خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

اهمیت تهویه گلخانه در تابستان چیست؟

فهرست مطالب

از آنجا که گلخانه ها محیط های حساسی هستند ، دمای مناسب گلخانه ها در تابستان چیزی است که نیاز به توجه زیادی دارد. گرمای تابستان خود آزار دهنده است. حال تصور کنید که در این گرما باید در یک محیط گلخانه ای کار کنید. این بیشتر از تحمل گرما خسته کننده است ، زیرا درجه حرارت در این محیط ها اغلب چندین درجه بالاتر از دمای خارج است.

اما بحث ما در مورد این دشواری نیست. بحث در مورد حفظ درجه حرارت مناسب است.گلخانه ها برای خانم های خانه دار که می خواهند محصولات خود مانند گوجه فرنگی ، خیار و خربزه را تولید کنند بسیار مهم است. در این راستا تأمین درجه حرارت مناسب یکی از مهمترین اقداماتی است که باید برای حفظ سلامت و رشد گیاه در نظر گرفته شود. در زمستان همه چیز خوب است ، اما حفظ دمای گلخانه در تابستان دشوار است زیرا همه گیاهان نمی توانند در یک درجه حرارت خاص رشد کنند و برخی از آنها به گرما حساس هستند.

ثانیا ، برخی از روش های استفاده شده برای متعادل سازی دما ارزان نیستند ، اما به طور کلی ، با توجه به این نکته و توجه لازم ، می توانید محصول خوبی تولید کنید و با تلاش خود ، نتیجه توجه را می بینید.گیاهان همان انسان هستند. همانطور که گرم شدن بیش از حد می تواند منجر به بیماری انسان شود ، افزایش دمای تابستان و پایین آمدن دمای گلخانه نیز می تواند مشکلاتی ایجاد کند و ضررهای زیادی برای صاحبان گلخانه ها در پی داشته باشد. عواملی مانند نور مناسب ، رطوبت ، دما و زمان آبیاری از نکات موثر برای گیاه هستند که بسته به این عوامل ، لازم است سلامتی و محیط رشد مناسب فراهم شود.

دمای مناسب گلخانه در تابستان چند درجه است؟

حفظ دمای مناسب گلخانه در طول تابستان یکی از نگرانی های بسیاری از دارندگان گلخانه است. با توجه به تنوع گیاهانی که در گلخانه نگهداری می شوند ، دانستن اینکه واقعا چه دمایی گرم است کار ساده ای نیست.وقتی درجه حرارت در روز بیش از 32 درجه سانتیگراد و در شب 24 درجه سانتیگراد افزایش یابد ، منجر به تولید محصولات نارس می شود. اهمیت درجه حرارت مناسب گلخانه در تابستان در اینجا بیشتر نمایان می شود ، که همچنین اهمیت خنک نگه داشتن محیط در فصول گرم را نشان می دهد. بهترین دما برای رشد بیشتر محصولات 26 تا 29 درجه سانتیگراد است. توجه داشته باشید که برای دانستن دمای فعلی بهتر است از ترموکوپل استفاده کنید. زیرا دماسنج های جیوه ای حساسیت زیادی ندارند.

اما مقدار مناسب دمای گلخانه در تابستان از گیاه به گیاه دیگر متفاوت است. درک دمای صحیح بسیار مهم است. اما نگران نباشید دانستن دامنه دمایی مناسب می تواند از بروز مشکلات جلوگیری کند. همچنین با ترکیبی از سایبان ، تهویه و رطوبت می توانید دمای مناسب را حفظ کرده و محصولات کاملاً سالم پرورش دهید.

تهویه‌ گلخانه در تابستان یکی از اقدامات مهم و حیاتی

یکی از بهترین و موثرترین راههای مقابله با گرما توجه به جریان هوا است. سیستم های تهویه می توانند جریان هوا مورد نیاز برای خنک سازی گیاهانی را که دمای بالا برای آنها مضر هستند ، به لطف دریچه های سقف ، دریچه های جانبی (معمولاً به صورت کرکره ای) و درهای گلخانه تأمین کنند. اصل کلی این است که می توان گفت مساحت دریچه های تعبیه شده روی سقف که تقریباً یک پنجم سطح گلخانه است ، می تواند هر دو دقیقه یکبار دما را تغییر دهد.

اهمیت تهویه گلخانه در تابستان چیست؟

البته این نسبت کمی دور به نظر می رسد و گلخانه های کمتری به این سبک ساخته می شود. با این حال ، باز گذاشتن دریچه های جانبی باعث عبور هوای کافی می شود. دمای بالاتر از 27 درجه سانتیگراد می تواند به برخی از گیاهان آسیب برساند ، بنابراین باید مراقب باشید که دمای گلخانه در هر زمان در تابستان مناسب باشد. حداقل و حداکثر دمای مورد استفاده توسط دماسنج را کنترل کنید.

در روزهای گرم و آفتابی به تهویه گلخانه در تابستان توجه کنید و در اسرع وقت همه درها و دریچه ها را باز کنید تا حتی در شب های گرم جلوی آن بسته نشود. اگر نگران حمله گربه ها یا حیات وحش هستید ، می توانید درها را با تور یا شبکه بپوشانید تا آنها را از خود دور نگه دارید و جریان هوا و گرده افشانی را راحت نگه دارید.اگرچه شیرهای اتوماتیک تا حدی موثر هستند ، کنترل این شیرها همیشه موفقیت آمیز نیست و قطع می شود ، بنابراین برای تأمین دمای مناسب گلخانه باید در مزرعه باشید تا دریچه ها را باز کنید.

ایجاد سایه‌بان به منظور حفظ دمای مناسب گلخانه در تابستان

نصب تور سایبان دومین راه برای اطمینان از دمای مناسب گلخانه در تابستان است. هنگام نصب ، لطفا در نظر داشته باشید که گیاهان برای رشد به نور مناسب نیاز دارند. به دلیل نصب نادرست سایبان نباید مانع نور صحیح شود.

پرده هایی که برای تأمین دمای مناسب گلخانه در تابستان استفاده می شوند می توانند در محیط داخلی یا خارجی باشند. پرده های بیرونی مناسب ترند زیرا در خارج از گلخانه نصب می شوند. به این ترتیب ، این پوشش ها حتی قبل از عبور از شیشه ، نور خورشید را می گیرند. این روکش ها را می توان در روزهای سرد از بین برد.

متعادل کردن دما به وسیله‌ی آب، روشی دیگر برای دستیابی به دمای مناسب گلخانه در تابستاناما ترفند دیگری که بسیاری در روزهای گرم تابستان برای افزایش رطوبت گلخانه استفاده می کنند تنظیم دما با آب است. افزایش رطوبت اقدامی بسیار موثر برای اطمینان از دمای مناسب گلخانه در تابستان است. بسیاری از افرادی که در روزهای تابستان گلخانه ای آب پاشیده و سقف را خیس می کنند.

وقتی می خواهیم در تابستان به درجه حرارت مناسب گلخانه برسیم ، باید به میزان رطوبت نیز توجه داشته باشیم. با تبخیر آب ، میزان رطوبت در محیط افزایش می یابد که به گیاهان کمک می کند تا خود را با گرما سازگار کنند.همچنین عوارض جانبی مثبتی نیز در پی دارد. افزایش رطوبت شرایط را برای آفاتی که در محیط های خشک زندگی می کنند دشوار می کند.

سیستم فن و پد

نحوه کار سیستم فن و پد بدین صورت است که در یک طرف گلخانه چندین فن هوا را بیرون می کشند و در طرف دیگر گلخانه هوا از طریق منافذ پد (کاه) که دیواره ای از سلولز مرطوب است وارد گلخانه می شود. وقتی هوا از منافذ بالشتک عبور می کند ، باعث تبخیر آب ، کاهش دما و ورود به گلخانه می شود (شبیه کولر خانگی) که باعث افزایش رطوبت نسبی گلخانه می شود.

اهمیت تهویه گلخانه در تابستان چیست؟

عمدتا برای خنک کننده مثبت فن و پد ، از دو سیستم فشار و فشار منفی استفاده می شود. در سیستم فشار منفی ، طرفداران هوا را از طریق پد و گلخانه می مکند. یکی از معایب این روش ورود گرد و غبار هوا از طریق لایه های گلخانه است.

در یک سیستم فشار مثبت ، فن ها و پد ها در یک طرف و تهویه در طرف دیگر قرار دارند. این فن ها هوا را در سراسر گلخانه به گردش در می آورند ، بنابراین فشار بیشتری ایجاد می کنند و یکی از مزایای این روش عدم نفوذ گرد و غبار به داخل گلخانه است.

عبور هوا از عمق زمین

در این روش هوا از تونلهایی عبور می کند که در عمق بیش از 4 متر از سطح زمین نصب شده اند (شبیه کانالهای قدیمی). دو چاه ، یکی در خارج از گلخانه و دیگری در داخل گلخانه ، توسط یک تونل در زیرزمین به هم متصل می شوند. انتقال هوای تونل به داخل گلخانه باعث کاهش دما می شود.

سایر اقدامات و روش‌های لازم برای رسیدن به دمای مطلوب

علاوه بر روش های فوق برای تأمین دما و تهویه مناسب گلخانه در تابستان ، راه حل های دیگری نیز وجود دارد. استفاده از فن هایی مانند تهویه باعث می شود هوا به درستی جریان یابد و انواع مختلفی از فن ها وجود دارد و حتی مدل هایی از آنها وجود دارد که بدون نیاز به برق و تنها با استفاده از صفحات خورشیدی کار می کنند.

از طرف دیگر ، مراقبت از آبیاری گیاهان نیز بسیار مهم است. گیاهانی که رطوبت کافی در نزدیکی ریشه دارند شکل بهتری نسبت به گیاهانی دارند که از خشکسالی رنج می برند. تعریق یکی از فرایندهایی است که باعث خنک شدن گیاهان می شود.

رطوبت از طریق منافذ موجود در برگ خارج می‌شود. همانطور که بدن انسان عرق می کند ، آزاد شدن رطوبت نیز باعث خنک شدن سطح برگ می شود و اکنون اگر گیاهان به دلیل کمبود رطوبت نتوانند این فرآیند را به درستی انجام دهند ، پژمرده می شوند. بنابراین ، آبیاری و مراقبت از تهویه گلخانه در تابستان می تواند به سلامت گیاهان کمک زیادی کند. با مشاهده برگهای سوخته و خشک شدن شاخ و برگ مشاهده می شود که دمای گلخانه بیش از حد مورد توجه است و باید تدابیری برای تنظیم دما انجام شود.

روش دیگر برای تأمین درجه حرارت مناسب گلخانه در تابستان استفاده از تهویه برقی است. درست است که این تهویه‌ها گران هستند اما موثر می باشند مه پاش، رطوبت‌ساز و مه‌ساز از دیگر تجهیزات قابل استفاده در گلخانه های بزرگ است.

اهمیت تهویه گلخانه در تابستان چیست؟

طبیعی است که اگر مساحت گلخانه بزرگ باشد ، صرف هزینه برای حفظ و تعادل دما کاملاً ضروری است. زیرا در صورت عدم تأمین دما ، خسارت وارده به محصولات بسیار بیشتر از میزان هزینه شده برای تجهیزات ضرر خواهد دید.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر