خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

۶ نکته برای داشتن گلخانه ای موفق در تابستان

فهرست مطالب

فصل تابستان در کنار تمام مزایایی که می‌تواند به همراه داشته باشد، با چالش‌های متفاوتی مواجه است که ممکن است گلخانه‌دارن برای داشتن یک گلخانه موفق با آن مواجه شوند. به همین دلیل شناخت مسائل و دانشی که در این باره می‌تواند به شما کمک کند، خالی از لطف نخواهد بود.

۶ نکته برای داشتن گلخانه موفق در فصل تابستان عبارت است از:

1.    تنظیم و مرتب کردن گلخانه2.    تجهیزات خود را حفظ کنید3.    هماهنگی با پرسنل4.    اهمیت ارتباطات5.    برنامه ریزی برای پاییز6.    سیستم‌های خنک کننده و تهویهدر ادامه هر یک از موارد فوق را توضیح خواهیم داد.

۱. تنظیم و مرتب کردن گلخانه

اگر درهم و برهم بودن را از گلخانه حذف کنید، کنترل و مدیریت آن می‌تواند بسیار دشوار باشد. این مسائل با بهره وری و آرامش در تضاد هستند. به همین دلیل و با توجه به آنکه ماهیت یک گلخانه به حس آرامش بخشی آن است، بهتر است در قدم اول نظم و ترتیب در آن حفظ شود.این شامل تمامی تجهیزات، گل و گیاهان و هر آن چیزی است که در این فضا وجود دارد. پس از تنظیم و تهیه یک فهرست از کارهایی که لازم است انجام دهید، نوبت به اولویت بندی آن‌ها می‌رسد، ابتدا سعی کنید که از کارهای کوچک‌تر و ساده‌تر آغاز کنید، پس از آن می‌توانید کار خود را تا مقیاس‌های بزرگ‌تر ادامه دهید.

۲. تجهیزات خود را حفظ کنید

در مسیر راه‌اندازی گلخانه به تجهیزات توجه داشته باشید. نگهداری از کلیه تجهیزات گلخانه برای موفقیت در رشد و پرورش محصولات زراعی مسئله مهمی است. به این دلیل که توجه به این مسئله می‌تواند برای شما گیاهان و محصولات با کیفیتی را به همراه داشته باشد. برای اطمینان از نتایج مثبت لازم است که تجهیزات آبیاری خود را در بهترین شرایط نگهداری کنید. به عنوان مثال موتور آن‌ها را بررسی کنید و یا دریچه‌ها و پمپ‌ها را مورد بازرسی قرار دهید تا از عدم وجود مشکل در آن‌ها اطمینان حاصل کنید. صرفه‌جویی در مصرف آب گلخانه مسئله‌ی بسیار مهمی است، از آنجایی که فصل تابستان شرایط آب و هوایی گرم‌تری را با خود به همراه دارد، این شرایط می‌تواند برای برخی از گیاهان نامطلوب باشد. وجود اتوماسیون گلخانه ها و سیستم‌های تهویه و خنک کننده که بتواند به تغییر این وضعیت کمک کند، بسیار مهم و حیاتی خواهد بود. اگر تجهیزات شما به خوبی نگهداری نشوند، ممکن است نه تنها گیاهان شما آسیب ببینند بلکه فضای گلخانه برای سال بعد آماده نخواهد بود و این هزینه‌های بسیار زیادی را برای شما به همراه خواهد داشت.

۶ نکته برای داشتن گلخانه ای موفق در تابستان

۳. هماهنگی با پرسنل

فصل تابستان می‌تواند مشتریان و افراد علاقه مند بیشتری را با خود به همراه داشته باشد. به همین دلیل بسیار مهم است که برای این شرایط آماده باشید. با استخدام افراد متخصص و کسانی که می‌توانند از عهده این شغل به خوبی بر بیایند و با موقعیت کاری در گلخانه به خوبی آشنا هستند و به آن علاقه مند، می‌توانید اطمینان داشته باشید که فصل تابستان برای شما موفقیت و سود بیشتری به همراه خواهد داشت.شما نیاز به پرسنلی دارید که انعطاف پذیر و مایل به پذیرش مسئولیت‌هایی که به آن‌ها واگذار می‌کنید، می‌باشند.

