با متریال فسفر برنزه هستند. 
اجزای مختلف بالابرهای ساختمانی
 اما پوسته هر گیربکس بالابر تنها محل استقرار چرخ ‌دنده ‌ها و روغن روانکاری است. پوسته تحت هیچ فشاری قرار ندارند. لذا لزومی نیست تا آن را با استفاده از متریال ‌های بسیار مقاوم و البته گران ‌قیمت طراحی کنند. جنس پوسته انواع گیربکس بالابر ساختمانی غالباً از متریال آلومینیومی است. این پوسته های آلومینیومی مقاومت کافی دارند. سبک ‌وزن هستند و در کاهش قیمت گیربکس بالابر نقش بازی می ‌کنند. هر گیربکس از دو شفت برخوردار است. یک شفت ورودی که محل اتصال گیربکس با موتور الکتریکی است. از طرفی شفت خروجی قرار دارد که برای انتقال قدرت از گیربکس بالابر تا وینچ طراحی ‌شده است. هر دو شفت باید از درجات آب ‌بندی کامل برخوردار باشند تا هیچ روغن گیربکسی از فضای اطراف آنها به خارج از پوسته گیربکس نشت پیدا نکند. لذا به ‌ازای هر کدام از این شفت ها یک کاسه ‌نمد تعبیه ‌شده است. کاسه‌ نمد تمام محیط اطراف شفت تا جداره پوسته آلومینیومی گیربکس بالابر را می‌ پوشاند. این کاسه‌ نمد یک نوع آب‌ بندی رده ‌بالا است که مانع از نشت روغن می ‌شود. 

خاصیت قفل شوندگی گیربکس چیست؟ و چگونه کار می ‌کند؟

 شرایط کارکرد بالابر ساختمانی ها، وضعیت بسیار پیچیده و خطرناکی است. در انتهای قلاب این بالابرهای قدرتمند، مصالح ساختمان ‌سازی در وزن و حجم بسیار زیادی در حال جابجا شدن هستند. هر گونه خطر سقوط مصالح از ارتفاع خطرناک است و قطعا به تلفات مالی و جانی جبران ‌ناپذیری ختم خواهد شد. بزرگترین چالش در کار با بالابر ساختمانی، قطع شدن برق و یا خراب شدن موتور در حین کار است. زمانی‌ که بالابر در حال بالا کشیدن مصالح بسیار سنگین است، هر گونه توقف موتور نباید به سقوط آزاد مصالح بیانجامد. قابلیت قفل شوندگی طراحی ‌شده در انواع گیربکس بالابر ساختمانی برای پرهیز از چنین حوادث ناگواری است. زیرا این قابلیت مانع از سقوط آزاد مصالح می ‌شود. در طراحی چرخ ‌دنده ‌های داخل گیربکس بالابر ساختمانی یک سیستم یک‌ طرفه وجود دارد. این سیستم حرکت ناگهانی به سمت مخالف را نمی ‌پذیرد. در این حالت وقتی گیربکس در حال حرکت طبیعی است، چرخ ‌دنده ‌ها تمام‌ قد در حال انتقال قدرت از سمت موتور به سمت وینچ هستند. اما در صورت قطع شدن قدرت از جانب موتور طبعا گیربکس تحت فشار پائین رونده مصالح قرار دارد. اما در این لحظه خاصیت قفل شوندگی گیربکس فعال شده و مانع از سقوط آزاد مصالح در برگشت دور گیربکس خواهد شد. در طراحی گیربکس حلزونی یک پیچ حلزون و یک چرخ حلزون حضور دارند. پیچ حلزون به شفت ورودی متصل است و چرخ حلزون برای گردش شفت خروجی طراحی ‌شده است. طبعا هر چه چرخ حلزون از پیچ حلزون بزرگتر باشد، به نسبت تبدیل بزرگتری می ‌رسیم که قابلیت تولید قدرت بالاتری نیز دارد. خاصیت قفل شوندگی، این ‌طور عمل می‌ کند که پیچ حلزون تحت تاثیر قدرت موتور قابلیت چرخاندن چرخ حلزون را دارد که به جابجایی بالا رونده و یا پائین رونده مصالح می ‌انجامد. اما عکس این ماجرا صادق نیست. یعنی در صورت خاموش شدن موتور و از کار افتادن پیچ حلزون، چرخ حلزون قابلیت چرخاندن پیچ حلزون را ندارد. به ‌این ‌ترتیب گیربکس قفل می‌ کند. البته در طراحی نهایی گیربکس ‌های حلزونی شکل به‌ جهت جلوگیری از سطح اصطکاک بسیار بالا که به داغ شدن سنگین چرخ ‌دنده ‌ها می ‌انجامد، از یک طراحی با اندک لقی میان پیچ و چرخ حلزون استفاده شده ‌است. این سبک طراحی مانع از اصطکاک بسیار بالا و تخریب چرخ ‌دنده ‌های گیربکس بالابر ساختمانی خواهد شد. 
بالابر ساختمانی به صورت کامل مونتاژ شده
  

در گیربکس بالابر ساختمانی از چه روغنی استفاده می ‌شود؟

 روغن در داخل محفظه گیربکس بالابر برای روانکاری چرخ ‌دنده ‌های آن است. این روغن مانع از ایجاد اصطکاک سنگین میان چرخ ‌دنده ‌ها می ‌شود و در افزایش طول عمر گیربکس تاثیرگذار است. وقتی با هر بالابر ساختمانی کار می‌ کنید، باید نسبت‌ به سطح روغن موجود در داخل مخزن پوسته آلومینیومی آن حساسیت کافی داشته باشید. در غیر این صورت خطر داغ شدن و اصطکاک بالای چرخ ‌دنده ‌ها وجود دارد که به خرابی سریع گیربکس می ‌انجامد. گیربکس باید همیشه از سطح روغن مناسبی داشته باشد. در صورت کاهش روغن باید از مقدار روغن مناسب در حجم کافی در داخل فضای تعریف ‌شده گیربکس بالابر ساختمانی اضافه کنید. البته قطعا نمی ‌توانید از هر روغنی در داخل گیربکس بالابر ساختمانی بریزید. روغن دنده و یا روغن واساکازین برای روانکاری چرخ ‌دنده‌ های داخل گیربکس بالابر ساختمانی مناسب هستند. این روغن‌ های استاندارد را می‌ توانید از فروشگاه ‌های مجاز تهیه کنید. استفاده از روغن گیربکس خودرویی برای ریخته شدن در گیربکس بالابر ساختمانی متداول است. 

ضریب تبدیل گیربکس بالابر ساختمانی چیست؟ و چه تأثیری در کارکرد نهایی آن دارد؟

 قاعده طراحی در هر نوع گیربکس در تغییر سرعت است. گیربکس ‌های افزاینده با سرعت بخشیدن به شفت خروجی سیستم کار می ‌کنند و در گیربکس ‌های کاهنده شاهد تبدیل حرکت به یک گردش کند و روان هستیم. همان ‌طور که قید کردیم کلیه گیربکس بالابرهای ساختمانی از تیپ کاهنده هستند. در این گیربکس‌ ها سرعت بسیار بالای موتورهای الکتریکی تبدیل به یک گردش روان و بسیار کند خواهد شد. به نسبت دور شفت خروجی در مقابل سرعت شفت ورودی گیربکس ضریب تبدیل گیربکس می ‌گویند. به ‌عنوان مثال ضریب تبدیل گیربکس vf86 که گیربکس بالابر ۳۵۰ کیلویی است، در ضریب ۱به ۴۸ است. یعنی به ‌ازای ۴۸ بار چرخیدن شفت ورودی گیربکس، تنها یک بارشفت خروجی آن می ‌چرخد. برای رسیدن به این ضریب تبدیل استاندارد در طراحی گیربکس‌ های حلزونی شکل بالابر ساختمانی، از یک ساز و کار ساده مکانیکی استفاده ‌شده است. در این طراحی دو چرخ ‌دنده با دنده‌ های اُریب حضور دارند. یک چرخ ‌دنده محوری و بلند در کنار یک چرخ ‌دنده دیسکی شکل و پهن. موقعیت این دو چرخ ‌دنده عمود بر هم می ‌باشد. چرخ ‌دنده محوری شکل تحت تاثیر شفت ورودی گیربکس بالابر قرار دارد و حرکت نهایی تولید شده در چرخ‌ دنده دیسکی شکل برای تأمین گردش شفت خروجی و بسیار کند گیربکس مورد استفاده قرار می ‌گیرد. طبعا هر اندازه قطر محور چرخ ‌دنده ورودی به نسبت از چرخ ‌دنده خروجی کوچکتر باشد، ضریب تبدیل بزرگتری حاصل می ‌شود که حرکتی کندتر اما قدرتمندتر را تولید خواهد کرد. گیربکس بالابر استاندارد باید از ضریب تبدیل بالاتر از ۴۰ برخوردار باشد. ضریب تبدیل کمتر از 40 نمی ‌تواند شرایط حرکت آرام و قدرتمند را تامین نماید. در عین ‌حال نمی ‌توانیم در ضریب تبدیل ‌های کمتر از ۴۰، قابلیت قفل شوندگی صددرصدی را داشته باشیم. در نتیجه در صورت استفاده از گیربکس بالابر با ضریب تبدیل کمتر از ۴۰، همیشه خطر بازگشت گیربکس وجود دارد و از طرفی سرعت جابجایی قلاب مصالح بسیار بالا است. 
بالابر ساختمانی تکفاز به همراه باکت
 اما در آن‌ سوی ماجرا نیز نمی ‌توانیم از گیربکس بالابرهای ساختمانی با ضریب تبدیل ‌های بالاتر از ۷۰ استفاده کنیم. در صورت بالا بودن بیش ‌از حد ضریب تبدیل، قدرت بسیار بالایی برای گردش چرخ ‌دنده حلزونی نیاز است. قطعا چرخ‌ دنده محوری در زیر این فشار حداکثری خرد خواهد شد. در عین ‌حال با افزایش ضریب تبدیل، خطر کند شدن بیش ‌از حد دستگاه بالابر ساختمانی وجود دارد. به هر صورت گیربکس بالابر ایده ‌آل برای نصب شدن بر یک بالابر ساختمانی از تیپ طراحی حلزونی شکل با ضریب تبدیل ۴۰ الی ۷۰ می ‌باشد. هر اندازه ظرفیت حمل بار بالابر ساختمانی افزایش پیدا می ‌کند، باید از گیربکسی که ضریب تبدیل بالاتری در این بازه دارد، استفاده کنیم. 

نکات کلیدی در هنگام خرید گیربکس بالابر ساختمانی

 دستگاه بالابر ساختمانی شما زمانی می ‌تواند حداکثر عملکرد مطلوب را داشته باشد که هماهنگی مناسبی میان موتور و گیربکس آن تامین شده باشد. لذا باید در هنگام خرید هوشمند باشید و با در نظر گرفتن نکات زیر، گیربکسی که ویژگی ‌های فنی ایده ‌آلی دارد را انتخاب کنید. 1-    مقدار توان ورودی گیربکس چه مقدار است؟ هر گیربکس بالابر ساختمانی با ظرفیت پذیرش مقدار توان معینی طراحی شده‌ است. قطعا نمی ‌توانید از گیربکس ‌های ضعیف در بالابر ساختمانی های قدرتمند استفاده کنید. مقدار توان ورودی گیربکس باید در حد و اندازه توان موتور الکتریکی بالابر ساختمانی باشد.2-    قابلیت گردش شفت ورودی گیربکس بالابر چه مقدار است؟ این عدد معرف ظرفیت گیربکس در اتصال با موتورهای الکتریکی است. اینکه در نهایت با چه سرعتی می ‌توانیم شفت ورودی گیربکس را به گردش درآوریم؟ قطعا این مقدار نباید از سرعت نامی موتور دستگاه بالابر ساختمانی بالاتر باشد.3-    حداکثر قابلیت تولید گشتاور در خروجی گیربکس بالابر چه مقدار است؟ گشتاور فاکتور کلیدی در ماهیت طراحی گیربکس ‌ها و بالابرهای ساختمانی است. گشتاور معرف قابلیت و توان حمل بار در هر بالابر ساختمانی است. قطعا باید میزان گشتاور تولید شده گیربکس با ظرفیت اسمی تعریف ‌شده برای آن همخوانی داشته باشد.4-    نسبت تبدیل گیربکس بالابر چه مقدار است؟ در بحثی مفصل از اهمیت نسبت تبدیل گیربکس ها گفتیم. این نسبت تبدیل باید در محدوده ۴۰ الی ۷۰ باشد. هر چه ظرفیت بالابر ساختمانی بیشتر است، لاجرم باید ضریب تبدیل گیربکس بزرگتری را برای آن در نظر بگیریم. ضریب تبدیل بالاتر معرف قدرت بیشتر گیربکس می‌ باشد. 

سخن پایانی در خرید گیربکس بالابر ساختمانی

 گیربکس بالابرها از مدل ‌های حلزونی شکل هستند. گیربکس‌ های حلزونی از قابلیت انتقال قدرت مناسبی برخوردار هستند. اما قطعا در هنگام خرید باید از گیربکسی که قابلیت تبدیل سرعت مناسبی دارد، استفاده کنید. نسبت تبدیل بالاتر دلیل کافی در قابلیت تامین قدرت بیشتر گیربکس بالابر است. اما به همان اندازه نسبت تبدیل بالاتر باعث کاهش سرعت شفت خروجی نیز خواهد شد. لذا قطعا در استفاده از گیربکس بالابرهای بزرگتر با دستگاه‌ هایی که حالا کندتر هستند، مواجه می ‌شوید. در هنگام خرید و فروش گیربکس بالابر به این نکته ساده اما کلیدی توجه داشته باشید.تمامی گیربکس بالابرها از مدل ‌های حلزونی در تیپ vf هستند. گیربکس vf86 پرکاربردترین آنها می‌ باشد. این علامت اختصاری vf معرف نحوه کاربری گیربکس بالابر است. vf نشانه آن است که ورودی گیربکس با تسمه فولی به موتور الکتریکی دستگاه متصل است. این روش طراحی، مزایای بسیاری دارد. زیرا گیربکس بالابر عملاً درگیر با موتور الکتریکی دستگاه نمی‌ باشد. در نتیجه می ‌توانیم با تغییر فولی سرعت نهایی گیربکس را تحت کنترل داشته باشیم. از طرفی در صورت قفل شدن گیربکس کمترین فشار و یا آسیب محتمل موتور الکتریکی دستگاه خواهد شد. با این ‌وجود توصیه ‌شده است تا برای هر بالابر ساختمانی از گیربکس بالابر مناسب تهیه کنید. گیربکس vf86 ارزانترین و کارآمدترین و متداولترین مدل است. اما تنها برای بالابرهای سبک تا ۵۰۰ کیلوگرم کارایی دارد. قطعا نمی ‌توانید با یک گیربکس کم‌ توان مانند vf86 بالابرهای بزرگ و قدرتمند را فعال کنید. انتخاب گیربکس بالابر یک مهارت علمی توامان با کسب تجارب کافی است. استادکار ساختمان ‌سازی می‌ داند که کدام گیربکس بالابر مناسب کدام ظرفیت بالابر ساختمانی است تا بتوان عاری از هر گونه استهلاک و یا احتمال خراب شدن موتور و دستگاه به جابجایی مصالح ساختمانی اقدام کرد.
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر

    مرتب‌سازی محصولات:

   • پیش‌فرض
   • ارزان‌ترین
   • گران‌ترین
   • جدید‌ترین
   • پرفروش‌ترین
   • پربازدیدترین
   • 1
   • 2
   • 3
   • 4
   • 5