۴. اهمیت ارتباطات

برقراری ارتباط با تیم کاری که در کنار آن‌ها مشغول هستید، بسیار مهم است. حتی برای کارکنانی که در یک گلخانه کار می‌کنند، بسیار مهم است که آن‌ها ارتباط خوبی با شما داشته باشند. برگزاری جلسات منظم روش خوبی برای رفع نگرانی‌هایی است که ممکن است با آن‌ها باشد. ارتباطات همچنین به معنی ارائه پیشنهادات مؤثر است. جلسات مکرر فرصتی مناسب برای نشان دادن قدردانی شما از کارمندانی است که وظایف خود را به خوبی انجام داده‌اند. برقراری ارتباط خوب می‌تواند روحیه کارکنان را تقویت کند و این امر یک فصل موفقیت آمیز را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

۵. برنامه ریزی برای پاییز

به محض رسیدن شرایط آب و هوایی سرد، روزهای شلوغ و پر از هیاهوی تابستان به گوشه و کناری خواهند رفت. به همین دلیل بسیار مهم است که برای پاییز و زمستان نیز برنامه ریزی مناسب و دقیقی داشته باشید. به عنوان مثال اگر متوجه شدید که اتوماسیون گلخانه ای نیاز به مراقبت بیشتری دارد، بهتر است برای تعمیر و یا تعویض آن اقدام کنید، زیرا انجام این تعمیرات در آب و هوای سرد به مراتب سخت‌تر خواهد بود. با استفاده از عایق بندی می‌توانید شرایط آب و هوایی معتدل را در محیط پیاده کنید تا به محض سرد شدن هوا آن‌ها را نصب کنید.

۶. سیستم‌های خنک کننده و تهویه

یکی از مسائلی که در فصل گرما به شدت به آن‌ها نیاز خواهید داشت، به کارگیری سیستم‌های خنک کننده و چگونگی حفظ رطوبت گلخانه است. سیستم‌ها و وسایل سرمایشی متعددی وجود دارد که می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند. به این دلیل که گرمای شدید می‌تواند باعث پژمردگی و بی حال شدن گیاهان شود و در نتیجه کیفیت محصولات زراعی تا حد قابل توجهی کاهش می‌یابد. استفاده از پرده‌های انرژی و سایه بان برای جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید، می‌تواند تأثیر بسزایی داشته باشد. هر چند که لازم است به نصب آن‌ها توجه داشته باشید، به این دلیل که در هر صورت گیاهان به نور طبیعی برای رشد نیاز خواهند داشت.به کارگیری سیستم‌های تهویه نیز یکی دیگر از مسائلی است که لازم است به وجود آن‌ها در گلخانه توجه داشته باشید. دریچه‌های جانبی گلخانه و یا استفاده از فن و یا حتی باز کردن پنجره‌ها و درب گلخانه برای مدت زمان مشخصی می‌تواند گردش هوای مورد نیاز را در ماه‌های گرم تابستان برای رشد بهتر گیاهان فراهم کند. علاوه بر حفظ جریان هوا و کاهش دما، یکی از مسائلی که نیاز به توجه دارد این است که محیط گلخانه بیش از حد خشک نباشد. حفظ رطوبت در این شرایط می‌تواند به ارتقا کیفیت و رشد بهتر گیاهان کمک کند. هر چند که این میزان این رطوبت بسیار مهم است، چرا که وجود بیش از حد آن می‌تواند باعث افزایش آفات شود. 
۶ نکته برای داشتن گلخانه ای موفق در تابستان
برای نتایج بهتر از سیستم‌هایی استفاده کنید که هوای گرم را خارج کرده و به کمک پدهایی که در آن‌ها وجود دارد به مرطوب نگه داشتن گلخانه در شرایط ایده آل کمک می‌کنند. روند جابجایی آب از مایع به حالت گاز باعث می‌شود تا مقدار زیادی از گرما جذب شده و در نتیجه در فصل تابستان فضای گلخانه خنک باشد.توجه به تمامی این مسائل باعث می‌شود که گلخانه شما در فصل تابستان در بهترین حالت خود حفظ شده و گل و گیاهان رشد خوبی داشته باشند. هر چقدر که به این موارد توجه بیشتری داشته باشید، نیاز کمتری به صرف هزینه و متحمل شدن خسارت بابت سرمایه از دست رفته خود خواهید داشت.

نکات مهم در مدیریت گلخانه برای حفظ انرژی و افزایش بازدهی در گلخانه ها

۱-برای گیاهان روزبلند چراغ های فتوپریودیک نصب کنید.

گیاهان روزبلند در شب هایی با طول کمتر از ۱۰ ساعت به گلدهی می روند.نوع گیاهان از نظر روز بلند و روزکوتاه بودن باید مشخص شود تا برحسب نیاز آن ها نوردهی انجام شود.کاهش میزان روشنایی مصنوعی و جایگزین کردن وسایل نوری ناکارآمد با روشنایی فتوپریودیک کارآمدتر می تواند بازده بزرگی در صرفه جویی انرژی داشته باشد.لامپ های رشته ای بهترین لامپ های فلورسنت هستند.CFL ها یک چهارم میزان انرژی را نسبت به چراغ های رشته ای مصرف می کنند.علاوه بر این، گرمای کمتری را در طول دوره نوری تولید می کنند.

۲- از چراغ هایی با شدت نور بالا برای گیاهان جوان استفاده کنید.

رشد گیاه به فتوسنتز بستگی دارد.جایی که آنها نور را به انرژی تبدیل می کنند.نوردهی با شدت بالا، میزان فوتون های بیشتری به گیاهان جوان می رساند.در نتیجه مصرف انرژی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.توجه به این نکته ضروری است بدانید که چراغهای HPS و MH باعث افزایش دمای گلخانه می شوند.اما آنها فتوسنتز بیشتری را در گیاهان جوان ایجاد می کنند.در نتیجه باعث کاهش مصرف انرژی و مدیریت گرما می شود.به عبارت دیگر، گیاهان جوان که در زیر چراغ های پر فشار رشد می کنند، سالم تر بوده و سریعتر از گیاهان دیگر رشد می کنند.بنابراین باعث می شود دوره رشد کوتاه تر شود و انرژی کمتری مصرف کنند.

۶ نکته برای داشتن گلخانه ای موفق در تابستان

•    اساس مدیریت دمای گلخانه در زمان رسیدگی محصول

گیاهان در هر مرحله از رشد نیاز به درجه حرارت های متفاوتی دارند.آنها نسبت به چرخه های گرمای طبیعی در چهار فصل واکنش نشان می دهند. با افزایش دما، سرعت رشدشان بالاتر می رود.در مقابل، با کاهش دما، رشدشان کند می شود.همه گیاهان دارای دمای بهینه ای هستند که در آن سریعترین رشد را انجام داده و بهترین بازده را ارائه می دهند.این دما از گیاه به گیاه متفاوت است و مدیران باتجربه گلخانه، دمای مطلوب گیاه کشت شده را می دانند.دمای بهینه از ابتدای چرخه عمر گیاه تا پایان آن باید بطور دقیق محاسبه و کنترل شود.۳-استفاده از استراتژی های ادغام دماآب یک عنصر غیر قابل جایگزین در کلیه سیستم های کنترل آب و هوای گلخانه است.متعادل کردن دمای آب باعث می شود که از گرمازدگی گیاهان در روز و سرمازدگی آن ها در شب جلوگیری شود.علاوه بر این، تنظیم دمای آب می تواند بطور قابل توجهی در انرژی صرفه جویی کند.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر